Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. jún 2012

Kardináli: Máme rozličné názory, ale nebojujeme o moc

Kauza VatiLeaks stále priťahuje pozornosť. Počas uplynulých dní poskytli vatikánskym a talianskym médiám rozhovory viacerí vplyvní kardináli a arcibiskupi pôsobiaci v Rímskej kúrii. Spoločne tvrdia, že odlišné pohľady neznamenajú súperenie o moc. „Mnohé z publikovaných dokumentov nesvedčia o bojo...

Kauza VatiLeaks stále priťahuje pozornosť. Počas uplynulých dní poskytli vatikánskym a talianskym médiám rozhovory viacerí vplyvní kardináli a arcibiskupi pôsobiaci v Rímskej kúrii. Spoločne tvrdia, že odlišné pohľady neznamenajú súperenie o moc.

„Mnohé z publikovaných dokumentov nesvedčia o bojoch a pomstách, ale o slobode myslenia, ktorej nedostatok je cirkvi tak často vytýkaný,“ povedal v rozhovore (slovenský preklad tu) pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano arcibiskup Angelo Becciu, susbstitút štátneho sekretariátu. „Nie sme skrátka múmie a rôzne uhly pohľadu a dokonca aj rozporuplné hodnotenia sú úplne normálne,“ dodal.

Podobne reagoval aj dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano. „Koľkokrát som hlasoval na zhromaždeniach kardinálov, no nikdy som sa nečudoval, že niektorý spolubrat hlasoval rovnako alebo proti. Priateľmi sme boli, priateľmi sme zostali,“ uviedol v rozhovore pre L´Osservatore Romano. „Rozdielnosť názorov neznamená rozdelenie.“

Kardinál Sodano, ktorý pôsobil ako štátny sekretár počas pontifikátu Jána Pavla II., poukázal aj na to, že samotné začiatky cirkvi poznačili búrlivé diskusie a spory medzi apoštolmi. „Barnabáš chcel vziať so sebou aj Jána, ktorý sa volá Marek. Ale Pavol usúdil, že netreba brať takého, čo od nich z Pamfýlie odišiel a nešiel s nimi pracovať. I vznikla taká roztržka, že sa rozišli. Barnabáš si vzal Marka a odplavil sa na Cyprus,“ citoval kardinál Sodano Skutky apoštolov. „V priebehu storočí sa potom v cirkvi zrodili najrôznejšie rehoľné rády. Medzi ich apoštolačnými metódami sa občas objavili protirečenia, ale všetko sa potom upravilo do základnej jednoty rovnakého ducha služby Kristovej cirkvi,“ dodal Sodano.

Najsmutnejšie na únikoch dokumentov z Vatikánu je podľa súčasného vatikánskeho štátneho sekretára Tarcisia Bertoneho narušenie súkromia pápeža a jeho najbližších spolupracovníkov. Povedal to v rozhovore pre taliansku verejnoprávnu televíziu RAI. Organizované útoky na Svätú stolicu sa podľa neho diali aj v minulosti, ale tie z posledných dní sú ešte cielenejšie, agresívnejšie a prepracovanejšie.

Podľa arcibiskupa Becciu problémom vynášania informácií nie je len narušenie súkromia hlavy katolíckej cirkvi, ale aj „podlé potupenie vzťahu medzi Benediktom XVI. a tým, kto sa naňho obracia, aj keby to bolo kvôli vyjadreniu námietok, ktoré mu diktuje svedomie. (...) V mnohých publikovaných dokumentoch vstupujeme do kontextu, ktorý predpokladá absolútnu dôvernosť“.

Kardináli Bertone a Sodano v rozhovoroch nepriamo odmietli informácie, podľa ktorých sú práve oni zdrojom napätia vo Vatikáne. „Tieto posledné dni neboli dňami roztržiek, ale jednoty, ba dokonca dňami sily vo viere, pevného pokoja aj pri rozhodnutiach,“ zdôraznil kardinál Bertone. Podľa Sodana ho s jeho nástupcom na štátnom sekretariáte spája „zväzok starého priateľstva a spoločného ducha služby rímskemu pontifikovi“.

Imrich Gazda 

Foto: catholica.ro, clericalwhispers.blogspot.sk, maltadiocese.org 

Inzercia

Odporúčame

Euro 2012 má aj duchovný rozmer

Euro 2012 má aj duchovný rozmer

Spovedanie priamo na štadiónoch, „športové“ kostoly, pouličné evanjelizácie. Majstrovstvá Európy v Poľsku a na Ukrajine majú nielen športový, ale aj duchovný náboj. Športovcom a fanúšikom sa prihovoril aj Benedikt XVI. Evanjelium športovca a fanúšika. Takto znie názov špeciálneho Svätého písma urč...