Benedikt XVI. dokončuje tretí diel Ježiša Nazaretského. Vyjde okolo Vianoc

Tak ako po minulé roky, aj toto leto pápež pracuje na svojej knižnej trilógii Ježiš Nazaretský. Posledný diel venovaný Ježišovmu narodeniu a detstvu vyjde okolo Vianoc.

Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho si Benedikt XVI. sadol k rozpracovanému rukopisu hneď po príchode do letného sídla v Castel Gandolfo začiatkom júla. Na treťom a poslednom diely Ježiša Nazaretského pritom začal pracovať už počas dovolenky pred dvoma rokmi. V priebehu nasledujúcich týždňov by chcel knihu zaoberajúcu sa Ježišovým narodením a detstvom uzavrieť tak, aby mohlo vyjsť okolo Vianoc, keď si kresťania pripomínajú práve tieto udalosti.

Rovnako ako pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ktoré vyšli v rokoch 2007 a 2011, bude vydavateľom oficiálne vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana. Na rozdiel od predchádzajúcich častí, ktoré mali 438 a 348 strán, by však malo ísť o podstatne útlejší zväzok. Podľa vatikanistu Andreu Tornielliho je Ježišovo narodenie a detstvo pre Benedikta XVI. výzvou, keďže túto tému doteraz nerozobral v žiadnom zo svojich diel. Zároveň je však limitovaný tým, že zo štyroch evanjelistov sa prvotnej fáze Ježišovho života venujú len Matúš a Lukáš. Podstatne bohatší materiál sa nachádza v apokryfných evanjeliách, ktoré však nie sú zaradené do katalógu inšpirovaných kníh Svätého písma.

Obidva doterajšie diely Ježiša Nazaretského sa okamžite stali bestsellermi. Z prvého dielu sa predali vyše tri milióny výtlačkov, druhý diel vyšiel v náklade 1,2 milióna kusov, po ktorom nasledovalo niekoľko dotlačí. Vatikanista Tornielli pripomenul, že pápežovo dielo vyvolalo ohlas aj v akademickom prostredí – len v Taliansku sa konala desiatka konferencií a sympózií. Príspevky, ktoré na nich odzneli, vyšli vo vatikánskom vydavateľstve pod názvom Ježiš Nazaretský na univerzitách.

Imrich Gazda 

Súvisiace články:
Benediktov Ježiš Nazaretský bude nielen best-, ale aj longsellerom

Foto: libreriadelsanto.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo