Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. september 2012

Pápež uvažuje nad ospravedlnením pri príležitosti 500. výročia reformácie

V roku 2017 uplynie 500. rokov od začiatku reformačného hnutia Martina Luthera. Benedikt XVI. podľa jeho blízkeho spolupracovníka Stephana Horna zvažuje možnosť vzájomného katolícko-evanjelického ospravedlnenia. Kto iný ako pápež z Nemecka by mal urobiť prelomové gesto smerom k evanjelikom, pýtajú...

V roku 2017 uplynie 500. rokov od začiatku reformačného hnutia Martina Luthera. Benedikt XVI. podľa jeho blízkeho spolupracovníka Stephana Horna zvažuje možnosť vzájomného katolícko-evanjelického ospravedlnenia.

Kto iný ako pápež z Nemecka by mal urobiť prelomové gesto smerom k evanjelikom, pýtajú sa mnohí. Zdá sa, že s touto myšlienkou sa pohráva aj samotný Benedikt XVI., ktorý dlhodobo udržiava priateľské vzťahy s mnohými protestantskými teológmi. Viacerých z nich citoval aj vo svojom diele Ježiš Nazaretský. Veľa však bude závisieť nielen od osvojenia si tejto myšlienky oboma stranami a jej konkrétnej podoby, ale aj od zdravotného stavu pápeža. O päť rokov bude mať už 90 rokov.

„Hovorilo sa o akomsi ,mea culpa´,“ priznal nemecký salvatorián Stephan Horn po skončení každoročného stretnutia bývalých pápežových žiakov. Tzv. Ratzinger Schülerkreis sa stretávajú už od roku 1977 a spoločne uvažujú nad témou, ktorú vyberie ich bývalý profesor. V centre pozornosti bol pred niekoľkými dňami práve ekumenický dialóg s luteránmi a anglikánmi.

„Svätý otec vždy považoval očistu pamäti za nutnú. Je to téma, o ktorej sa už dlho hovorí,“ uviedol Horn, ktorý kedysi pôsobil ako odborný asistent profesora Ratzingera a v súčasnosti predsedá združeniu jeho bývalých žiakov. „História nemôže byť vymazaná, ale možno zmeniť jej interpretáciu, spôsob, akým sú fakty posudzované. Ide o to, aby bol vymazaný jed týchto konfliktov, to je skutočná náprava. Pomáha to ďalšiemu zblíženiu v budúcnosti. Nejde ale len o zorganizovanie veľkej akcie. Je potrebné uvádzať tieto veci do praxe v každodennom živote veriacich.“

Aj keď to vyzerá paradoxne, medzi pápežových žiakov patrí aj evanjelický pastor a teológ Werner Neuer (na obr.). Ratzingerovou teológiou sa začal zaoberať v 80. rokoch, od roku 2001 sa zúčastňuje aj stretnutí Ratzinger Schülerkreis. Žiadny pápež nebol natoľko „evanjelický“ ako Benedikt XVI., myslí si Neuer, podľa ktorého je s problematikou reformácie oboznámení oveľa lepšie ako jeho predchodcovia, preto sa k nej stavia otvorene a s ochotou poučiť sa. Práve vďaka tomu výraznou mierou prispel k podpísaniu Spoločného vyhlásenia k učeniu o ospravodlivení medzi Katolíckou cirkvou a Svetovým luteránskym zväzom v roku 1999.

Podľa Gianniho Valenteho z portálu Vatican Insider má Ratzinger Schülerkreis vďaka súčasnému pápežovi „ekumenickú DNA“. Ratzinger podľa neho nikdy nechcel, aby stretnutia s bývalými študentmi boli postavené na ospevovaní jeho teológie, ale aby boli priestorom otvoreným teológii v celej jej šírke. Už od začiatku sú preto na každoročné stretnutia pozývaní špičkoví evanjelickí či pravoslávni teológovia. Aj počas nedávneho stretnutia boli dvaja z troch pozvaných hostí evanjelici – biskup a odborník na Nový zákon Ulrich Wilckens a riaditeľ Inštitútu pre štúdium ekumenizmu v Štrasburgu, pastor Theodor Dieter. V minulosti nechýbali ani stretnutia s osobnosťami ako Karl Barth alebo Wolfhart Pannenberg.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, radiovaticana.cz

Inzercia

Odporúčame

Latinčina je v cirkvi na vzostupe

Latinčina je v cirkvi na vzostupe

Na podnet Benedikta XVI. čoskoro vznikne už dvanásta pápežská akadémia. Venovať sa bude podpore a používaniu latinského jazyka v cirkevnej i svetskej sfére. Pontificia Academia Latinitatis. Pravdepodobne takto sa bude volať nová inštitúcia. Ako uviedol portál Vatican Insider, podľa kardinála Gianf...