Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. január 2018

Ruský pravoslávny biskup vyzval ľudí, aby nevolili Putina

Pravoslávny biskup Jevtichij označil za rúhačské Putinove slová, že komunisti zabalzamovaním Leninovho tela napodobnili kresťanskú tradíciu uchovávať pozostatky svätcov.
Ruský pravoslávny biskup vyzval ľudí, aby nevolili Putina

Ruský prezident Vladimir Putin a ruský pravoslávny patriarcha Kirill počas odhalenia pamätníka obetiam sovietskych politických represálií v Moskve 30. októbra 2017. Foto – TASR/AP

Ruský pravoslávny biskup Jevtichij uviedol, že v marcových voľbách nebude voliť prezidenta Vladimira Putina. Je to bezprecedentný prejav nesúhlasu vysokopostaveného duchovného v cirkvi, ktorej hodnostári udržujú vrúcne vzťahy s Kremľom. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.

Biskup Jevtichij z mesta Išim na ruskej Sibíri napísal na sociálnej sieti Vkontakte, že v prezidentských voľbách nebude „hlasovať za temnotu“ a ani ostatným neodporúča, aby to urobili.

Jevtichij vysvetlil svoje rozhodnutie poukázaním na Putinovo vyhlásenie, že komunisti napodobnili kresťanskú tradíciu uchovávať pozostatky svätcov, keď uložili zabalzamované telo zakladateľa sovietskeho štátu Vladimira Lenina do hrobky na moskovskom Červenom námestí – biskup označil tieto slová za rúhačské.

Ruský nezávislý denník Novaja Gazeta v pondelok napísal, že Jevtichijova poznámka je prvým prípadom, keď sa vysokopostavený člen pravoslávneho duchovenstva vyslovil proti Putinovi.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.