Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. december 2012

Pápež bude na Twitteri odpovedať na otázky veriacich

Od pondelka Benedikt XVI. oslovuje ľudí aj na sociálnej sieti Twitter. Za 24 hodín sa k jeho kontu pripojilo takmer 350 000 záujemcov. Prvý tweet pápež zverejní 12. decembra. @Pontifex. Takýto názov pre svoje twitterové konto vybral Benedikt XVI. Aj keď o jeho zriadení hovoril predseda Pápežskej r...

Od pondelka Benedikt XVI. oslovuje ľudí aj na sociálnej sieti Twitter. Za 24 hodín sa k jeho kontu pripojilo takmer 350 000 záujemcov. Prvý tweet pápež zverejní 12. decembra.

@Pontifex. Takýto názov pre svoje twitterové konto vybral Benedikt XVI. Aj keď o jeho zriadení hovoril predseda Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky Claudio Maria Celli ešte vo februári, spustili ho až včera.

Podľa arcibiskupa Celliho za pápežovým rozhodnutím stojí „silná túžba vstúpiť do rozhovoru s mužmi a ženami dneška a stretnúť sa s nimi tam, kde sa práve nachádzajú“. Už v januári Vatikán zverejní aj posolstvo Benedikta XVI. k svetovému dňu médií, ktoré má názov Sociálne siete: brány pravdy a viery; nový priestor evanjelizácie.

Prvú správu – tweet pápež zverejní 12. decembra počas generálnej audiencie. Nepôjde však o úplnú premiéru – historicky prvý tweet pápež napísal ešte v júni 2011, oznámil v ňom spustenie nového vatikánskeho portálu news.va. Na sociálnej sieti budú Benediktovi XVI. robiť spoločnosť nielen desiati kardináli, ktorí tweetujú už dlhšiu dobu, ale aj viacero falošných pápežov.

Pápežove tweety budú spočiatku obsahovať myšlienky z príhovorov, ktoré prednesie počas stredajších audiencií. Podľa Tlačového strediska Svätej stolice je však možné, že časom sa intenzita zverejňovania tweetov zvýši. K siedmim svetovým jazykom, v ktorých budú správy zverejňované, pričom medzi nimi nechýba arabčina, by časom mali pribudnúť ďalšie, vrátane čínštiny.

Na Twitteri chce pápež odpovedať aj na otázky ľudí, ktoré sa týkajú prežívania viery. K ich zasielaniu prostredníctvom hashtagu #askpontifex vyzvali predstavitelia Vatikánu počas pondelkovej tlačovej besedy. „Vaša svätosť, ako môžeme prehĺbiť svoju vieru? V akom zmysle môžeme hovoriť o smrti ako o ovocí hriechu?“ znejú niektoré otázky. Objavili sa však aj tweety, v ktorých sa ľudia pýtajú, prečo cirkev diskriminuje homosexuálov alebo či im pápež môže požičať 100 euro. „Myslím, že ešte oľutujete, že ste si vytvorili konto na Twitteri,“ odkázal pápežovi jeden z užívateľov sociálnej siete. Na otázky divákov pritom Benedikt XVI. odpovedal už aj na televíznej obrazovke.

Inzercia

Mediálny poradca Svätej stolice Greg Burke novinárov počas tlačovej besedy uistil, že každý tweet bude pochádzať priamo od pápeža. Na otázku, prečo Vatikán uprednostnil Twitter pred Facebookom odpovedal, že pri výbere sociálnej siete zohľadňovali jednoduchosť spravovania a rýchlosť prenášania správ.

Pápežovi by nemal robiť problém ani 140-znakový limit jednotlivých tweetov. Podľa arcibiskupa Celliho budú „iskrami pravdy“, a podobne ako biblické verše, budú na malom mieste ponúkať hlboké myšlienky.

Imrich Gazda

Foto: twitter.com

Súvisiace články:
"Sestra Tweetová" evanjelizuje internet. Na sociálnu sieť smeruje aj pápež
Kňaz a blogger Miroslav Lettrich: Biskupi nedoceňujú význam internetu
Kňaz a blogger Peter Fogaš: Internet kazateľov ochudobnil

Odporúčame

Latinčina už má v cirkvi vlastnú akadémiu

Latinčina už má v cirkvi vlastnú akadémiu

Benedikt XVI. založil Pápežskú akadémiu latinských štúdií, ktorá sa bude venovať štúdiu a šíreniu latinského jazyka. Benedikt XVI. založil novú Pápežskú akadémiu latinských štúdií (lat. Pontificiam Academiam Latinitatis) 10. novembra, kedy vydal motu proprio Lingua Latina. Týmto dňom zároveň zanik...