Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. 02. 2013, 08:00

DIÁR (7): Jeden Nemec odchádza, druhý prichádza

Dianie v Katolíckej cirkvi tento týždeň zatienila rezignácia pápeža Benedikta XVI. Za pozornosť však stojí aj menovanie nového šéfa Vatikánskej banky a progres v procese svätorečenia Jána Pavla II. V pondelok, kedy si cirkev pripomína Svetový deň chorých, Benedikt XVI. nečakane oznámil svoju rezign...

Dianie v Katolíckej cirkvi tento týždeň zatienila rezignácia pápeža Benedikta XVI. Za pozornosť však stojí aj menovanie nového šéfa Vatikánskej banky a progres v procese svätorečenia Jána Pavla II.

V pondelok, kedy si cirkev pripomína Svetový deň chorých, Benedikt XVI. nečakane oznámil svoju rezignáciu. Dôvodom je fyzická a duševná vyčerpanosť súvisiaca s vekom. Apoštolská stolica sa  uprázdni 28. februára o 20.00. Odvtedy- až do zvolenia nového pápeža - bude v stave sede vacante. Konkláve sa budú môcť zúčastniť všetci kardináli, ktorí do dňa uprázdnenia stolca nedovŕšili vek 80 rokov. Tejto podmienke vyhovuje 117 kardinálov. Posledné verejné zhromaždenie za účasti Benedikta XVI. sa uskutoční 27. februára  počas generálnej audiencie. Aktuálne predstavuje počet rezervovaných lístkov na túto udalosť približne 35 000.

*** 

Na Popolcovú stredu sa v Katolíckej cirkvi začalo pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Bohoslužba, ktorej predchádzala krátka procesia, sa v tento deň konala netradične v Bazilike sv. Petra. Išlo o poslednú verejnú liturgickú slávnosť pontifikátu Benedikta XVI. V jej závere mu slová vďaky za jeho službu vyjadril štátny sekretár Svätej stolice a zároveň komorník Svätej rímskej cirkvi, kardinál Tarcisio Bertone.

*** 

Po vlaňajšom prekvapivom odvolaní riaditeľa Inštitútu pre náboženské diela (IOR), tzv. Vatikánskej banky, Ettore Gotti Tedeschiho bol komisiou kardinálov za jej nového šéfa zvolený ani nie 60-ročný nemecký právnik Ernst Von Freyberg, člen Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov. Podľa zverejnených informácií sa nový riaditeľ bude v Ríme zdržiavať len trikrát do týždňa.

*** 

V súvislosti s IOR Benedikt XVI. potvrdil členov kardinálskej komisie vykonávajúce dozor nad touto inštitúciou. Nasledujúcich päť rokov bude pozostávať z týchto kardinálov: Tarcisio Bertone (vatikánsky štátny sekretár), Jean-Louis Tauran (predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg),Odilo Pedro Scherer (arcibiskup brazílskeho Sao Paulo), Telesphore Placidus Toppo (arcibiskup indického Ranchi) a Domenico Calcagno (prezident Správy majetku Svätej stolice). Posledný z menovaných nahradil na poste kardinála Attila Nicoru.

*** 

Na Kongregáciu pre kauzy svätých bola predložená dokumentácia opisujúca údajný zázrak na príhovor blahoslaveného Jána Pavla II. Podrobnosti prípadu zatiaľ nie sú známe. Aktuálne ho skúma špeciálna lekárska komisia. Ak sa prípad potvrdí, t. j. ak súčasná medicína nedokáže dať uspokojivú vedeckú odpoveď na náhle vyliečenie, bude to predstavovať posledný krok nevyhnutný ku kanonizácii poľského pápeža.

Marián Sekerák

Diáre z predchádzajúcich týždňov nájdete tu.

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

Organizátor Púte zaľúbených Valentína neslávi

Organizátor Púte zaľúbených Valentína neslávi

Počas uplynulých dní sa konalo niekoľko stretnutí zamilovaných párov. Nečudo, vo štvrtok sme mali Valentína. Nie každý sa však k tomuto sviatku hlási. „To, že sa Púť zaľúbených koná víkend po sviatku svätého Valentína, súvisí len nepatrne s týmto sviatkom. Chceme byť alternatívou, nie akciou k tomu...

Spievajúci kňazi na Valentína zabojujú o účasť v Eurovízii

Spievajúci kňazi na Valentína zabojujú o účasť v Eurovízii

Trio katolíckych kňazov by mohlo európskej scéne ponúknuť nový pohľad na stredovekú klasiku. Na sviatok sv. Valentína budú bojovať s ostatnými účastníkmi o možnosť reprezentovať Nemecko v Eurovízii 2013. Aj keď toto miesto sa zdá byť netypickým pre skupinu kňazov, nemecké trio nie je v tomto smere...