Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. máj 2012

Poľský denník: Ján Pavol II. bude svätorečený v roku 2015 v Krakove

Poľský denník Rzeczpospolita priniesol informáciu, že Ján Pavol II. by mohol byť vyhlásený za svätého už v roku 2015 počas Svetových dní mládeže v Krakove. Podľa postulátora procesu svätorečenia Slawomira Odera sú takéto úvahy predčasné. Podľa denníka Rzeczpospolita „Krakov 2015“ v sebe nesie via...

Poľský denník Rzeczpospolita priniesol informáciu, že Ján Pavol II. by mohol byť vyhlásený za svätého už v roku 2015 počas Svetových dní mládeže v Krakove. Podľa postulátora procesu svätorečenia Slawomira Odera sú takéto úvahy predčasné.

Podľa denníka Rzeczpospolita „Krakov 2015“ v sebe nesie viacero významov. Blahoslavený pápež by bol vyhlásený za svätého presne desať rokov po svojej smrti v meste, kde v rokoch 1958 – 1978 sídlil ako pomocný biskup a arcibiskup. Symboliku by podčiarkli Svetové dni mládeže, ktoré sú „dieťaťom“ pápeža mladých a ktoré by sa mohli o tri roky konať práve v Krakove.

Dohady poľskej tlače sú spojené s mnohými otáznikmi. V prvom rade, ešte stále nebol vybraný zázrak vykonaný na príhovor Jána Pavla II., ktorý je nevyhnutnou podmienkou jeho svätorečenia. Podľa portálu Vatican Insider postulátor procesu blahorečenia Slawomir Oder momentálne preveruje oznámenia o štyroch zázračných uzdraveniach, ktoré sa stali na príhovor pápeža blahorečeného 1. mája 2011. Keď oznámenie o zázraku obdrží aj vatikánska Kongregácia pre kauzy svätých, vymenuje lekársku komisiu, ktorá bude musieť hodnoverne preukázať nevysvetliteľnosť zázračného uzdravenia. Následne musí túto skutočnosť potvrdiť aj teologická komisia, potom kardináli a biskupi, ktorí sú členmi kongregácie, a nakoniec aj samotný pápež. Podľa Vatican Insider je možné celý proces stihnúť uzavrieť už v druhej polovici budúceho roku.

Neisté je tiež konanie Svetových dní mládeže v Poľsku. Presný dátum a miesto oznámi pápež Benedikt XVI. až budúci rok počas stretnutia mladých v Rio de Janeiro. Vatikanistický portál však pripomína, že predsedom Pápežskej rady pre laikov, ktorá zodpovedá aj za Svetové dni mládeže, je poľský kardinál Stanislaw Rylko.

Krakov ako miesto svätorečenia navyše spochybnil aj hovorca miestneho arcibiskupa, kardinála Stanislawa Dziwisza, ktorý bol dlhé roky osobným tajomníkom Jána Pavla II. Podľa jeho slov je najvhodnejším miestom pre svätorečenie Rím, kde štandardne prebiehajú aj všetky ostatné kanonizačné slávnosti.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com

Súvisiace články: Pred rokom bol blahorečený Ján Pavol II. Čaká sa na ďalší zázrak

Inzercia

Odporúčame

Vo veku 106 rokov zomrel najstarší biskup na svete

Vo veku 106 rokov zomrel najstarší biskup na svete

V nedeľu vo francúzskom Nice zomrel najstarší katolícky biskup na svete. Vietnamec Antoine Nguyên Van Thien mal presne 106 rokov a dva mesiace. Vietnamský biskup, ktorý zažil deväť pápežov a zúčastnil sa Druhého vatikánskeho koncilu, žil od roku 1985 v Nice. Za kňaza bol vysvätený v roku 1932 poča...

Firma Benetton sa ospravedlnila za bozkávajúceho pápeža

Firma Benetton sa ospravedlnila za bozkávajúceho pápeža

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi v utorok informoval o nóte, v ktorej sa módna spoločnosť Benetton ospravedlnila za fotomontáž Benedikta XVI. bozkajúceho sa s imámom káhirskej mešity. Konflikt medzi Benettonom a Vatikánom prepukol v novembri minulého roku. Talianska firma v rámci reklamnej...