Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. 02. 2013, 18:22

Benediktovi XVI. veriaci ďakujú najrôznejším spôsobom

Šesťdesiathodinová adorácia, 90-minútový potlesk, odkazy na internete. Ľudia po celom svete najrôznejším spôsobom vyjadrujú vďaku odchádzajúcemu pápežovi.  Dvestotisíc ľudí sa v nedeľu prišlo naposledy pomodliť Anjel Pána s Benediktom XVI. „Pán ma volá ,vystúpiť na vrch´ a venovať sa ešte viac modl...

Šesťdesiathodinová adorácia, 90-minútový potlesk, odkazy na internete. Ľudia po celom svete najrôznejším spôsobom vyjadrujú vďaku odchádzajúcemu pápežovi. 

Dvestotisíc ľudí sa v nedeľu prišlo naposledy pomodliť Anjel Pána s Benediktom XVI. „Pán ma volá ,vystúpiť na vrch´ a venovať sa ešte viac modlitbe a rozjímaniu. To však neznamená opustiť cirkev, práve naopak. Ak to odo mňa žiada Boh, tak práve preto, aby som jej mohol naďalej slúžiť s takou istou oddanosťou a láskou, s akou som o to snažil doteraz, ale spôsobom primeranejším môjmu veku a mojim silám,“ odkázal im pápež.

„Tento pápež bol fantastický v tom, ako dokázal viesť Katolícku cirkev. Vyprosujem veľa šťastia komukoľvek, koho zvolia,“ povedala jedna z účastníčok modlitby. „Cítim, že je to nový začiatok a Katolícka cirkev potrebuje nový začiatok,“ dodal ďalší z pútnikov.

Rovnaké ľudské more zaplaví Námestie sv. Petra aj v stredu počas poslednej generálnej audiencie. Už pred týždňom bolo registrovaných viac ako 150-tisíc žiadostí o bezplatnú vstupenku. Na námestí sa bude nachádzať aj niekoľko stoviek Slovákov, ktorí putovali do Ríma v rámci národnej cyrilo-metodskej púte.

Okrem osobnej podpory ľudia vyjadrujú podporu Benediktovi XVI. aj rôznymi inými spôsobmi. Niektoré rímske farnosti v spolupráci s eucharistickými skupinami a združením Papaboys zorganizovali 60-hodinovú adoráciu. „Nie je lepší spôsob podpory Svätému Otcovi ako je modlitba,“ vyhlásili Papaboys.

Španielska mládež sa zasa rozhodla prelomiť Guinnessov svetový rekord v najdlhšom potlesku a venovať ho Benediktovi XVI. Aplauz má trvať asi 90 minút, čím bude doterajší rekord prekonaný o desať minút. Záujemcovia sa aktivizujú prostredníctvom blogu El aplauso más largo a sociálnej siete Twitter (hashtag #elaplausomaslargo), kde vešajú svoje potlesky. Ďalšie tisícky ľudí ďakujú pápežovi na stránkach Benegrazie.com alebo Dile Gracias.

Keďže Benedikt XVI. má veľmi intenzívny vzťah k hudbe – miluje Beethovena a hrá na klavíri – okruh Bavorského rozhlasu zameraný na klasickú hudbu Bayerischer Rundfunk – Klassik v pondelok ponúkol záznam koncertu venovaného Benediktovi XVI. z 27. októbra 2007. Okrem Tu es Petrus Pierluigiho da Palestrinu nemohla chýbať ani Beethovenova Symfónia č. 9 d-Moll.

Imrich Gazda, Peter Balberčák, Marián Sekerák

Foto: facebook.com

Odporúčame

Benedikt XVI. upravil pravidlá konkláve

Benedikt XVI. upravil pravidlá konkláve

Svätá stolica v pondelok zverejnila najnovšie motu proprio Benedikta XVI., ktorým upravil pravidlá konkláve. Dokumentu predchádzali najnovšie potreby, ktoré vyvstali s jeho rezignáciou. V priebehu storočí mu predchádzal veľký počet noriem zameraných na rovnakú udalosť: pápežskú voľbu. Motu proprio ...

Informácia o atentáte na pápeža rozosmiala Vatikán

Informácia o atentáte na pápeža rozosmiala Vatikán

Prísne dôverný dokument, podľa ktorého mal byť v priebehu roka 2012 zavraždený pápež Benedikt XVI., zverejnil ešte pred rokom taliansky denník Il Fatto Quotidiano. List v nemčine hovorí aj o sporoch medzi pápežom a vatikánskym štátnym sekretárom či o novom pápežovi. „Je tak mimo realitu, že ho nechc...