Španielsky reprezentant v pozemnom hokeji chce byť kňazom. Pomohlo mu Medžugorie

Nedávne olympijské hry boli pre 27-ročného Carlosa Ballveho, reprezentanta Španielska v pozemnom hokeji, posledné. Na vrchole kariéry sa rozhodol zmeniť svoj život – v belgickom seminári bude študovať za katolíckeho kňaza.

Pre Litusa, ako Ballveho prezývajú, bol posledným zápas s organizátorom olympiády, Veľkou Britániou. Po nerozhodnom výsledku 1:1 postúpilo zo skupiny do semifinále domáce mužstvo. Napriek tomu si do seminára odnesie bronzovú medailu – z majstrovstiev sveta hráčov do 21 rokov v roku 2005. Práve tu začala jeho cesta za kňazským povolaním.

Začiatok šampionátu bol pre jeho mužstvo otrasný. Od detstva veriaci Litus na nedeľnej omši Bohu sľúbil, že ak sa tímu začne dariť, s otcom poputuje do Medžugoria. „Prepísali sme históriu. Nikdy predtým španielsky tím do 21 rokov nezískal medailu. My sme skončili tretí,“ spomína mladý športovec.

Po návrate z Medžugoria pokračoval vo svojej športovej kariére. V jeho vnútri sa však čosi zmenilo. „Vravel som si, Litus, si slobodný a môžeš robiť čo len chceš, ale nie si šťastný.“ Odpovede išiel opäť hľadať do pútnického mesta v Bosne a Hercegovine. Počas nočnej adorácie prosil, aby našiel správnu cestu. „Chcem hrať s tebou s odkrytými kartami, som tu, rob, čo ty chceš,“ opísal svoj zlomový rozhovor s Bohom.

Vďaka ústretovosti kňazského seminára v Barcelone, odkiaľ Litusa poslali na štúdiá do Belgicka, mohol pred niekoľkými týždňami prežiť svoj posledný vrcholový športový zážitok.

Podľa Katolického týdeníka na nedávnej olympiáde zažiarili aj ďalší kresťanskí športovci. "Chcel by som Bohu poďakovať za všetko, čo pre mňa urobil. Bez neho by totiž moje úspechy neboli možné," povedal fenomenálny šprintér Usain Bolt, ktorý je baptistom. K Etiópskej ortodoxnej cirkvi sa hlási víťazka v behu na 5 000 metrov Meseret Defarová. Po víťaznom behu vytiahla obrázok Panny Márie s dieťaťom, pokľakla pred kamerami a pobozkala ho. Dcérou evanjelického pastora je zasa americká víťazka v behu na 200 metrov Allyson Felixová. Jej najobľúbeňejší biblický verš je z listu apoštola Pavla Filipanom: "Veď pre mňa žiť je Kristus a zomrieť zisk."    

Imrich Gazda

Súvisiace články:
Na olympiáde podávali aj duchovné výkony
EURO 2012 má aj duchovný rozmer

Foto: diocesedecacador.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo