Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. október 2012

Exkomorník Gabriele sa sťažoval na zlé zaobchádzanie

V utorok vo Vatikáne prebehlo druhé súdne pojednávanie s Paolom Gabrielem. Bývalý pápežov komorník kritizoval údajný mentálny nátlak a nepohodlie počas prvých dní väzenia. Priznal sa tiež, že pri krádeži súkromnej pápežskej korešpondencie konal sám. „Nemohol som si ani vystrieť ruky,“ posťažova...

V utorok vo Vatikáne prebehlo druhé súdne pojednávanie s Paolom Gabrielem. Bývalý pápežov komorník kritizoval údajný mentálny nátlak a nepohodlie počas prvých dní väzenia. Priznal sa tiež, že pri krádeži súkromnej pápežskej korešpondencie konal sám.

„Nemohol som si ani vystrieť ruky,“ posťažoval sa Gabriele súdu na zlé zaobchádzanie a mentálny nátlak počas prvých 15 - 20 dní väzby. Jej súčasťou malo byť aj psychické týranie v podobe neustále zažatého osvetlenia v cele. „Nebol tam nijaký vypínač, a preto som trpel stratou zraku,“ dodal. Počas prvej noci po zadržaní mu mali dozorcovia dokonca odmietnuť poskytnúť vankúš.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na tieto obvinenia reagoval, že podmienky väzby boli „veľmi ľudské“ a plne zodpovedali medzinárodným štandardom, ktoré sa Vatikán zaviazal dodržiavať. Za účelom prešetrenia Gabrieleho sťažností nariadil predseda súdneho tribunálu Giuseppe dalla Torre (na obr.), aby bola otvorená súdna zložka č. 52/2012, ktorá má objasniť, či nedošlo k pochybeniam v prípade podmienok väzby.

Gabrieleho sťažnosti neboli jediným prekvapujúcim momentom včerajšieho vypočúvania. Zaujímavý bol už samotný začiatok procesu. Ako zdôraznil Giacomo Galeazzi z portálu Vatican Insider, pojednávanie sa začalo s omeškaním kvôli štrajku talianskych verejných prepravcov, ktorý zdržal žalobcu v dopravnej zápche. Najočakávanejším bodom programu však bolo exkomorníkovo priznanie. Obžalovaný „Paoletto“ k nemu pristúpil originálne: „Nepriznávam vinu za krádež. Cítim sa byť vinným za to, že som zradil dôveru, ktorú do mňa vložil Svätý otec, ktorého mám rád ako syn,“ uviedol Gabriele na margo obvinenia z krádeže osobných dokumentov pápeža.

Exkomorník opätovne objasnil dôvody svojho konania, ktorým mala byť ochrana cirkvi a Benedikta XVI. „Postupne som sa presvedčil, že je ľahké manipulovať niekoho, kto má takú obrovskú rozhodovaciu právomoc,“ povedal. Súdu ďalej uviedol, že skutok spáchal úplne sám, bez komplicov, no zároveň vymenoval niekoľko osôb, ktoré ho mali „ovplyvniť“. Medzi nimi boli: istý pán Mauriello, Luca Catano („ktorý vedel čosi o veliteľovi žandárov Domenicovi Gianim“), bývalá blízka pápežova spolupracovníčka, profesorka Ingrid Stampa, ďalej biskup talianskej diecézy Carpi Francesco Cavina (za biskupa bol menovaný minulý rok v novembri), kardináli Angelo Comastri (arcikňaz Baziliky sv. Petra a generálny vikár Mestského štátu Vatikán) a Paolo Sardi (od júna 2009 tzv. kardinál-patrón Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov).

Na výsluchu sa medzi svedkami objavil už aj Georg Gänswein, jeden z dvoch osobných tajomníkov Benedikta XVI. Podľa vatikanistu Galeazziho nevenoval svojmu bývalému kolegovi ani jediný pohľad.

Inzercia

Počas vypočúvania vyšli na svetlo aj niektoré nové skutočnosti týkajúce sa zaistených dôkazov. V Gabrieleho dome našla polícia stovky listov týkajúcich sa slobodomurárstva, tajných služieb a prípadu Dina Boffa, bývalého redaktora katolíckeho denníka Avvenire, ktorý bol prinútený rezignovať kvôli obvineniam z homosexuality. 

Marián Sekerák 

Foto: wikipedia.org , diocesidiimola.it

Súvisiaci článok: Pokračuje proces s pápežovým komorníkom. Čaká sa na jeho výpoveď

Odporúčame

VATIKÁNSKA SEDMA: Gabriele a 82 škatúľ dôkazov

VATIKÁNSKA SEDMA: Gabriele a 82 škatúľ dôkazov

gabriele.jpg Sivý oblek, biela košeľa, tmavosivá kravata, bez sprievodu rodiny, len so svojou advokátkou. Tak prišiel na svoj prvý verejný výsluch Paolo Gabriele, 46-ročný bývalý komorník Benedikta XVI., obvinený z odcudzenia súkromnej korešpondencie pápeža a jeho spo...