Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. december 2017

Niektorí kňazi slávia vianočné sviatky spoločne, iní idú ku svojim rodinám

Ako prežívajú vianočné sviatky katolícki kňazi a rehoľníci približujú hovorca KBS Martin Kramara a augustinián Juraj Pigula.
Niektorí kňazi slávia vianočné sviatky spoločne, iní idú ku svojim rodinám

Predstavený komunity a rehole augustiniánov na Slovensku pôsobiacich v Košiciach Juraj Pigula. Foto - TASR/Maroš Černý

Niektorí kňazi sa počas Štedrého dňa navečerajú v kruhu svojej rodiny a po nej sa odchádzajú pripravovať do farnosti na slávenie polnočnej svätej omše. Iní zas slávia tento deň vo farnostiach spolu s inými farármi či kaplánmi. Pre TASR to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

"Každý z nás kňazov sa v čase sviatkov snaží zájsť domov, navštíviť rodičov alebo najbližších príbuzných," povedal Kramara. Ako doplnil, jemu sa v posledných rokoch darí byť na Štedrú večeru doma s rodičmi. "Po nej sa rozlúčim a idem do svojej farnosti na polnočnú omšu," priblížil.

Zároveň poznamenal, že vzhľadom na to, že po večeri odchádza skôr, v jeho rodine sa začína jesť už pred šiestou. "Pomodlíme sa spolu, poďakujeme, spomenieme si na zosnulých a poprosíme o Božie požehnanie," priblížil.

Potom nasleduje večera. V jeho rodine sa najskôr vypije kvapka vína, po ňom nasledujú oblátky s medom a kyslá kapustnica. Nasleduje vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom. Záver večera podľa Kramaru patrí spomienkam a spoločným rozhovorom a nechýbajú ani darčeky.

Iní kňazi, ktorí netrávia tento sviatočný deň spolu s rodinami, sa zvyknú schádzať a vytvárať malé komunity, aby ho neslávili osamote. Za inými zas prídu na faru rodiny.

Aj členovia košickej rehole augustiniánov prežívajú Vianoce ako v rodine. Počas sviatkov k nim na večeru prichádza niekto z príbuzných, zvyčajne mama niektorého z bratov. Ako pre TASR priblížil predstavený komunity a rehole augustiniánov na Slovensku pôsobiacich v Košiciach Juraj Pigula, vždy majú pripravené aj jedno miesto pre hosťa - Ježiša.

Inzercia

"Večer začíname modlitbou v kaplnke, kde máme takzvané vešpery z Narodenia Pána, z vigílie. Potom si sadneme za stôl k štedrej večeri a večer slávime o 22. hodine takzvanú polnočnú omšu. Robí to takto aj pápež a my ho nasledujeme," uviedol Pigula.

Prečítajte si aj
Augustinián Pigula: Mních nie je nadávka, ale spôsob života Zdieľať

Pochádza zo siedmych súrodencov a ako povedal, približne rovnako veľkú rodinu spolubratov má i v kláštore. "Nenachádzam nejaké obrovské rozdiely medzi tým, ako sme to slávili doma a ako to slávime v kláštore. Na začiatku vinšujem ako môj otec, keď prišiel a vstúpil do miestnosti pri štedrej večeri – začal vinšom a potom modlitbou. My začíname aj čítaním z Evanjelia podľa Lukáša, a potom je také žičenie si navzájom," povedal predstavený kláštora.

Na štedrovečernom stole v košickom kláštore nechýba kapustnica či takzvané 'bobaľky' (opekance, pozn. TASR) s tvarohom. "Sme tu všetci východniari, takže tie rozdiely v jedle nie sú také veľké. Keďže sme všetci duchovne a formačne vyrastali v Taliansku, patria k tomu aj nejaké talianske veci. Okrem talianskeho vína máme aj taliansky koláč - panettone. Ďalej máme kapustnicu a lososa," priblížil predstavený kláštora.

"Vianoce sú o tom, aby sme prijali dar lásky, ktorý prichádza. Aj ja sám vnímam koľko je nepokoja. Keď idem po nákupných centrách, až také napätie do mňa vstúpi z toho, že koľko nepokojných ľudí stojí v rade. Stále viac vnímam to, že sa potrebujeme zmieriť sami so sebou, odovzdať svoje veci do Božích rúk, a tak prijať ten pokoj, ktorý potom môžeme odovzdávať počas týchto dní," dodal Pigula.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Vianočná úvaha

Vianočná úvaha

Zvyčajne je to tak, že deti sa učia hovoriť od dospelých. Na Vianoce dovoľujeme Dieťaťu, aby učilo hovoriť dospelých.

Denník Svet kresťanstva