Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. február 2013

DIÁR (8): Smrť belgického kardinála a osud pápežského twitterového konta

Budúcnosť pápežského konta na Twitteri ostane v rukách novozvolenej hlavy cirkvi. Pri uvádzaní do úradu zažije niekoľko noviniek, ktoré pre neho na poslednú chvíľu "zariadil" jeho predchodca. Ten sa so svojimi najbližšími spolupracovníkmi - kardinálmi rozlúči pár hodín pred odchodom na odpočinok. M...

Budúcnosť pápežského konta na Twitteri ostane v rukách novozvolenej hlavy cirkvi. Pri uvádzaní do úradu zažije niekoľko noviniek, ktoré pre neho na poslednú chvíľu "zariadil" jeho predchodca. Ten sa so svojimi najbližšími spolupracovníkmi - kardinálmi rozlúči pár hodín pred odchodom na odpočinok. Medzi nimi už však nebude kardinál Ries, ktorý vo vysokom veku odišiel na večnosť.

Počas uplynulého týždňa kardinál Robert Sarah (na obr.), predseda Pápežskej rady Cor unum, navštívil utečenecký tábor v Jordánsku. Pri tejto príležitosti odovzdal humanitárnu pomoc a finančnú dotáciu určenú na chod tábora. Zároveň sa zúčastnil na regionálnom fóre miestnej pobočky spoločnosti Caritas Internationalis. Tento región (konkrétne Libanon) navštívil v súvislosti s občianskou vojnou v Sýrii kardinál Sarah aj vlani v novembri.
***
Vo štvrtok hovorca Svätej stolice Federico Lombardi priblížil detaily odchodu Benedikta XVI. z úradu dňa 28. februára. Dopoludnia sa uskutoční pontifikovo stretnutie so všetkými kardinálmi, ktorí budú v ten deň prítomní v Ríme. Počas neho nebude prednesený nijaký oficiálny prejav. Benedikt XVI. opustí vatikánsky Apoštolský palác o 17.00, pričom na Nádvorí sv. Damaza sa rozlúči so štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem. Pred nástupom do vrtuľníka na heliporte vo Vatikánskych záhradách absolvuje rozlúčku aj s dekanom kolégia kardinálov Angelom Sodanom. Po príchode do letnej rezidencie v Castel Gandolfo ho privíta predseda a generálny sekretár Governatorátu Mestského štátu Vatikán, kardinál Giuseppe Bertello a biskup Giuseppe Sciacca a starosta Castel Gandolfo. Následne by sa mal objaviť na balkóne paláca, aby pozdravil prítomných veriacich. 
***
Doterajšieho podsekretára Sekcie pre vzťahy so štátmi Štátneho sekretariátu Svätej stolice Ettore Balestreroho (na obr.) Benedikt XVI. v piatok vymenoval za apoštolského nuncia v Kolumbii. Zároveň sa stal titulárnym arcibiskupom Victoriana. Vo funkcii, ktorú zastával od augusta roku 2009, ho nahradí 47-ročný Malťan Antoine Camilleri, radca nunciatúry v tej istej sekcii. Nový podsekretár je držiteľom doktorátu z kánonického práva, ktorý získal v roku 1988 na Maltskej univerzite. Za kňaza bol vysvätený v roku 1991. Do diplomatických služieb Svätej stolice vstúpil v roku 1999, pričom slúžil najskôr na rôznych apoštolských nunciatúrach (Papua – Nová Guinea, Šalamúnove ostrovy, Uganda, Kuba) a neskôr na vatikánskom štátnom sekretariáte, spočiatku ako úradník v Sekcii pre vzťahy so štátmi, neskôr ako osobný sekretár arcibiskupa Dominiquea Mambertiho, vedúceho tejto sekcie.
*** 
Vo veku nedožitých 93 rokov zomrel v sobotu v belgickom meste Tournai kardinál Julien Ries. Kardinálsky biret prevzal z rúk Benedikta XVI. vlani vo februári. Len pár dní predtým bol vysvätený za biskupa. Vo vedeckom svete bol známy predovšetkým pre svoj prínos v oblasti náboženskej antropológie. Vzhľadom na vek nepatril medzi kardinálov – voličov, ktorí sa zúčastnia blížiaceho sa konkláve. Celkový počet členov kardinálskeho kolégia sa jeho smrťou znížil na 208.
***
V piatkovom komuniké oznámilo vatikánske tlačové stredisko, že Svätá stolica sa v úsilí podporiť priateľské vzťahy s Juhosudánskou republikou rozhodla zmluvne ošetriť a stabilizovať vzájomné diplomatické styky na úrovni apoštolskej nunciatúry (zo strany Svätej stolice) a veľvyslanectva (zo strany Južného Sudánu). Svätá stolica udržiava od tohto momentu diplomatické styky so 180 štátmi. 
***
Benedikt XVI. spoločne so svojimi spolupracovníkmi z Rímskej kúrie v sobotu ukončil  pôstne duchovné cvičenia, ktoré svojimi úvahami sprevádzal kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru. V ich závere sa pápež jemu i všetkým zúčastneným osobne poďakoval: „Na záver tohto duchovne intenzívneho týždňa ostáva povedať iba jedno slovo: ďakujem! Ďakujem vám za toto modliace sa spoločenstvo v načúvaní, ktoré ma počas týždňa sprevádzalo. Predovšetkým ďakujem vám, eminencia, za tieto nádherné ,prechádzky´ v univerze viery a univerze žalmov.“

***
Počas obdobia uprázdnenia Apoštolskej stolice, teda od 28. 2. až do kánonického zvolenia nového rímskeho biskupa, bude pápežské konto na sociálnej sieti Twitter @pontifex deaktivované. Objasnil to podsekretár Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky Paul Tighe. Ak si to bude nový pápež želať, fungovanie konta bude opäť obnovené.
***
Jedným z posledných administratívnych krokov Benedikta XVI. v úrade je úprava liturgického slávenia inaugurácie budúceho Najvyššieho veľkňaza Katolíckej cirkvi a kánonické prevzatie dvoch pápežských bazilík. Ako zvyčajne, zmeny zavedené v knihe Ordo Rituum pro Ministerii Petrini initio Romae Episcopi osvetlil verejnosti Guido Marini, majster pápežských liturgických slávení. Zmeny sa budú napríklad dotýkať obradu vyjadrenia poslušnosti novému pápežovi zo strany kardinálov. Ten sa už neuskutoční počas bohoslužby pápežskej inaugurácie ako bolo zvykom doteraz, ale pred ňou. Zúčastnia sa jej všetci prítomní kardináli, teda nielen kardináli – voliči. Spôsob, akým nový rímsky biskup prevezme Pápežskú baziliku Panny Márie Snežnej a Pápežskú baziliku sv. Pavla za hradbami, bude závisieť výlučne na jeho vlastnom uvážení. Môže sa uskutočniť vo forme slávenia Eucharistie alebo liturgie hodín. Zmeny sa tiež týkajú výberu hudobného repertoáru pri inauguračnej omši, ktorý bude taktiež závisieť na slobodnej voľbe nového pápeža.
Marián Sekerák 

Diáre z predchádzajúcich týždňov nájdete tu.

Foto: eglisecatholique.ga, wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame