Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. október 2012

Nejde len o modlitbu v jazykoch, zhodli sa odborníci na charizmatické hnutia

Teológovia a religionisti z viacerých krajín a rôznych kresťanských cirkví sa stretli na Katolíckej univerzite v Ružomberku, aby diskutovali o pentekostalizme v súčasnom náboženskom a spoločenskom kontexte. Išlo o prvú akademickú konferenciu tohto druhu na Slovensku.  Pentekostalizmus patrí už nieko...

Teológovia a religionisti z viacerých krajín a rôznych kresťanských cirkví sa stretli na Katolíckej univerzite v Ružomberku, aby diskutovali o pentekostalizme v súčasnom náboženskom a spoločenskom kontexte. Išlo o prvú akademickú konferenciu tohto druhu na Slovensku. 

Pentekostalizmus patrí už niekoľko desaťročí k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim kresťanským prúdom vo svete. „V súčasnosti sa k nemu hlási okolo 600 miliónov veriacich. Najvyšší nárast zaznamenáva v krajinách Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. Len v samotnej Brazílii žije 30 miliónov pentekostálnych veriacich,“ uviedol Eldin Villafañe z Gordon-Conwell Theological Seminary, bývalý prezident Society for Pentecostal Studies a ordinovaný duchovný Assemblies of God.

Charizmy nie sú odmenou

Termínom pentekostalizmus sa podľa Ľubomíra Martina Ondrášeka, autora knihy Neocharizmatické hnutie na Slovensku a jedného z organizátorov konferencie, označuje „globálne prebudenecké hnutie, pod ktoré sa štandardne, hoci nie bezproblémovo, kategorizujú tri široké kresťanské zoskupenia korešpondujúce s jeho ,troma vlnami´: klasický pentekostalizmus, charizmatické hnutie a neocharizmatici“.

Aj keď vonkajšie prostredie vníma pentekostálnych veriacich najmä cez mimoriadne prejavy ako je spev so zdvihnutými rukami, tanec či tzv. modlitba v jazykoch, podľa Eldina Villafañeho nejde o „hnutie jazykov“, ale o vetvu kresťanstva, ktorá zdôrazňuje moc Ducha Svätého. „Charizmatické fenomény nie sú odmenou, ani znamením vyššej kvality, ale majú prispievať k rozvoju viery,“ zdôraznil Aleš Opatrný (na obr. dole) z Katolíckej teologickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Podľa amerického baptistického pastora Roberta Mirandu (na obr. hore) je modlitba v jazykoch – glosolália pokusom „vyjadriť nevyjadriteľné nie neracionálnym, ale transracionálnym spôsobom“. Na vlastnej skúsenosti opísal proces premeny svojho zboru v Bostone. „Duch Svätý odpovedal na naše pokorné očakávania, ako sme sa blížili k nemu, on sa blížil k nám,“ povedal s tým, že služba pentekostálnym spôsobom ju zmenila k lepšiemu.

Evanjelici ich nechcú, katolíci áno  

Ľubomír Martin Ondrášek, ktorý pôsobil ako duchovný v Assemblies of God a dnes je interným doktorandom na University of Chicago, zdôraznil tri hlavné nedostatky, ktoré postrehol v pentekostálnom hnutí: nedôvera v intelekt a teologické vzdelanie, nedocenenie kresťanskej tradície a cirkvi ako inštitúcie, ako aj rôzne kontroverzné učenia a prax. V slovenskom prostredí takúto kontroverziu vyvolali najmä Kresťanské spoločenstvá a Spoločenstvo viery, ktoré sa zatiaľ neúspešne pokúšajú o registráciu na ministerstve kultúry. O tejto skúsenosti hovorili Ján Juran a Radovan Čikeš z cirkevného odboru.

Inzercia

Silnú polemiku v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania zasa vyvolalo rozhodnutie synody v roku 2009, ktorá odsúdila charizmatické trendy ako odporujúce evanjelickému učeniu. Bývalý dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví Ondrej Prostredník vyjadril ľútosť nad takýmto prístupom a poukázal na výrazne odlišné postoje evanjelických cirkví v zahraničí.

Podľa druhého z organizátorov, Ivana Moďorošiho z Katedry religionistiky a náboženskej výchovy Katolíckej univerzity v Ružomberku, je situácia v Katolíckej cirkvi na Slovensku výrazne odlišná, čo dokazuje dynamický život viacerých charizmatických hnutí a spoločenstiev.

Imrich Gazda

Foto: Martin Buzna (TAKU) 

Súvisiace články: 
Najvplyvnejším hnutím v Rímskej kúrii má byť Fokoláre
Anjelské hnutie je už v poriadku
Kristových legionárov prevetrá biskup De Paolis

Odporúčame

Pápežov exkomorník sa proti rozsudku neodvolal

Pápežov exkomorník sa proti rozsudku neodvolal

Bývalý komorník Benedikta XVI., Paolo Gabriele, sa neodvolal proti rozhodnutiu súdu, ktorý ho minulý týždeň poslal na 18 mesiacov do väzenia. Naďalej ostáva v domácej väzbe. Pápež mu pravdepodobne udelí milosť. Rozhodnutie neodvolať sa proti rozsudku potvrdila tlačovej agentúre ANSA Gabrieleho o...

Benedikt XVI.: Dajte deťom pusu a povedzte im, že je od pápeža

Benedikt XVI.: Dajte deťom pusu a povedzte im, že je od pápeža

Vo štvrtok, v prvý deň Roku viery, sa pápež spontánne prihovoril k tisíckam účastníkov fakľového sprievodu. Rovnaká svetelná procesia sa uskutočnila pred 50 rokmi, v deň otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu. Večerný spomienkový sprievod organizovaný Katolíckou akciou a Rímskou diecézou sa začal...