Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. september 2012

VATIKÁNSKA SEDMA: Gabriele a 82 škatúľ dôkazov

gabriele.jpg Sivý oblek, biela košeľa, tmavosivá kravata, bez sprievodu rodiny, len so svojou advokátkou. Tak prišiel na svoj prvý verejný výsluch Paolo Gabriele, 46-ročný bývalý komorník Benedikta XVI., obvinený z odcudzenia súkromnej korešpondencie pápeža a jeho spo...

Sivý oblek, biela košeľa, tmavosivá kravata, bez sprievodu rodiny, len so svojou advokátkou. Tak prišiel na svoj prvý verejný výsluch Paolo Gabriele, 46-ročný bývalý komorník Benedikta XVI., obvinený z odcudzenia súkromnej korešpondencie pápeža a jeho spolupracovníkov.

V malej súdnej sieni vo Vatikáne sa v sobotu 29. septembra zišlo asi tridsať ľudí. Okrem členov súdu, úradníkov, právnikov a svedkov v nej sedelo aj osem novinárov, z ktorých štyria budú mať aj na ďalších pojednávaniach stabilné miesto.

Pocty zo strany Vatikánu sa dostalo zástupcom prominentných spravodajských agentúr The Associated Press, Reuters, Agence France Presse a talianskej TM News. Ako na svojom blogu All Things Catholic upozornil známy americký vatikanista John L. Allen Jr., výber agentúr vyvolal rozpaky prinajmenšom z dvoch dôvodov. Po prvé, nenachádza sa medzi nimi žiadna, ktorá by pokrývala španielsku jazykovú oblasť, ktorá spomedzi vyše jednej miliardy katolíkov na svete predstavuje najväčšiu časť. Po druhé, istotu vlastnej stoličky na ostro sledovanom procese majú aj také agentúry, ktoré doteraz nie vždy napomáhali šíreniu dobrého mena Vatikánu a pápeža vo svete. Na druhej strane, ostrieľaní novinári dlhodobo akreditovaní pri Svätej stolici, resp. známi vatikanisti, teda dobrí znalci miestnych pomerov, sa budú musieť uspokojiť s informáciami „z druhej ruky“.

V budúcnosti dve osobitné pojednávania

Gabriele bol na pojednávaní sprevádzaný svojou advokátkou Christianou Arru. Jeho druhý obhajca, Carlo Fusco, sa svojej funkcie nečakane vzdal počas uplynulého leta. Na základe obžaloby, ktorú v polovici augusta zverejnil vyšetrujúci sudca Piero Antonio Bonet, je druhým obvineným v kauze Vatileaks počítačový expert a zamestnanec vatikánskeho Štátneho sekretariátu Claudio Sciarpelletti. Ten sa sobotňajšieho vypočúvania nezúčastnil pre nešpecifikované„nečakané dôvody“. Zastupoval ho iba advokát Gianluca Benedetti, ktorý vyhlásil, že jeho klient sa cíti byť nevinným. Zároveň vzniesol požiadavku, aby bol jeho prípad prejednávaný samostatne. Predseda vatikánskeho tribunálu Giuseppe dalla Torre (na obr. nižšie) mu vyhovel, no presný dátum ďalšieho pojednávania so Sciarpellettim nestanovil.

82 škatúľ dôkazov

Včerajšie pojednávanie trvalo podľa agentúry TM News hodinu a dvadsať minút, od 9.30 do 11.50, pričom od 10.20 do 11.40 prebiehalo neverejné zasadanie. So súdom a žalobcom, tzv. promótorom spravodlivosti Nicolom Piccardim, bolo konfrontovaných deväť z celkového počtu trinásť svedkov. Medzi nimi bola členka spoločenstva Memores Domini, starajúca sa o pápežovu domácnosť Cristina Cernetti a vatikánski žandári Fish, Alessandrini, Cintia, De Santis, Carli a Bassetti na čele so svojím veliteľom Domenicom Gianim, ktorý súdu potvrdil, že v dome obvineného bolo zaistených celkovo 82 škatúľ dôkazového materiálu. Medzi najznámejšie z dôkazov patrí šek na 100 000 eur (venovaných pápežovi rektorom Katolíckej univerzity San Antonio di Guadalupe), zlatý nuget a starobylý výtlačok Vergíliovej Aeneidy v preklade Annibale Cara v hodnote niekoľko tisíc eur. Zrejme aj na základe týchto skutočností do Gabrieleho domu nainštalovali kameru, ktorá nepretržite monitoruje pohyb vnútri i mimo neho. Jeden z dvoch osobných tajomníkov, Mons. Georg Gänswein, sa ako svedok nemohol súdu zúčastniť pre plnenie iných pracovných povinností.

Inzercia

Informácie vyhradené pápežovi

Advokátka Arru požiadala tribunál, aby boli medzi dôkazy zahrnuté aj zistenia špeciálnej kardinálskej komisie, ktorú ad hoc ustanovil Benedikt XVI. koncom apríla, a ktorú tvorila trojica kardinálov Julián Herranz Cassado (ako jej predseda), Jozef Tomko a Salvatore de Giorgi. Tribunál podľa portálu News.va žiadosť zamietol s odôvodnením, že výsledky vyšetrovania komisie sú vyhradené výlučne pápežovi a nemôžu slúžiť ako dôkazový materiál. Sudca dalla Torre tiež zdôraznil, že dôkazy v procese budú predstavovať výlučne výsledky vyšetrovania vykonané vatikánskou štátnou políciou a žalobcami.

Anjeli prichádzajú na pomoc

Druhý verejný proces s Gabrielem bol stanovený na druhý októbrový deň so začiatkom o 9.00. Paradoxné je, že prvé pojednávanie prebehlo v deň, keď si cirkev pripomína troch svätých archanjelov, okrem iných aj sv. Gabriela, meno ktorého je totožné s priezviskom obvineného exkomorníka, a ktorý je tiež patrónom komunikácie a tých, ktorí „prinášajú správy“, ako na to upozornil Giacomo Galeazzi na portáli Vatican Insider. Druhé je naplánované na sviatok sv. anjelov strážcov. Zdá sa, že ich pomoc bude Paolo Gabriele zvlášť potrebovať. V prípade, že bude uznaný vinným, hrozí mu podľa informácií oficiálneho spravodajského portálu Vatikánu News.va maximálne štvorročné väzenie, ktoré by strávil v talianskej väznici, keďže najmenší štát sveta takýmto zariadením nedisponuje. Stále však pre neho existuje možnosť vyhnúť sa trestu aj v prípade odsúdenia. Poslednou inštanciou je totiž pápežská milosť, ktorú predpokladajú nielen viacerí pozorovatelia, ale v ktorú dúfa aj Gabrieleho rodina.

Medzi poľahčujúce okolnosti môže patriť verná služba pápežovi od r. 2006, ale aj prosba o odpustenie, ktorú v júli Gabriele adresoval Benediktovi XVI. v podobe listu z väzenia. Obvinenému však rozhodne nepomôže verejné vyhlásenie, ktoré prostredníctvom Twitteru urobil Gianluigi Nuzzi, autor knihy „Sua Santità“, v ktorej boli zverejnené ukradnuté dokumenty. Podľa vatikanistu Giacoma Galeazziho Nuzzi na internete napísal: „Veľa šťastia, statočný Paoletto, nie si v tom sám“. Práve to je podľa vatikanistu Allena Jr. najzásadnejšia otázka celého procesu. Pôjde o to odhaliť, či za únikom informácii stál sám exkomorník (s pomocou počítačového technika Sciarpellettiho), alebo je do prípadu zapletený širší okruh osôb.

Marián Sekerák
Foto: isifa.com, wikimedia.org

Odporúčame

Václav Klaus opäť rečnil na svätováclavskej púti

Václav Klaus opäť rečnil na svätováclavskej púti

Rovnako ako vlani, aj tento rok prehovoril český prezident Václav Klaus na národnej púti v Starej Boleslavi. Konala sa pri príležitosti cirkevného i štátneho sviatku českého patróna sv. Václava. Klaus svoj príhovor zameral na morálnu a politickú krízu v Európe. „Stále sme svedkami každodenných úto...