Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. 02. 2013, 13:49

Benedikt XVI. si ponechá pápežské meno a bielu reverendu

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na utorkovej tlačovej konferencii objasnil posledné detaily týkajúce sa Benedikta XVI. po odstúpení z úradu. Kvôli prehľadnosti sme ich zhrnuli do jednoduchých otázok a odpovedí.  Ako sa bude Benedikt XVI. volať od 28. februára 2013, 20.00?  Naďalej Bened...

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na utorkovej tlačovej konferencii objasnil posledné detaily týkajúce sa Benedikta XVI. po odstúpení z úradu. Kvôli prehľadnosti sme ich zhrnuli do jednoduchých otázok a odpovedí. 
Ako sa bude Benedikt XVI. volať od 28. februára 2013, 20.00? 

Naďalej Benedikt XVI.

Aký bude jeho titul, ako ho bude možné oslovovať? 
Jeho titul bude emeritný pápež, resp. emeritný rímsky pontifik. Oslovovať ho bude možné rovnako, ako doteraz - Vaša Svätosť.

Aké oblečenie bude nosiť emeritný pápež? 
Naďalej bude používať bielu reverendu, avšak bez červenej, resp. bielej (veľkonočnej) mozzetty (krátka, po plecia siahajúca pelerínka s malou kapucňou nosená na reverende). Jeho obuvou už nebudú tradičné červené pápežské črievice, ale hnedé topánky, ktoré dostal vlani ako dar v mexickom Leóne.

Bude nosiť rybársky prsteň?
Nie, pápežský prsteň bude spolu s pápežskou pečaťou v súlade s čl. 13 apoštolskej konštitúcie Universi Dominici gregis zničený vo chvíli začiatku sede vacante. Nejaký typ biskupského prsteňa však bude Benedikt XVI. nosiť ďalej.

Kto sa stretne s Benediktom XVI. počas jeho poslednej stredajšej generálnej audiencie? 

Pri tejto príležitosti sa s ním stretne každý účastník audiencie na Námestí sv. Petra. Nebude sa však konať tzv. bacciamani (krátke osobné pozdravenie vybraných účastníkov), nie však z bezpečnostných dôvodov, ale z úcty ku všetkým veriacim bez preferencií. Po audiencii pontifik pozdraví v Klementínskej sále Apoštolského paláca prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý bude účastníkom slovenskej národnej púte do Ríma. Ďalej prijme kapitánov – regentov Republiky San Marino, predstaviteľov Andorského kniežatstva a nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

Čo bude robiť Benedikt XVI. po odchode z Vatikánu?

Po štvrtkovom odchode z Vatikánu o 17.00 sa vrtuľníkom prepraví do svojho sídla v Castel Gandolfo neďaleko Ríma. Po príchode do letnej rezidencie ho privíta predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán, kardinál Giuseppe Bertello, miestny biskup Giuseppe Sciacca, ako aj starosta a farár Castel Gandolfo. Následne, okolo 17.30 by sa mal objaviť na balkóne paláca, aby pozdravil prítomných veriacich. Bude to jeho posledné verejné vystúpenie ako úradujúcej hlavy Katolíckej cirkvi. 

Ako bude zaistená osobná bezpečnosť emeritného pápeža? 
Do 20.00 sa budú o jeho bezpečnosť starať príslušníci Švajčiarskej gardy. Keďže ide o osobnú stráž pápeža, po uvedenej hodine budú o jeho bezpečnosť dbať príslušníci Žandárskeho útvaru Mestského štátu Vatikán.

Kedy začnú zasadať kardináli, aby sa dohodli na konaní konkláve? 
Hneď v piatok, 1. marca dekan Kardinálskeho kolégia, kardinál Angelo Sodano listom zvolá všetkých kardinálov do Ríma. Tzv. generálne kongregácie kardinálskeho kolégia, ktorého sa zúčastňujú všetci kardináli bez ohľadu na vek, sa asi začnú v pondelok, 4. marca. Termín začiatku konkláve bude spoločne dohodnutý na jednej z generálnych kongregácií.

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Benediktovi XVI. veriaci ďakujú najrôznejším spôsobom

Benediktovi XVI. veriaci ďakujú najrôznejším spôsobom

Šesťdesiathodinová adorácia, 90-minútový potlesk, odkazy na internete. Ľudia po celom svete najrôznejším spôsobom vyjadrujú vďaku odchádzajúcemu pápežovi.  Dvestotisíc ľudí sa v nedeľu prišlo naposledy pomodliť Anjel Pána s Benediktom XVI. „Pán ma volá ,vystúpiť na vrch´ a venovať sa ešte viac modl...

Benedikt XVI. upravil pravidlá konkláve

Benedikt XVI. upravil pravidlá konkláve

Svätá stolica v pondelok zverejnila najnovšie motu proprio Benedikta XVI., ktorým upravil pravidlá konkláve. Dokumentu predchádzali najnovšie potreby, ktoré vyvstali s jeho rezignáciou. V priebehu storočí mu predchádzal veľký počet noriem zameraných na rovnakú udalosť: pápežskú voľbu. Motu proprio ...

Informácia o atentáte na pápeža rozosmiala Vatikán

Informácia o atentáte na pápeža rozosmiala Vatikán

Prísne dôverný dokument, podľa ktorého mal byť v priebehu roka 2012 zavraždený pápež Benedikt XVI., zverejnil ešte pred rokom taliansky denník Il Fatto Quotidiano. List v nemčine hovorí aj o sporoch medzi pápežom a vatikánskym štátnym sekretárom či o novom pápežovi. „Je tak mimo realitu, že ho nechc...