Oltár, ktorý objednal Bezák, po niekoľkých rokoch posvätil jeho nástupca Orosch

Oltár, ktorý objednal Bezák, po niekoľkých rokoch posvätil jeho nástupca Orosch

Arcibiskup Ján Orosch na archívnej snímke z roku 2010 slúži omšu vo Farskom kostole sv. Ondreja v Komárne. Foto – TASR/Milan Drozd

Autor oltára Otmar Oliva nesúhlasí s jeho inštaláciou v kostole v Komárne. Prípad už riešia právnici.

Liturgické zariadenie, ktoré známy moravský sochár Otmar Oliva vytvoril pred štyrmi rokmi na objednávku trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka pre Katedrálu sv. Jána Krstiteľa v Trnave, posvätil jeho nástupca Ján Orosch v Prvú adventnú nedeľu na inom mieste – vo Farskom kostole sv. Ondreja v Komárne. Informoval o tom web Trnavskej arcidiecézy.

Bezák objednal dielo krátko po svojom nástupe do funkcie, no po jeho odvolaní v roku 2012 sa záujem Arcibiskupského úradu (ABÚ) inštalovať oltár na mieste určenia skončil.

Hovorca Dušan Kolenčík pred časom pre portál Sme uviedol, že dôvodom bolo viacero technických problémov i záporné stanovisko Pamiatkového úradu Trnava. Rozhodnutie podľa Kolenčíkovho vyjadrenia nesúviselo s tým, že išlo o dedičstvo po odvolanom arcibiskupovi.

Dielo sochára si podľa Kolenčíka cenia, ale pre katedrálu ho považovali za štýlovo nevhodné. Arcibiskup Orosch teraz na omši v Komárne sochárovi za jeho prácu poďakoval.

Otmar Oliva však o konsekrácii liturgického zariadenia počas predminulého víkendu vôbec nevedel. Pre TASR povedal, že mal vedomosť o zámere ABÚ nájsť pre oltár iné miesto. „Ja som ho však vytvoril pre trnavskú katedrálu, preto sa teraz bavia medzi sebou moji a ich právni zástupcovia,“ povedal Oliva pre TASR.

Dodal, že zhruba pred mesiacom poprosil arcibiskupa Oroscha o osobné stretnutie, odpovede sa doteraz nedočkal. Správu o posvätení označil za šokujúcu, svedčí podľa neho „o mnohom“. Vyjadril aj znepokojenie nad inštaláciou oltára, keďže dokumentáciu k tomuto procesu má stále doma a je určená pre Trnavu. 

Oliva dodal predmety za zhruba 110-tisíc eur ABÚ podľa zmluvy v roku 2013, odvtedy ležali v sklade a arcibiskupstvo hľadalo spôsob a miesto, kde ich umiestniť.

„Po schválení Diecéznou liturgickou komisiou ich Trnavská arcidiecéza darovala kostolu sv. Ondreja v Komárne, kde teraz prebieha generálna rekonštrukcia celého chrámu. Krása diela sa vynikajúco vyníma v rozsiahlom priestore tohto kostola,” uvádza arcidiecéza na svojej internetovej stránke.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo