Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. december 2017

Pápež počas Urbi et Orbi: Zastaraný model rozvoja spôsobuje ľudský úpadok

Hlava katolíckej cirkvi počas tradičného vianočného požehnania Mestu a Svetu pripomenula deti trpiace vo všetkých kútoch sveta.
Pápež počas Urbi et Orbi: Zastaraný model rozvoja spôsobuje ľudský úpadok

Pápež František udeľuje vianočné požehnanie mestu Rím a celému svetu (Urbi et Orbi). Foto - TASR/AP

Presne na poludnie pápež František udelil z lodžie Baziliky sv. Petra vo Vatikáne tradičné požehnanie mestu Rím a celému svetu. Na Námestí sv. Petra bolo prítomných približne 50-tisíc ľudí. 

V príhovore, ktorý predchádzal požehnaniu, zameral svoju pozornosť na aktuálnu geopolitickú situáciu. Rovnako ako to robili jeho predchodcovia.

„Dnes, keď vo svete vanú vetry vojny a zastaraný model rozvoja ďalej spôsobuje ľudský, sociálny a environmentálny úpadok, nás Vianoce upriamujú na znamenie Dieťaťa a na to, aby sme ho rozpoznali v tvárach detí, osobitne tých, pre ktoré, tak ako pre Ježiša, ,niet miesta v hostinci´ (Lk 2, 7),“ uviedol František, ktorý spomenul viaceré regióny sveta, kde deti obzvlášť trpia – Blízky východ, Sýria, Irak, Jemen, Južný Sudán, Somálsko, Burundi, Konžská demokratická republika, Stredoafrická republika, Nigéria, Kórejský polostrov, Venezuela, Ukrajina.

Zoznam pápež uzavrel dvoma krajinami, ktoré navštívil na prelome novembra a decembra – Mjanmarsko a Bangladéš.

„Tak ako Panna Mária a svätý Jozef, tak ako betlehemskí pastieri, prijmime v malom Ježišovi lásku Boha, ktorý sa pre nás stal človekom, a usilujme sa – s pomocou jeho milosti – urobiť náš svet ľudskejším, hodnejším detí dneška a zajtrajška,“ vyzval František na záver svojho príhovoru, po ktorom udelil slávnostné požehnanie.

Celosvetovo sledovanej udalosti predchádzal incident, keď sa polonahá aktivistka hnutia Femen pokúsila z betlehema na Námestí sv. Petra pokúsila odcudziť sošku Ježiška. Podobný incident zaznamenali aj na Štedrý deň.

Svätú rodinu prirovnal k migrantom

Vianočnú omšu v predvečer Božieho narodenia pápež František slávil v svätopeterskej bazilike o 21.30. Jedným z koncelebrantov bol aj slovenský kardinál Jozef Tomko.   

Inzercia

V homílii pápež poukázal na Jozefa a Máriu, ktorí museli opustiť svoj domov v Nazarete a putovať do cudzieho kraja. „V krokoch Jozefa a Márie sa ukrývajú mnohé kroky. Vidíme stopy celých rodín, ktoré sú dnes nútené odísť. Vidíme stopy miliónov ľudí, ktorí si nevyberajú odchod, ale sú donútení odtrhnúť sa od svojich drahých, sú vyhnaní zo svojej krajiny,“ povedal František a pokračoval:

„V mnohých prípadoch je tento odchod plný nádeje, plný budúcnosti; v mnohých iných prípadoch má tento odchod jediné meno: prežiť. Prežiť súčasných Herodesov, ktorí s cieľom vnucovať svoju moc a zväčšiť svoje bohatstvá nemajú žiaden problém prelievať nevinnú krv,“ pokračoval pápež a veriacich vyzval, aby rozpoznávali Boha v situáciách, kde by ho nečakali. „Je v netaktnom návštevníkovi, mnohokrát nerozpoznateľný, keď kráča po našich mestách, v našich štvrtiach, cestuje v našich autobusoch, búcha na naše dvere,“ zdôraznil František.

Vianočný program pokračuje aj v nasledujúcich dňoch

Verejný vianočný program pápeža Františka bude pokračovať na sviatok svätého Štefana poludňajšou modlitbou Anjel Pána. V stredu sa s veriacimi stretne na tradičnej generálnej audiencii.

V nedeľu Svätej rodiny 31. decembra bude okrem poludňajšej modlitby Anjel Pána predsedať večernej modlitbe vešpier spojenej s ďakovným spevom Te Deum a eucharistickým požehnaním.

Na Nový rok, keď katolícka cirkev slávi slávnosť Panny Márie Bohorodičky a zároveň Svetový deň pokoja, bude Svätý Otec dopoludnia sláviť omšu v Bazilike sv. Petra a na poludnie sa pomodlí Anjel Pána. V stredu 3. januára sa bude ako zvyčajne konať generálna audiencia.

Na slávnosť Zjavenia Pána v sobotu 6. januára bude pápež dopoludnia sláviť omšu vo vatikánskej bazilike, po ktorej sa s veriacimi pomodlí Anjel Pána.

V nedeľu 7. januára, keď cirkev slávi sviatok Krstu Krista Pána, pápež František pokrstí deti vatikánskych zamestnancov počas svätej omše v Sixtínskej kaplnke. Týmto dňom sa zároveň končí vianočné obdobie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.