Pravoslávny chlapec navrhol vianočnú pohľadnicu Svetovej rady cirkví

Pravoslávny chlapec navrhol vianočnú pohľadnicu Svetovej rady cirkví

Foto – oikoumene.org

Aktuálne dianie na kresťanskom Východe približuje otec Ján Krupa.

Tohtoročnú oficiálnu vianočnú pohľadnicu Svetovej rady cirkví navrhol 13-ročný kenský školák Richard Ochieng. Navštevuje pravoslávnu Základnú školu sv. Klementa na okraji Nairobi. Pohľadnica ukazuje Kristovho narodenie v Betleheme s pastiermi, ovečkami, hviezdami a nápisom „Kristus sa narodil“.

Škola sv. Klementa vznikla v roku 2002 z iniciatívy kenského arcibiskupa Makaria (Tillyridesa). Ako vysvetlil Evangelos Thiani, ktorý vyučuje na tejto škole, „vznikla z potravinovej pomoci pre chudobné deti – siroty, utečencov, nainfikovaných HIV vírusom, ale aj pre deti z nekompletných rodín. Arcibiskupovi bolo jasné, že všetky tieto deti nemajú možnosť navštevovať školu, a tak naštartoval školu, pričom začal materskou školou“.  

Richard Ochieng, ktorého vychováva len matka, navštevuje školu od roku 2010. Je veľmi usilovný a zaujíma sa o umenie.

Marianne Ejderstenová, vedúca komunikačného oddelenia Svetovej rady cirkví, vysvetlila, prečo vybrali práve kresbu 13-ročného žiaka: „Hľadali sme inšpiráciu, umelecké vyjadrenie, nádej. Dobrá správa, evanjelium, prichádza skrze narodenie dieťaťa na svet. A tak sme si mysleli, že by to mohlo byť posolstvo spravodlivosti a pokoja, keď pozveme dieťa, aby nakreslilo vianočné posolstvo.“

Posvätili nový chaldejský chrám vo Švédsku

Vo švédskom meste Södertälje posvätili 8. decembra 2017 chaldejský mariánsky chrám. S chaldejským patriarchom Mar Louisom Raphaelom Sakom a kardinálmi Andersom Arboreliusom (Štokholm) a Rainerom Maria Woelkim (Kolín) boli na posviacke prítomní aj nekatolícki východní biskupi.

Vo Švédsku žije v súčasnosti okolo 20-tisíc chaldejských kresťanov, ktorí pochádzajú hlavne z Iraku. V Södertälje – centre imigrácie z Blízkeho východu – bol na slávnosti prítomný aj iracký veľvyslanec v Štokholme, ktorý je kurdskej národnosti. 

Len nedávno – 24. októbra 2017 – v Södertälje posvätili obnovený mariánsky chrám Arménskej apoštolskej cirkvi. Posviacku viedol biskup Hovnan Hakopian z Ečmiadzinu. Medzi prítomnými bola aj podpredsedníčka švédskeho parlamentu Esabelle Dingizianová, ktorá je arménskej národnosti.

Švédsko v posledných desaťročiach ochotnejšie než ostatné európske krajiny prijímalo kresťanských imigrantov z Blízkeho východu. Kresťanskí imigranti z Blízkeho východu zohrávajú rolu aj v politickom živote tejto škandinávskej krajiny, sú poslancami alebo ministrami.

Stúpajúci počet rozvodov zamestnáva cirkvi v USA

Na pozvanie arcibiskupa Mar Dionysia Jeana Kawaka sa začiatkom decembra v sýrskom pravoslávnom Mor Aphrem Center v meste Paramus v štáte New Jersey konala Konzultácia rímskokatolíckej a orientálnych pravoslávnych cirkví (Roman Catholic-Oriental Orthodox Consultation). Ako sa uvádza v záverečnom komuniké, zhromaždení biskupi, kňazi a laickí teológovia diskutovali hlavne o tom, ako sa v jednotlivých cirkvách zaobchádza so „smutnou realitou“ stúpajúceho počtu rozvodov. 

Podrobne sa hovorilo aj o humanitárnej kríze na Blízkom východe. Zúčastnení sa oboznámili s projektom „zdigitalizovaných dejín kresťanských spoločenstiev na Blízkom východe“, ktorý iniciovala Robin Darling Youngová, profesorka spirituality na Americkej katolíckej univerzite vo Washingtone.

Sýrsky katolícky kláštor po vojnových rokoch ožíva

Sýrsky katolícky kláštor Deir Mar Musa al-Habaši v Sýrii znovu ožíva, hoci naďalej niet ani len stopy po rímskom jezuitovi Paolovi Dall’Ogliovi, ktorý v roku 1982 revitalizoval tento kedysi opustený kláštor.

Páter Dall’Oglio sa v júli 2013 pokúsil dosiahnuť priamym vyjednávaním s teroristami takzvaného Islamského štátu prepustenie dvoch unesených aleppských metropolitov – Mar Gregoria Youhannu Ibrahima a Boulosa Yazigiho. Odvtedy je nezvestný aj páter Dall’Oglio.

Mnísi a mníšky spoločenstva Deir Mar Musa informujú vo svojom vianočnom liste, že do kláštora opäť prichádzajú mnohí kresťanskí i moslimskí pútnici.

„Po dlhých rokoch vojny“ bola od tohtoročnej jari „veľká radosť“ vidieť prichádzať rodiny z okolitých miest do Deir Mar Musa. Aj moslimské ženy sa obrátili na mníšky v kláštore s prosbou o príhovor za ich prosby.

Deir Mar Musa je opäť ako pred rokom 2011 duchovným centrom pre farnosti z okolitých mestečiek. Vo vianočnom liste sa spomína hlavne Sayed Massouh, sýrsky katolícky farár v Nebeku, ktorý často prichádza so skupinami svojej farnosti do kláštora. Deir Mar Musa opäť prijíma pútnikov, ktorí sa chcú niekoľko dní modliť a meditovať v kláštore.

Hlasy nádeje žiadajú rovnoprávnosť pre kresťanov

Takmer milión podpisov vyzbierala evanjelikálna organizácia Open Doors pod petíciu Hlasy nádeje (Voices of Hope), ktorá žiada rovnoprávnu budúcnosť pre kresťanov v Sýrii a Iraku.

„Apelujeme na OSN, aby pre kresťanov a príslušníkov iných menšín zabezpečila rovnaké občianske práva, dôstojné životné podmienky a výraznú rolu pri zmierovaní a opätovnej výstavbe spoločnosti,“ uvádza sa v petícii, ktorú odovzdali 12. decembra 2017 v New Yorku.

Ľudia v Sýrii a Iraku museli počas rokov vojny a násilných nepokojov vziať na seba hrozné utrpenie, vysvetľuje sa v liste generálnemu sekretárovi OSN Antoniovi Guterresovi. V Sýrii a Iraku musí byť chránený a garantovaný život, živobytie a sloboda všetkých ľudí vrátane kresťanov.

Open Doors je organizáciou s celosvetovou pôsobnosťou, ktorá sa zasadzuje za prenasledovaných kresťanov po celom svete. Hlavné sídlo má v holandskom meste Harderwijk. Vznikla z iniciatívy misionára Andrewa Van der Bijla (brata Andreja), ktorý v roku 1955 videl na komunistickom festivale mladých vo Varšave, ako vyzeralo v praxi prenasledovanie kresťanov štátnym ateizmom.

Trump znepokojil východných patriarchov

Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa preložiť veľvyslanectvo USA v Izraeli do Jeruzalema má „negatívne dôsledky“ pre už nestabilný scenár na Blízkom východe a mohlo by ohroziť celkový mierový proces. Toto presvedčenie zdieľajú kresťanskí patriarchovia na Blízkom východe.

Prečítajte si aj
Jeruzalemskí cirkevní predstavitelia varovali Trumpa Zdieľať

Arménsky apoštolský kilíkijský katholikos Aram I. poukázal na potrebu rešpektovať „legitímne práva Palestínčanov“ a ochraňovať práva židovstva, kresťanstva a islamu vo svätom meste.

Chaldejský patriarchát v posolstve podpísanom patriarchom Mar Louis Raphaelom Sakom podčiarkuje, že „USA vo svojej funkcii veľmoci by mali skôr podporovať mier, spravodlivosť a blahobyt vo svete, než vyvolávať kontroverzie a konflikty“.

Gréckokatolícky patriarcha Youssef Absi potvrdil v rozhovore s palestínskym veľvyslancom v Bejrúte povinnosť svojej cirkvi podporovať aj práva palestínskeho ľudu, a preto výslovne odmietol Trumpovo oznámenie.

Koptský pravoslávny patriarcha Tawadros II. sa nechal počuť, že – takisto ako veľký imám mešity Al-Azhar Ahmed al-Tayyeb – nemá v úmysle stretnúť sa s viceprezidentom USA Michaelom Pencem pri jeho očakávanej návšteve Egypta.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo