Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. september 2012

Newyorský arcibiskup pozval Obamu a Romneyho na večeru. Obaja prídu

Kardinál Timothy Dolan, newyorský arcibiskup a šéf amerických biskupov, sa prezidentským voľbám nevyhýba. Po tom, ako sa modlil na nominačných zjazdoch demokratov a republikánov, pozval oboch hlavných kandidátov na večeru. Obaja pozvanie prijali. Alfred E. Smith Memorial Foundation Charity Dinner....

Kardinál Timothy Dolan, newyorský arcibiskup a šéf amerických biskupov, sa prezidentským voľbám nevyhýba. Po tom, ako sa modlil na nominačných zjazdoch demokratov a republikánov, pozval oboch hlavných kandidátov na večeru. Obaja pozvanie prijali.

Alfred E. Smith Memorial Foundation Charity Dinner. Takto znie celý názov charitatívneho večierku, ktorý v roku 1946 založil kardinál Francis Spellman na počesť bývalého newyorského guvernéra Alfreda Emanuela Smitha (na obr. dole). Na čele jeho nadácie stojí vždy aktuálny arcibiskup New Yorku.

Účasť súperov o prezidentské kreslo na slávnostnej recepcii má dlhú tradíciu. John Fitgerald Kennedy sa tu stretol s Richardom Nixonom, George W. Bush s Alom Gorom a Barack Obama s Johnom McCainom. „Je to večierok, počas ktorého idú politické zrážky bokom a my sa v atmosfére ľudskosti cítime zjednotení záujmom o núdznych,“ uviedol hovorca kardinála Dolana Joseph Zwilling.

Nie každému sa však pozdáva, že newyorský arcibiskup si sadne za jeden stôl s prezidentom Obamom. „Klásť bokom vlastné presvedčenie kvôli prijatiu milodaru je naozajstný škandál,“ vyjadril sa líder hnutia Kňazi za život Frank Pavone. „Lepšie by bolo zrušiť celú akciu ako vytvoriť príležitosť pre škandalizáciu cirkvi,“ pridal sa Randy Engel z Americkej koalície za život.

Hlas pro-life skupín pritom nie je bezvýznamný. V roku 2004 sa im podarilo dosiahnuť, aby vtedajší arcibiskup Edward Egan nepozval Georgea W. Busha ani Johna Kerryho, pretože demokratický kandidát jasne zastával pro-choice názory. Súčasný arcibiskup Dolan je pritom známy otvoreným zápasom s prezidentom Obamom najmä na poli zdravotnej reformy, ktorá zahŕňa financovanie potratov, sterilizácií či antikoncepcie aj z prostriedkov katolíckych zamestnávateľov.

Inzercia

Ozvali sa však aj hlasy proti pozvaniu Romneyho. Nicholas Cafardi, bývalý dekan pittsburskej Duquesne University School of Law sa na portáli National Catholic Reporter spýtal, nakoľko pro-life je dvojica Romney – Ryan navrhujúca nesociálne škrty, ktorých dôsledkom bude nárast potratov v chudobných rodinách. Podľa neho Romney v minulosti investoval aj do spoločnosti Stericycle, ktorá využívala potratené plody na kozmetické účely.

„Vždy je lepšie dvere otvárať ako zatvárať,“ reagoval na kritické hlasy kardinál Dolan. Na svojom blogu The Gospel In the Digital Age poukázal aj na postoj dialógu Benedikta XVI., ktorý sa v roku 2009 stretol s Obamom vo Vatikáne. „Večera určite vytvorí príležitosť pre znovupotvrdenie hodnôt, v ktoré ako katolíci veríme: obrana ľudskej dôstojnosti, života a náboženskej slobody,“ napísal Dolan. Kardinál známy svojím zmyslom pre humor si neodpustil ani poznámku, že keby mal za stolom sedieť len s tými, ktorí súhlasia s ním a so svätými, musel by sa navečerať sám.

Imrich Gazda 

Súvisiace články: Mormón Romney začal boj o katolíckych voličov

Foto: stjohns.edu

Odporúčame