Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. 11. 2017, 19:48

Pápež František posunul svojho predchodcu Jána Pavla I. bližšie k blahorečeniu

Uplynulý týždeň pápež František potvrdil hrdinské cnosti Jána Pavla I. K blahorečeniu je ešte potrebný zázrak uskutočnený na jeho príhovor.
Pápež František posunul svojho predchodcu Jána Pavla I. bližšie k blahorečeniu

Pápež Ján Pavol I. s kardinálom Karolom Wojtyłom, neskorším pápežom Jánom Pavlom II., počas audiencie 3. septembra 1978 vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

potvrdeniu hrdinských cností Jána Pavla I. zo strany súčasnej hlavy cirkvi došlo počas audiencie, na ktorej František prijal prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Amata. Odteraz „usmievavému pápežovi“, ako Jána Pavla I. nazývali jeho súčasníci, prináleží titul ctihodný.

Proces blahorečenia Jána Pavla I., ktorý bol pápežom len 33 dní, sa začal v jeho rodnej diecéze Belluno-Feltre ešte v roku 2003. Po piatich rokoch prípad prevzala Kongregácia pre kauzy svätých a začala sa druhá, takzvaná rímska fáza procesu blahorečenia.

K zavŕšeniu procesu a vyhláseniu Jána Pavla I. za blahoslaveného bude môcť dôjsť až potom, keď dôjde k zázraku vykonanému na jeho príhovor. Vo Vatikáne už preverujú niekoľko avizovaných prípadov.

Radosť z uznania heroických cností Albina Lucianiho má aj jeho žijúca 71-ročná neter Pia. „Roky dôkladného skúmania vytvorili o ňom správny obraz a popreli tézu, že to bol chudobný muž, ktorý zomrel pod váhou zodpovednosti,“ hovorí v rozhovore pre portál Vatican Insider. „Môj strýko bol mužom veľkej nádeje a lásky k cirkvi a k iným. Snažil sa žiť chudobu podľa evanjelia.“

Prejavovalo sa to aj v maličkostiach. V rozhovore spomína na príhodu, keď ho ako kardinála prišla navštíviť do Benátok. Jedna z rehoľných sestier, ktoré mu pomáhali, jej povedala: „Prosím, povedzte svojmu strýkovi, aby si nechal kúpiť nové ponožky. Nevládzem stále zašívať tie deravé. Vravela som mu to, ale on na to: ,Sestra, ste taká šikovná, určite zvládnete zašiť aj tieto ďalšie diery. Ušetrí nám to peniaze, ktoré môžeme dať chudobným.´“

Práve v týchto dňoch v Taliansku vyšla aj nová kniha s názvom Pápež Luciani: Kronika smrti, ktorá objasňuje okolnosti a príčinu náhleho úmrtia Jána Pavla I. Nedostatok informácií totiž v minulosti zapríčinil vznik viacerých konšpiračných teórií o jeho smrti vrátane možnosti vraždy.

Vatikanistka Stefania Falascaová v knihe potvrdzuje informácie, že Ján Pavol I. zomrel na infarkt. Falascaová čitateľom ponúka prepracovaný materiál s mnohými dôkazmi vrátane doteraz nezverejnených medicínskych správ, výpovedí svedkov a vatikánskych dokumentov.

Opisuje tiež večer pred smrťou, keď Luciani počas modlitieb vešpier v kaplnke cítil silnú bolesť v hrudníku. Pápež odmietol zavolať lekára a bolesť po asi piatich minútach ustúpila. Jeho osobný lekár Renato Buzzonetti, ktorý sa neskôr staral aj o Jána Pavla II., bol o tomto incidente informovaný až po pápežovej smrti.

Novinárka v knihe poukazuje na skutočnosť, že prvými, kto nasledujúce ráno našiel mŕtveho pápeža, neboli jeho sekretári, ako pôvodne tvrdil Vatikán, ale rehoľné sestry, ktoré pomáhali so starostlivosťou.

Keď sestra Vicenza zistila, že Ján Pavol I. ráno nevyšiel zo svojej izby, aby si dal kávu, zaklopala na dvere. Keďže neodpovedal, rozhodla sa otvoriť. V šoku okamžite vycúvala z izby a zavolala spolusestru Margheritu. Tá vo svojom svedectve hovorí, že po vojdení do izby sa dotkla jeho rúk, ktoré boli chladné, a všimla si aj tmavé nechty. Podľa vlastných slov ostala otrasená.

Dnes 76-ročná sestra Margherita spomína, že z Jána Pavla I. nemala nikdy pocit, že by bol z pápežských zodpovedností unavený alebo preťažený. Naopak, pôsobil pokojne a sebaisto.

Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin v predhovore ku knihe píše, že Luciani ešte ako kardinál užíval na srdcové problémy lieky proti zrážaniu krvi, ktoré pretrvávajúce ťažkosti zdanlivo riešili.

Albino Luciani sa stal pápežom po konkláve v auguste 1978. Pápežské meno Ján Pavol I. si zvolil v nadväznosti na svojich predchodcov – Jána XXIII. a Pavla VI. a chcel pokračovať v realizácii záverov Druhého vatikánskeho koncilu.

Rýchlo sa stal obľúbeným. V oficiálnych dokumentoch začal na vyjadrenie svojej osoby používať prvú osobu jednotného čísla namiesto dovtedy používanej prvej osoby plurálu.

Jeho 33-dňový pontifikát je jedným z najkratších v histórii. Napriek tomu stihol za mesiac v úrade napísať deväť príhovorov, tri posolstvá, tri apoštolské listy a štyri ďalšie listy, dve homílie. Stihol absolvovať aj päť nedeľných modlitieb Anjel Pána, ako aj štyri stredajšie generálne audiencie.

Odporúčame