Najdôležitejšie udalosti vo svete kresťanstva v roku 2017

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Najdôležitejšie udalosti vo svete kresťanstva v roku 2017

TASR/AP

Vybrali sme udalosti, ktoré v uplynulom roku najviac hýbali svetom kresťanstva.

Debata o exhortácii a obvinenie pápeža

Pri minuloročnom výbere udalostí sme predpokladali, že búrlivá diskusia o Františkovej exhortácii Amoris Laetitia bude pokračovať. Tak sa aj stalo. V júni zverejnili štyria kardináli, ktorí vlani žiadali od pápeža objasnenie niektorých bodov exhortácie, ďalší list.

Tentoraz ho kardináli Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Carlo Caffarra a Joachim Meisner prosili o audienciu, na ktorej by diskutovali o nejasnostiach v dokumente, ako aj o atmosfére zmätenosti, ktorá podľa nich zavládla v cirkvi.

Ešte ostrejšia výzva prišla na jeseň, keď sa k štyrom kardinálom pridali desiatky kňazov a laikov. Spoločne zverejnili na internete list, v ktorom obvinili pápeža zo šírenia heréz. Medzi signatármi boli aj dvaja Česi a slovenský kňaz Jozef Hutta, dlhodobo pôsobiaci vo Francúzsku.

K téme:
Takto vysvetľuje Amoris laetitia bývalý strážca doktríny Zdieľať


Kópie novej exhortácie pápeža Františka nazvanej Amoris laetitia (Radosť lásky). Foto – TASR/AP

Výročie zjavení vo Fatime

Katolíci si v roku 2017 pripomínali 100. výročie mariánskych zjavení v portugalskom meste Fatima.

Pri tejto príležitosti ho navštívil aj pápež František, ktorý vyhlásil dvoch vizionárov Františka a Hyacintu Martových, ktorým sa pred sto rokmi zjavila Panna Mária, za svätých. Hlava cirkvi tak urobila počas omše pred mariánskou svätyňou vo Fatime, na ktorej sa zúčastnilo podľa odhadov okolo 400-tisíc pútnikov. Návšteva Svätého Otca v Portugalsku trvala menej ako 30 hodín.

Panna Mária sa od 13. mája do 13. októbra 1917 na tomto mieste zjavovala trom malým deťom – Lucii, Františkovi a Hyacinte. V súčasnosti prebieha proces blahorečenia sestry Lucie, ktorá zomrela v roku 2005.

K téme:
Tajomstvá Fatimského tajomstva Zdieľať


Pápež František sa dotýka sochy Panny Márie vo svätyni na mieste jej zjavení v portugalskej Fatime v piatok 12. mája 2017. Foto – TASR/AP

Návrat kresťanov do Iraku

Po troch rokoch, odkedy vyhnali teroristi z organizácie Islamský štát kresťanov žijúcich v oblasti Ninivských planín na severe Iraku, sa tento rok začali objavovať správy o ich postupnom návrate.

Územie je v súčasnosti po porážke islamistov irackou armádou relatívne slobodným, no ľudia, ktorí sa naň vrátili, našli svoje domovy, v lepšom prípade poškodené, v horšom úplne spustošené.

Mnohé budovy vrátane kostolov, ktoré boli dôležitými strediskami tamojšej komunity, ostali v troskách a ľudia často iba sledujú, čo všetko bola schopná nenávisť islamistov spôsobiť.

K téme:
Irackí kňazi si obliekli montérky. Obnovujú dediny zničené islamistami Zdieľať


Civilisti sa vracajú do zničeného mesta Mósul v Iraku. Foto – TASR/AP

Stretnutie pápeža s Trumpom

Verejnosťou a médiami bolo ostro sledované premiérové osobné stretnutie pápeža Františka a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dvaja svetoví lídri sa stretli vo Vatikáne v máji, pričom ešte pár týždňov predtým nebolo jasné, či k ich schôdzke vôbec dôjde.

Uskutočnila sa totiž v rámci Trumpovej prvej zahraničnej cesty. Spočiatku však do svojho programu návštevu pápeža nezaradil, a tak sa zdalo, že bude prvým prezidentom USA, ktorý hlavu Katolíckej cirkvi pri ceste do Talianska obíde.

Nakoniec František Trumpa prijal na súkromnej audiencii. O čom sa za zatvorenými dverami zhovárali, nie je známe. Svätá stolica zverejnila len všeobecné témy, o ktorých sa pápež zvykne zhovárať aj s inými štátnikmi – ochrana života, podpora náboženskej slobody, pomoc migrantom, úsilie o mier na politickej aj náboženskej úrovni či ochrana kresťanských komunít vo svete. Pri rozlúčke s pápežom však Trump veľavravne poznamenal: „Nezabudnem, čo ste mi povedali.“

K téme:
Cez médiá boli k sebe ostrí. Teraz sa stretli naživo Zdieľať


Donald Trump s manželkou Melaniou a dcérou Ivankou pózujú s pápežom Františkom. Foto – TASR/AP

500 rokov reformácie

Pre protestantských veriacich sa uplynulý rok niesol v znamení 500. výročia reformácie. Historickú udalosť si mnohými podujatiami pripomínali evanjelici u nás aj v zahraničí.

K téme sme priniesli viacero zaujímavých textov a rozhovorov aj na našom portáli. Napríklad s generálnym biskupom ECAV Milošom Klátikom o stave a súčasných problémoch evanjelickej cirkvi na Slovensku, s dekanom evanjelickej bohosloveckej fakulty Ľubomírom Batkom o Lutherovi a zmysle reformácie, s bibliografom Milošom Kovačkom o evanjelických prekladoch Biblie alebo s historičkou Evou Kowalskou o reformácii i protireformácii na Slovensku.

K téme:
Ako vnímať Luthera a reformáciu po 500 rokoch Zdieľať


Návštevníci kráčajú pred sochou Martina Luthera pred začiatkom osláv 500. výročia reformácie v nemeckom Wittenbergu. Foto – TASR/AP

Z kresťanského východu

(vybral otec Ján Krupa)

Najvýznamnejšou udalosťou roku 2017 v živote byzantského pravoslávia bol list schizmatického kyjevského patriarchu Filareta Denysenka ruskému patriarchovi Cyrilovi. Ide o nečakaný impulz pre úsilie o znovuzjednotenie a osamostatnenie ukrajinského pravoslávia od Moskovského patriarchátu. 

V živote východného katolíckeho kresťanstva bolo epochálnym rozhodnutie pápeža Františka rozšíriť jurisdikčné územie Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi na celú Indiu. Už v roku 2015 pápež umožnil to isté aj Sýrsko-malankarskej cirkvi. Ide o významný medzník na ceste k rovnoprávnosti katolíckych cirkví sui iuris v Indii.

K téme:
Pápež musí riešiť napätie medzi cirkvami v Indii ZdieľaťKresťan sa modlí počas omše v kostole v indickom meste Gauhátí. Kresťania tvoria len dve percentá indickej populácie. Foto – TASR/AP

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo