Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. október 2012

Pokračuje proces s pápežovým komorníkom. Čaká sa na jeho výpoveď

Súdny proces s komorníkom Benedikta XVI. Paolom Gabrielem v utorok pokračuje druhým pojednávaním. Okrem obžalovaného by mali vystúpiť kľúčoví svedkovia. Celý proces by mal skončiť v priebehu niekoľkých dní.  Súdny proces s pápežovým komorníkom Paolom Gabrielem, ktorý je obvinený z krádeže za priťaž...

Súdny proces s komorníkom Benedikta XVI. Paolom Gabrielem v utorok pokračuje druhým pojednávaním. Okrem obžalovaného by mali vystúpiť kľúčoví svedkovia. Celý proces by mal skončiť v priebehu niekoľkých dní. 

Súdny proces s pápežovým komorníkom Paolom Gabrielem, ktorý je obvinený z krádeže za priťažujúcich okolností, pokračuje raketovým tempom. Po prvom pojednávaní, ktoré sa konalo v sobotu, pokračuje v utorok ďalším sedením. Okrem nich sú v pláne ešte ďalšie dve pojednávania, po ktorých bude nasledovať vynesenie rozsudku. „Existuje obava, že proces s Gabrielem zatieni začiatok Roku viery, ktorý pripadá na 40. výročie otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu a na ktorom Benediktovi XVI. veľmi záleží,“ napísal v denníku Il Giornale vatikanista Paolo Rodari. Keďže Rok viery pápež otvorí už 11. októbra, ukončenie procesu by sa malo stihnúť v najbližších dňoch.

K najočakávanejším chvíľam patrí výpoveď samotného obžalovaného, ktorý už počas vyšetrovania vyhlásil, že odcudzenie dokumentov z pápežovho prostredia a ich posunutie médiám malo za cieľ odhaliť zlo a korupciu v cirkvi. „Bol som presvedčený, že šok, napríklad mediálny, by mohol byť ozdravujúci a priviesť cirkev na správnu koľaj,“ vypovedal Gabriele počas vyšetrovania. O týchto nešvároch je podľa neho pápež nedostatočne informovaný. Za svoje konanie sa exkomorník Benediktovi XVI. ospravedlnil v liste, ktorý zaslal z väzenia.

Okrem obžalovaného má pred súd predstúpiť aj pápežov osobný tajomník George Gänswein, jeho domáca Cristina Cernetti a šesť vatikánskych žandárov. Naopak, medzi svedkami sa neobjaví novinár Gianluigi Nuzzi, ktorému Gabriele posúval získané dokumenty. Tie sa následne objavili v Nuzziho knihe Jeho Svätosť – Tajné listy Benedikta XVI. Ako taliansky občan môže byť za trestný čin kupovania ukradnutých vecí súdený len v Taliansku. Na Twitteri však „statočnému Paolettovi“ poprial veľa šťastia.

Pre nezhody s prvým obhajcom Carlom Fuscom Gabrieleho napokon obhajuje nová advokátka Cristiana Arru. Tá sa počas prvého pojednávania pokúsila presadiť, aby súd vzal do úvahy aj zistenia kardinálskej vyšetrovacej komisie, ktorú Benedikt XVI. zriadil, aby viedla paralelné vyšetrovanie. Súdny tribunál, ktorý okrem predsedu Giuseppeho Della Torre tvoria sudcovia Paolo Papanti-Pelletier a Venerando Marano (všetci laici s talianskym občianstvom), však túto požiadavku zamietol. Sudcovia, naopak, vyhoveli požiadavke obhajoby druhého obžalovaného, počítačového technika z vatikánskeho Štátneho sekretariátu Claudia Sciarpelletiho, ktorý mal byť Gabrieleho komplicom, aby proces s ním prebiehal oddelene. Zároveň bol odložený na neurčito.

Počas dve a štvrťhodinového sobotného pojednávania pôsobil bývalý pápežov komorník nezúčastnene, na napätej tvári sa občas objavil náznak úsmevu. Podľa účastníkov pojednávania si len sem-tam vymenil pár slov so svojou obhajkyňou. V tridsaťmiestnej pojednávacej miestnosti boli okrem sudcov, obhajoby a obžaloby, ktorú reprezentuje vatikánsky prokurátor, tzv. promótor spravodlivosti Nicola Picardi, prítomní len niekoľkí svedkovia, zástupcovia médií a poriadková služba. Gabrieleho manželka, tri deti a otec, ktorí majú nárok byť prítomní na pojednávaní, dali prednosť spoločnej modlitbe doma.

Imrich Gazda 

Foto: radiovaticana.cz

Súvisiaci článok: Gabriele a 82 škatúľ dôkazov

Inzercia

Odporúčame

VATIKÁNSKA SEDMA: Gabriele a 82 škatúľ dôkazov

VATIKÁNSKA SEDMA: Gabriele a 82 škatúľ dôkazov

gabriele.jpg Sivý oblek, biela košeľa, tmavosivá kravata, bez sprievodu rodiny, len so svojou advokátkou. Tak prišiel na svoj prvý verejný výsluch Paolo Gabriele, 46-ročný bývalý komorník Benedikta XVI., obvinený z odcudzenia súkromnej korešpondencie pápeža a jeho spo...

Václav Klaus opäť rečnil na svätováclavskej púti

Václav Klaus opäť rečnil na svätováclavskej púti

Rovnako ako vlani, aj tento rok prehovoril český prezident Václav Klaus na národnej púti v Starej Boleslavi. Konala sa pri príležitosti cirkevného i štátneho sviatku českého patróna sv. Václava. Klaus svoj príhovor zameral na morálnu a politickú krízu v Európe. „Stále sme svedkami každodenných úto...