Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. september 2017

Začal sa týždeň Titusa Zemana: Aká bola cesta k blahorečeniu

Zhrnuli sme, ako prebiehala cesta k blahorečeniu prvého slovenského saleziána Titusa Zemana.
Začal sa týždeň Titusa Zemana: Aká bola cesta k blahorečeniu

Titus Zeman v jáchymovskej väznici. Foto – tituszeman.sk

Cez víkend sa v Bratislave uskutoční pre slovenskú cirkev jedna z najvýznamnejších udalostí roka. Za blahoslaveného bude vyhlásený salezián Titus Zeman. Stane sa tak prvým blahorečeným slovenským saleziánom v histórii.

Slávnosť beatifikácie bude na Slovensku prebiehať prvýkrát po štrnástich rokoch. Naposledy sa tak stalo v roku 2003, keď pápež Ján Pavol II. v Bratislave blahorečil rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú a gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopka.

O procese blahorečenia mučeníka Titusa Zemana sme v uplynulých rokoch viackrát písali aj na našom webe. Zhrnuli sme, ako prebiehala formálna cesta blahorečenia rehoľníka, ktorého väznil a mučil komunistický režim za sprevádzanie mladých bohoslovcov do zahraničia.

1. Proces sa začal v roku 2010 oficiálnou žiadosťou slovenského saleziánskeho provinciála, ktorú akceptoval generálny predstavený saleziánov v Ríme. Ten požiadal bratislavského arcibiskupa, ktorý následne napísal na Kongregáciu pre kauzy svätých do Vatikánu a dostal pozitívnu odpoveď. Postoj už v roku 2010 priniesol rozhovor so saleziánom Jozefom Slivoňom, ktorý mal ako vicepostulátor kauzy na starosti zhromažďovanie dôkazov a vypracovanie správy pre Vatikán.

Prečítajte si tiež:
Keby Titus Zeman neriskoval, bolo by to zbabelé (2010) Zdieľať

Ešte pred oficiálnym začiatkom bol najväčším hýbateľom v procese blahorečenia synovec mučeníka Zemana Michal Titus Radošinský, ktorý už v roku 2003 začal zbierať materiály. Vyhľadával svedkov, študoval archívne dokumenty i osobné písomnosti. Zachytil veľa svedectiev a zhromaždil stovky strán dokumentov.

2. Proces blahorečenia má dve fázy. Tá prvá – diecézna – sa začala v roku 2010 pod vedením bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského. Cieľom diecéznej fázy bolo zozbierať čo najviac svedectiev, archívnych materiálov a historických správ o kandidátovi blahorečenia. Z dôvodu potvrdenia smrteľného utrpenia pre vieru boli začiatkom septembra 2010 v bratislavských Vajnoroch exhumované aj Zemanove telesné pozostatky, ktoré následne preskúmali súdni znalci.

Všetky dokumenty sa po dva a pol roku poslali Kongregácii pre kauzy svätých do Ríma, čím sa diecézna fáza procesu skončila.Salezián kňaz Titus Zeman sa narodil v Bratislave-Vajnoroch 4. januára 1915. Ako 25-ročný sa stal saleziánskym kňazom a pôsobil ako kaplán, školský radca a profesor chémie. Po tom, ako komunistický režim v roku 1950 zrušil mužské kláštory, Titus Zeman zorganizoval a viedol tri ilegálne prechody do Talianska. Pri nich sprevádzal mladých saleziánskych študentov teológie, aby tam mohli doštudovať a stať sa kňazmi.

Tretí prechod 9. apríla 1951 sa pre rozvodnenú rieku Moravu nevydaril. Titusa Zemana zatkli, vypočúvali, mučili a odsúdili na 25 rokov väzenia. Po dvanástich rokoch väzenia ho roku 1964 podmienečne prepustili. O päť rokov na následky mučenia a väznenia zomrel v Bratislave. Už pri jeho pohrebe sa hovorilo o ňom ako o mučeníkovi. Po roku 1989 začal byť vnímaný ako mučeník za záchranu duchovných povolaní.

zdroj: TKKBS, foto: facebook/Titus Zeman


3. Po diecéznej fáze nasledovala tzv. rímska fáza. Jej hlavnou časťou bolo spísanie takzvaného Pozícia. „Na približne deväťsto stranách Pozícia sa dokazuje čnostný život a mučenícka smrť Božieho služobníka Titusa Zemana. Sú tam citované dokumenty, zápisnice z výpovedí, ako aj správa historickej komisie a cenzorov teológov,“ vysvetlil Jozef Slivoň.

Inzercia

Súhrn zistených skutočností následne preverovala teologická komisia menovaná prefektom kongregácie, ktorá zároveň potvrdila mučeníctvo Titusa Zemana.

4. Teologická komisia Kongregácie pre kauzy svätých odobrila prípad blahorečenia v apríli minulého roka. Rímska fáza ďalej pokračovala študovaním dokumentov (Pozícia) komisiou biskupov a kardinálov. Po ich vyhodnotení a hlasovaní požiadala Kongregácia pre kauzy svätých pápeža Františka o potvrdenie mučeníctva.

5. Dekrét o blahorečení, ktorý doručil prefekt kongregácie Angelo Amata, schválil pápež František 27. februára 2017.

Program víkendu blahorečenia v Bratislave:

Piatok 29. 9. o 20:00 modlitebná vigília v Dóme sv. Martina

Sobota 30. 9. o 9:30 prípravný program na blahorečenie, priestranstvo pri Kostole sv. rodiny

Sobota 20. 9. o 10:30 svätá omša s blahorečením dona Titusa, priestranstvo pri Kostole sv. rodiny

Sobota 30. 9. o 16:00 mládežnícky ceremoniál Prešiel som hranicu, HANT Aréna

Nedeľa 1. 10. o 10:30 ďakovná svätá omša, Vajnory

zdroj: tituszeman.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame