Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. február 2013

Ďalší krok k svätorečeniu: Vatikán preveruje zázrak vykonaný Jánom Pavlom II.

Kongregácia pre kauzy svätých pred mesiacom obdržala dokumentáciu k údajnému zázraku, ktorý sa stal na príhovor pápeža Jána Pavla II. Na rozdiel od procesu blahorečenia sa postupuje v najväčšej tichosti. „Je potrebné, aby všetko prebehlo so zdržanlivosťou a potrebným pokojom. Hovoriť o zázraku bu...

Kongregácia pre kauzy svätých pred mesiacom obdržala dokumentáciu k údajnému zázraku, ktorý sa stal na príhovor pápeža Jána Pavla II. Na rozdiel od procesu blahorečenia sa postupuje v najväčšej tichosti.

„Je potrebné, aby všetko prebehlo so zdržanlivosťou a potrebným pokojom. Hovoriť o zázraku bude vhodné až na konci, keď bude overovanie ukončené,“ povedal pred začatím procesu svätorečenia zosnulého pápeža kardinál Angelo Amato, ktorý vedie Kongregáciu pre kauzy svätých. Narážal tým na sústavnú medializáciu predchádzajúceho procesu blahorečenia. „Hovoriť o zázraku bude vhodné až na konci, keď bude overovanie ukončené,“ dodal 74-ročný kardinál pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano s tým, že „treba predísť akémukoľvek druhu ovplyvňovania lekárov a teologických poradcov“.

Tieto slová sa síce nepodarilo naplniť do bodky, ale proces svätorečenia prebieha podstatne nenápadnejšie ako jeho blahorečenie. Napriek tomu, že sa verejnosť dozvedela o preverovaní zázraku, stále sa nevie, o aký prípad ide. Naopak, počas procesu blahorečenia boli známe takmer všetky detaily uzdravenia francúzskej rehoľnice Marie Simone-Pierre z Parkinsonovej choroby.

To, že postulátor (manažér) procesu Sławomir Oder dodal kongregácii potrebnú dokumentáciu zázračnej udalosti, medzičasom potvrdil nielen kardinál Amato, ale aj bývalý sekretár Jána Pavla II., kardinál Stanisław Dziwisz. Potenciálny zázrak však stále nie je na stole lekárskej komisie, ktorú vedie osobný lekár Benedikta XVI. Patrizio Polisca. Kongregácia zatiaľ len preveruje, či prípad spĺňa všetky kritériá. Základnou podmienkou je, že k zázračnej udalosti došlo až po vyhlásení Jána Pavla II. za blahoslaveného, teda po 1. máji 2011. Po lekárskej komisii musí zázrak posúdiť aj teologická komisia a kardináli a biskupi z kongregácie. Celý proces definitívne uzavrie podpis pápeža.

Nečakaná rezignácia Benedikta XVI. však svätorečenie pravdepodobne pribrzdí. Uprázdnenie apoštolského stolca totiž znamená automatický pád šéfov takmer všetkých úradov Rímskej kúrie. Vrátane prefekta „fabriky na svätých“ – ako býva označovaná kongregácia pre blahorečenia a svätorečenia. Je tak otázne, či sa celý prípad stihne uzavrieť do 16. októbra 2013, kedy si cirkev pripomenie 35. výročie nástupu Jána Pavla II. na pápežský stolec. Práve tento deň poľské médiá skloňujú ako ideálny termín svätorečenia asi najpopulárnejšieho blahoslaveného.

Imrich Gazda

Súvisiace články:
Ján Pavol II. bude možno svätorečený na budúci rok
Poľský denník: Ján Pavol II. bude svätorečený v roku 2025 v Krakove

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Hodnotenie pontifikátu Benedikta XVI.

Hodnotenie pontifikátu Benedikta XVI.

Marián Sekerák z portálu Svet kresťanstva bol v pondelok hosťom v štúdiu Rádia Lumen. S redaktorom Ivom Novákom diskutoval o pontifikáte odchádzajúceho pápeža, o priebehu konkláve a o výzvach, ktoré čakajú novozvoleného pápeža.  ...

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

Cyril_and_Methodius-text.jpg Vo štvrtok si Katolícka cirkev pripomenula sviatok sv. Cyrila a Metoda, spolupatrónov Európy. Pri tejto príležitosti môže byť užitočné všimnúť si, akú významnú pozornosť venovali Solúnskym bratom viacerí pápeži. Zvyčajne sa za pontifika, k...