Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. február 2013

RIO 2013: Na nového pápeža sú zvedaví aj mladí. Čakajú ho v Rio de Janeiro

História sa opakuje. Svetové dni mládeže v Kolíne nad Rýnom v roku 2005 ohlásil Ján Pavol II., ale zúčastnil sa ich už jeho nástupca. Benedikt XVI. zvolal tohtoročné stretnutie do Rio de Janeiro, ale pocestuje tam nový pápež. „Pápež príde. Ja alebo môj nástupca.“ S týmto dodatkom Benedikt XVI. v a...

História sa opakuje. Svetové dni mládeže v Kolíne nad Rýnom v roku 2005 ohlásil Ján Pavol II., ale zúčastnil sa ich už jeho nástupca. Benedikt XVI. zvolal tohtoročné stretnutie do Rio de Janeiro, ale pocestuje tam nový pápež.

„Pápež príde. Ja alebo môj nástupca.“ S týmto dodatkom Benedikt XVI. v auguste 2011 v Madride oznámil, že ďalšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia v brazílskom Rio de Janeiro.

Nastala tak rovnaká situácia ako v roku 2005. Na jubilejné dvadsiate SDM už do Kolína nad Rýnom nepricestoval Ján Pavol II., ale jeho nástupca – rodák z Nemecka. Túto skúsenosť zažije aj nástupca Benedikta XVI. „Naše prípravy napredujú a svetové dni budú,“ povedal arcibiskup Rio de Janeiro Orani João Tempesta, ktorý musel vyvracať dohady, že za odstúpením Benedikta XVI. je aj náročné augustové podujatie.

„Prípravy na Svetové dni mládeže prebiehajú veľmi dobre. Polícia spočiatku zamerala svoju pozornosť na blížiace sa Majstrovstvá sveta vo futbale (2014) a Letné olympijské hry (2016), no neuvedomila si skutočný rozsah tejto udalosti. Kým svetový futbalový šampionát pritiahne 300 – 500 tisíc divákov, na svetové dni sa chystá jeden a pol až dva milióny pútnikov,“ povedal brazílsky kardinál Joao Braz de Aviz, prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života v rozhovore pre portál Vatican Insider. Práve Brazília je momentálne najväčšou katolíckou krajinou na svete – žije tu vyše 130 miliónov katolíkov.

„V brazílskej cirkvi sme svedkami pokračujúceho problému chudoby, aj keď sa veci začínajú zlepšovať. Časom sa ukázalo sa, že ideológia nie je spôsob, ako tento problém riešiť. To, čo potrebujeme je hľadať riešenie sociálnych problémov prostredníctvom pohľadu viery,“ vysvetlil kardinál Joao Braz de Aviz.

Inzercia

Organizátori SDM tento mesiac rozbehli aj duchovnú prípravu. Podľa kňaza Josepha Anísio Schwirkowského majú katechézy nabádať mladých, aby viac pracovali so Svätým písmom. „Jednotlivé katechézy sú zamerané na prípravu srdca učeníka na stretnutie s Majstrom. Udalosť má inú chuť, keď sa na ňu dobre pripravíme," povedal Schwirkowski. Odborníci pripravili pre pútnikov päť katechéz, ktoré sú spolu s námetmi na modelové „stretko“ dostupné na oficiálnych stránkach SDM.

Monika Marušicová 

Súvisiace články: Organizátor Púte zaľúbených Valentína neslávi

Foto: rio2013.com

Odporúčame

DIÁR (7): Jeden Nemec odchádza, druhý prichádza

DIÁR (7): Jeden Nemec odchádza, druhý prichádza

Dianie v Katolíckej cirkvi tento týždeň zatienila rezignácia pápeža Benedikta XVI. Za pozornosť však stojí aj menovanie nového šéfa Vatikánskej banky a progres v procese svätorečenia Jána Pavla II. V pondelok, kedy si cirkev pripomína Svetový deň chorých, Benedikt XVI. nečakane oznámil svoju rezign...

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

Cyril_and_Methodius-text.jpg Vo štvrtok si Katolícka cirkev pripomenula sviatok sv. Cyrila a Metoda, spolupatrónov Európy. Pri tejto príležitosti môže byť užitočné všimnúť si, akú významnú pozornosť venovali Solúnskym bratom viacerí pápeži. Zvyčajne sa za pontifika, k...

Organizátor Púte zaľúbených Valentína neslávi

Organizátor Púte zaľúbených Valentína neslávi

Počas uplynulých dní sa konalo niekoľko stretnutí zamilovaných párov. Nečudo, vo štvrtok sme mali Valentína. Nie každý sa však k tomuto sviatku hlási. „To, že sa Púť zaľúbených koná víkend po sviatku svätého Valentína, súvisí len nepatrne s týmto sviatkom. Chceme byť alternatívou, nie akciou k tomu...