Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. január 2018

Pápež František: Zbavte sa v roku 2018 neužitočnej batožiny života

Pápež František v pondelok odporučil ľuďom, aby sa v roku 2018 zbavili „neužitočnej batožiny“ života vrátane „prázdneho tárania“ a banálneho konzumu.
Pápež František: Zbavte sa v roku 2018 neužitočnej batožiny života

Vstup do nového roka pápež František slávil spolu s pútnikmi z celého sveta svätou omšou zo slávnosti Panny Márie Bohorodičky. Už tradične katolícka cirkev slávi 1. január aj ako Svetový deň pokoja.

Pri hlavnom oltári Baziliky sv. Petra s pápežom Františkom koncelebrovali kardináli Pietro Parolin a Peter Turkson a arcibiskupi Giovanni Angelo Becciu a Paul Richard Gallagher. Medzi šiestimi asistujúcimi diakonmi bol aj Michal Martinka z Banskobystrickej diecézy.

„Pohľad na Matku nás povzbudzuje zanechať množstvo neužitočného balastu a nájsť to, na čom záleží,“ povedal pápež v homílii, v rámci ktorej sa zameral na osobu Panny Márie ako Božej Matky. „Dar Matky, dar každej matky a každej ženy je veľmi vzácny pre Cirkev, ktorá je matkou a ženou. A zatiaľ čo muž často abstrahuje, vyslovuje tvrdenia a natíska idey, žena, matka, vie zachovávať, spájať v srdci, oživovať.“ 

Pápež František zároveň na začiatku nového kalendárneho roka vyzval veriacich, aby si chránili dušu „od rozhlodávajúcich banalít konzumu a od omámenia reklamou, od nafukovania prázdnych slov a od strhujúcich vĺn klebiet a senzácie“.

Po skončení omše sa z okna Apoštolského paláca pomodlil s ľuďmi zhromaždenými na Námestí sv. Petra modlitbu Anjel Pána. V krátkom príhovore pripomenul tému tohtoročného Svetového dňa pokoja, ktorá znie Migranti a utečenci: muži a ženy hľadajúci pokoj.

„Chcem sa opäť stať hlasom týchto bratov a sestier, ktorí si vyprosujú pre svoju budúcnosť horizont pokoja. Pre tento pokoj, ktorý je právom všetkých, sú mnohí z nich ochotní riskovať život na ceste, ktorá je vo veľkej časti prípadov dlhá a nebezpečná, sú ochotní čeliť námahám a utrpeniam,“ apelovala hlava cirkvi.

Na omši, ako aj na mariánskej modlitbe boli prítomní aj koledníci z projektu Dobrá novina. Medzi 26-tisíc deťmi a mladými ľuďmi nechýbala ani skupinka zo Slovenska. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.