Vojny, Titanic aj poplach na Havaji. Kedy sa používa „hromadné“ rozhrešenie?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojny, Titanic aj poplach na Havaji. Kedy sa používa „hromadné“ rozhrešenie?

Írsky jezuita Francis Gleeson v máji 1915 udeľuje generálne rozhrešenie asi 900 mužom v predvečer bitky v Aubers Ridge vo Flámsku. Foto: wikimedia.org/Fortunino Matania (1916)

Pre politiku KĽDR a ľudskú chybu dostala nedávno skupina veriacich na Havaji tzv. generálnu absolúciu.

Bola sobota 13. januára 2018 krátko po ôsmej ráno. Starší muž v tričku uteká do kaplnky biskupskej rezidencie, kde sa práve nachádza deväť kandidátov na diakonov so svojimi manželkami a formačným tímom. Mali rannú omšu v rámci víkendového stretnutia. 

Larry Silva, 67-ročný biskup Honolulu, je poriadne vyplašený. Krátko pred tým, ako prišiel do kaplnky, si na mobile prečítal správu: „Na Havaj sa blíži balistická raketová hrozba. Ihneď vyhľadajte úkryt. Toto nie je cvičenie.ˇ Čítal ju spolu s obyvateľmi Havajských ostrovov.

38 minút

„Rozmýšľal som, ako môžem byť užitočný,“ spomína biskup Silva na chvíľu, keď videl v kaplnke skupinu 45 ľudí.

V tom momente bol celebrant, súdny vikár Mark Gantley, v polovici rozdávania svätého prijímania. Hoci o správe vedel od jedného z prítomných, omšu normálne ukončil, vynechal len záverečnú pieseň. 

Vtedy vystúpil dopredu biskup Silva a oznámil, že môže každému udeliť všeobecné rozhrešenie. Prehodil si cez tričko štólu a po krátkom úvode vyriekol slová rozhrešenia nad celou skupinou. 

„Niektorí boli viditeľne rozrušení, jedna žena plakala,“ povedal vikár Gantley. Jedna z formátoriek Eva Andrade sa o rozhrešení vyjadrila ako o „najsilnejšom momente odpustenia, čo zažila“.

Následne biskup Silva vyzval ľudí, aby sa šli naraňajkovať do jedálne, miestnosti s najhrubšími múrmi v biskupskom sídle. Až po 38 minútach sa na mobiloch dozvedeli, že nič nehrozí. 

Ako sa neskôr ukázalo, za všetko mohol zamestnanec bezpečnostnej agentúry. Ten v rámci striedania zmeny počas kontroly systému stlačil nesprávne tlačidlo a obyvateľom 50. štátu USA poslalo varovnú správu. 

Zodpovedný úrad síce poslal o 18 minút cez email opravu, na mobiloch však oznámenie o falošnom poplachu najbližších 38 minút neprichádzal.

Oznam havajských úradov o blížiacej sa hrozbe. (Foto: Flickr.com)

Na Havajských ostrovoch vypukla panika. Ľudia správu brali vážne, podľa miestnych médií vyhľadávali skrýše, písali esemesky blízkym. Medzi nimi aj havajský poslanec Matt Lopresti, ktorý vzal rodinu do kúpeľne, kde sa deti snažili skryť vo vani, pričom sa začali modliť. 

Raketový poplašný systém aktivovali na Havajských ostrovoch pre pomerne blízku vzdialenosť k Severnej Kórei. Ako píše BBC, v decembri otestovali na Havaji varovnú sirénu pred nukleárnou hrozbou – prvý raz od čias studenej vojny.

Chladnú hlavu si zachoval biskup Silva, keď využil možnosť udeliť všeobecné rozhrešenie. Túto „spoveď bez individuálneho vyznania hriechov“ umožňuje kánonické právo v ojedinelých prípadoch, najmä v nebezpečenstve smrti. Podmienkou však je, že po takomto rozhrešení má veriaci pristúpiť čím skôr na individuálnu spoveď a vyznať tam ťažké hriechy, ktoré boli odpustené všeobecným rozhrešením. (kán. 963). 

V niektorých krajinách, napríklad v Nemecku, došlo podľa viacerých teológov k systematickému zneužívaniu výnimky a obchádzaniu individuálnej spovede. 

„Nie som zástancom udeľovania generálneho rozhrešenia vo všeobecnosti, ale vtedy išlo o vhodné použitie,“ vyjadril sa biskup Silva pre Hawaii Catholic Herald s tým, že išlo vôbec o prvý raz, čo udelil generálnu absolúciu. 

Vojny, Titanic aj jadrová elektráreň  

Všeobecné rozhrešenia majú tradíciu najmä v časoch vojny. Niektoré momenty sú také silné, že sa zapíšu do dejín aj cez literatúru či výtvarné umenie. 

Pomerne známy je obraz talianskeho maliara Fortunina Mataniu z roku 1916 (titulná foto). Na maľbe znázornil 31-ročného írskeho jezuitu Francisa Gleesona, ako v máji 1915 udeľuje generálne rozhrešenie asi 900 mužom, ktorých čakala veľká bitka v Aubers Ridge vo Flámsku. Padlo v nej asi 11-tisíc členov britskej armády. 

V Zámorí bolo všeobecné rozhrešenie prvý raz použité až počas americkej občianskej vojny. Bolo to v júli 1863 pri meste Gettysburg v Marylande, keď 530 vojakov írskej brigády dostalo od svojho kaplána, otca Williama Corbyho, rozhrešenie bez individuálneho vyznania hriechov. 

„Nastalo hlboké ticho… hoci z ľavej strany doliehal hukot bitky ozývajúci sa v lesoch,“ spomína si na historický moment člen brigády Clair Mulholland.

Generálna absolúcia však nie je len otázkou vojnových časov. 

Výnimočný spôsob spovede uplatnili kňazi aj v prípade najvážnejšej havárie jadrovej elektrárne v USA. V marci 1979 došlo k poruche chladiaceho systému jedného z reaktorov elektrárne Three Miles Island v štáte Pensylvánia. 

Úrady najprv navrhli evakuovať len tehotné ženy a deti, neskôr rozšírili evakuačnú zónu na okruh 20 míľ. Viac ako polovica z miestnej populácie 660-tisíc ľudí však zostala v rizikovom rádiuse. 

Pamätná tabuľa na haváriu elektrárne Three Mile Island. (Foto: Flickr.com/Raymond Shobe)

V tejto situácii, presne 29. marca 1979, keď hrozilo, že elektráreň vybuchne, biskup William Henry Keeler (neskorší kardinál Baltimoru) umožnil udeliť všeobecné rozhrešenie pre tých, ktorým by sa nepodarilo vyspovedať individuálne. Kňazi nasledujúce dni ponúkali ľuďom aj túto možnosť, čo dosvedčuje svedectvo jedného z inžinierov Úradu jadrového dozoru. 

„Išiel som na omšu a bol som skutočne veľmi, veľmi unavený. Myslel som, že počas kázne zaspím. No zrazu sa kňaz postavil a povedal, že vzhľadom na to, že môžeme všetci zahynúť pre situáciu v Three Mile Island, dostaneme všeobecné rozhrešenie,“ spomína Victor Stello v knihe The Meltdown at Three Mile Island. 

K najhoršiemu nedošlo, no dôsledkom havárie unikol rádioaktívny plyn do areálu a blízkeho okolia.

Krízovú situáciu zažívali aj pasažieri „nepotopiteľnej“ lode. Thomas Roussel Byles, známy ako „kňaz z Titanicu“, podľa svedectiev odmietol opustiť slávnu loď a nastúpiť do záchranného člna.

Katolícky kňaz z Anglicka spolu s nemeckým kňazom Peruschitzom zostal až do konca na palube. Zachránení ich naposledy videli, ako stoja medzi stovkou ľudí na korme lode, modlia sa ruženec a dávajú hromadné rozhrešenie. Podobná scéna sa dostala aj do slávneho filmu Jamesa Camerona.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo