Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. september 2012

Stretne sa pápež vo Fínsku s moskovským patriarchom?

Benedikt XVI. by mohol byť po Jánovi Pavlovi II. len druhým pápežom, ktorý navštívi Fínsko. Navyše by sa tu mohol stretnúť s patriarchom Ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilom. Fínski náboženskí predstavitelia sa počas uplynulých mesiacov osobne stretli s pápežom aj patriarchom, aby ich pozvali na náv...

Benedikt XVI. by mohol byť po Jánovi Pavlovi II. len druhým pápežom, ktorý navštívi Fínsko. Navyše by sa tu mohol stretnúť s patriarchom Ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilom.

Fínski náboženskí predstavitelia sa počas uplynulých mesiacov osobne stretli s pápežom aj patriarchom, aby ich pozvali na návštevu svojej krajiny. Pravoslávny arcibiskup Leo, evanjelický generálny biskup Kari Mäkinen a katolícky biskup Helsínk Teemu Sippo sa v polovici júna v Moskve stretli s patriarchom Kirilom, aby mu oficiálne odovzdali pozývací list. Už tri dni nato cestovali do Vatikánu, kde sa zúčastnili osláv 70. výročia nadviazania oficiálnych diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Fínskou republikou.

Mesiac nato fínska televízia Yle-Uutiset na základe zdrojov z Vatikánu informovala o možnom stretnutí Benedikta XVI. a Kirila na fínskej pôde. Podľa televízie mal byť helsinský biskup Sippo počas návštevy Moskvy poverený tlmočiť pozvanie pápežovi. Tieto informácie neskôr portálu Vatican Insider potvrdil fínsky katolícky aj pravoslávny biskup.

O zlepšovaní vzťahov medzi Ruskou pravoslávnou a Katolíckou cirkvou hovoril patriarcha Kiril aj počas júlovej návštevy Talianska. „Počas posledných rokov sa vzťahy s Rímskokatolíckou cirkvou význačne zlepšili,“ povedal počas stretnutia s premiérom Mariom Montim, pričom zdôraznil mnoho spoločných stanovísk v morálnych a pastoračných témach. „To však neznamená, že ideologické otázky, ktoré nás rozdeľujú, stratili svoju aktuálnosť,“ dodal. V januárovom rozhovore pre srbský denník Večernje Novosti patriarcha navyše zdôraznil, že momentálne nie sú vytvorené predpoklady pre bilaterálne stretnutie s pápežom.

Významným krokom pri zlepšovaní katolícko-pravoslávnych, ale aj poľsko-ruských vzťahov bolo stretnutie patriarchu Kirila s predsedom Konferencie biskupov Poľska Józefom Michalikom vo Varšave v polovici augusta. Išlo o historicky prvú návštevu moskovského patriarchu v Poľsku. Počas nej obaja duchovní lídri podpísali spoločné posolstvo pre poľský a ruský národ, ktorým sa pokúsili preklenúť historické priepasti medzi oboma krajinami. „Je to dôležitá udalosť, ktorá dáva nádej budúcnosti,“ ocenil toto gesto aj pápež Benedikt XVI.

Imrich Gazda 

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Pápež vyzval k pokojnému spolužitiu náboženstiev

Pápež vyzval k pokojnému spolužitiu náboženstiev

Najnovšia posynodálna apoštolská exhortácia Ecclesia in Medio Oriente je výzvou k pokoju v dlhodobo nepokojnom regióne. Svojím obsahom a významom presahuje „katolícky rámec“. Dokument podpísal Benedikt XVI. v Bejrúte počas svojej apoštolskej cesty v Libanone. Rozdelený je celkovo do troch častí a ...