Jezuita napísal knihu o homosexuáloch a rozprúdil búrlivú diskusiu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Jezuita napísal knihu o homosexuáloch a rozprúdil búrlivú diskusiu

Foto – Wikipedia

Názory na knihu populárneho katolíckeho autora sa líšia aj medzi vysokými cirkevnými predstaviteľmi.

Známy americký jezuita James Martin, ktorého pápež František tento rok vymenoval za konzultora vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu, napísal začiatkom leta knihu s názvom Building a bridge (Budovanie mosta), v ktorej sa zaoberá vzťahom cirkvi a homosexuálov. Kniha okamžite vyvolala pozornosť aj kontroverzie.

Redaktor jezuitského magazínu America a autor viacerých publikácií o katolicizme v novej knihe hľadá možnosti vzájomnej spolupráce a správneho prístupu cirkvi k LGBTI komunite a naopak. Zatiaľ čo jedni jeho pohľad ocenili, iní kňaza ostro kritizujú.

Minulý týždeň médiá informovali, že Teologické kolégium Americkej katolíckej univerzity vo Washingtone dokonca zrušilo jeho plánovanú prednášku, s ktorou mal vystúpiť začiatkom októbra.

Kolégium uviedlo, že po tom, čo dostalo prostredníctvom sociálnych médií odozvy na Martinovu knihu, rozhodlo sa „v najlepšom záujme všetkých strán a v záujme vyhnúť sa kontroverzii“ pozvanie pre jezuitského kňaza odvolať. Ten pritom tvrdil, že v prednáške sa nechcel venovať vzťahu cirkvi a homosexuálov, ale hovoriť o Ježišovi.

„Toto rozhodnutie v žiadnom prípade nenaznačuje súhlas alebo nesúhlas s komentármi a obvineniami, ktoré sa objavili na internete v posledných týždňoch,“ uviedlo v stanovisku teologické kolégium.

Vedenie Americkej katolíckej univerzity sa však od rozhodnutia dištancuje a nesúhlasí s ním. Jej najvyšší predstaviteľ John Garvey poznamenal, že Martin už na pôde univerzity prednášal a nebol s tým žiaden problém. Zároveň povedal, že kolégium sa svojím rozhodnutím približuje k správaniu iných amerických univerzít, ktoré odmietajú na svoju pôdu pozývať konzervatívnych spíkrov.

„Univerzity by mali byť miestom slobody a výmeny názorov. Naša kultúra je čoraz viac nepriateľská voči tejto myšlienke,“ tvrdí Garvey s tým, že takéto prejavy sa objavujú aj vo vnútri cirkvi.

Teologické kolégium Americkej katolíckej univerzity nie je jediným, ktoré zrušilo plánovanú prednášku populárneho jezuitu. Martin mal vystúpiť aj na podujatí v New Yorku a takisto vo Veľkej Británii na akcii katolíckej rozvojovej agentúry CAFOD, ktorá prednášku preložila – údajne z organizačných dôvodov a tiež, aby zvážila, ako reagovať na jeho knihu. Americký jezuita na svojom facebookovom profile označil takýto postoj za falošný.

Názory na Martinovu knihu sa líšia aj medzi vysokými cirkevnými predstaviteľmi. Ocenil ju napríklad prefekt vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život kardinál Kevin Joseph Farrell, rovnako aj kardinál Newarku Joseph W. Tobin.

Naopak, kritiku si vyslúžila od prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí kardinála Roberta Saraha, podľa ktorého cirkev má o sexuálnej morálke hovoriť jasne a povzbudzovať katolíkov, ktorí síce cítia príťažlivosť osobám k rovnakého pohlavia, ale napriek tomu žijú podľa cirkevného učenia.

Jezuita Martin na Saraha reagoval s tým, že jeho kniha nespochybňuje učenie cirkvi, pretože vychádza z katechizmu a evanjelia.

Najráznejšie sa na stranu amerického jezuitu postavil biskup San Diega Robert McElroy, podľa ktorého veľká časť kritiky na jeho knihu je prejavom „rakoviny očierňovania“ vnútri cirkvi. Takisto je presvedčený, že táto kritika je často založená na homofóbii a slúži ako nepriamy útok na pápeža Františka.

„Neznepokojuje ma to,“ reagoval na zrušenie viacerých vystúpení James Martin. „Nestrácam kvôli tomu spánok. Ježiš je ku mne blízko v modlitbe, takže som úplne pokojný.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo