Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. 03. 2013, 21:25

DIÁR (9): Posledný týždeň Benedikta XVI.

Sledovanie televíznych správ, večera, krátka prechádzka a dobrý spánok. Takto vyzerali prvé hodiny emeritného pápeža Benedikta XVI. Ponúkame vám stručný prehľad jeho uplynulých dní – posledných v úrade a prvých „na dôchodku“. V pondelok Benedikt XVI. vydal očakávané motu proprio, ktorým novelizov...

Sledovanie televíznych správ, večera, krátka prechádzka a dobrý spánok. Takto vyzerali prvé hodiny emeritného pápeža Benedikta XVI. Ponúkame vám stručný prehľad jeho uplynulých dní – posledných v úrade a prvých „na dôchodku“.

V pondelok Benedikt XVI. vydal očakávané motu proprio, ktorým novelizoval podmienky voľby nového pápeža. Dokument s názvom Normas nonnulas bol už druhým doplnením „volebnej“ apoštolskej konštitúcie Universi Dominici Gregis Jána Pavla II., ktoré urobil Benedikt XVI. Dôležité sú dve zmeny – konkláve môžu kardináli zvolať už pred uplynutím pôvodnej lehoty 15 dní a trest exkomunikácie bude hroziť nielen kardinálom, ktorí porušia prísahu mlčanlivosti, ale aj ostatnému personálu, ktorý asistuje pri konkláve.

***

V ten istý deň pápež prijal na súkromnej audiencii troch kardinálov, vrátane Slováka Jozefa Tomka, ktorí vyšetrovali kauzu Vatileaks. Benedikt XVI. rozhodol, že vyšetrovací spis, ktorý mu kardináli odovzdali pred Vianocami, dostane do rúk až nový pápež, ale zároveň ich zbavil mlčanlivosti voči ostatným členom kardinálskeho zboru.

***

V stredu sa Benedikt XVI. na poslednej generálnej audiencii stretol s približne 150 000 veriacimi. „Neopustím kríž, ale novým spôsobom ostanem pri ukrižovanom Pánovi. Nebudem viac nositeľom úradnej moci pri spravovaní cirkvi, ale ostanem v službe modlitby,“ povedal pápež. Následne v Apoštolskom paláci prijal slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča ako vôbec poslednú hlavu štátu. Adresoval mu aj nečakané slová, že v tomto roku chcel ísť na Slovensko, kam ho pozývali cirkevní aj štátni predstavitelia v rámci osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda.

***

Vo štvrtok nastal deň „D“. Dopoludnia sa Benedikt XVI. rozlúčil so 144 kardinálmi a ďalšími členmi Rímskej kúrie. Vyslovil pred nimi prianie, aby „kolégium kardinálov bolo ako orchester, ktorého rozmanitosť je prejavom univerzálnej cirkvi“ a prekvapivo dodal: „Medzi vami, v tomto kolégiu kardinálov, sa nachádza aj budúci pápež, ktorému už dnes sľubujem moju bezpodmienečnú úctu a poslušnosť.“ O 17.00 sa pápež presunul vrtuľníkom do Castel Gandolfa, kde sa prítomným veriacim krátko prihovoril – išlo o jeho posledné verejné vystúpenie v úrade pápeža. „Som jednoduchý pútnik, ktorý začína posledný úsek svojho putovanie,“ povedal. O 20.00 Švajčiarska garda zavrela bránu pápežskej rezidencie a ukončila svoju službu – nastalo obdobie sede vacante.

***

Za Benediktom XVI. smúti aj dalajláma. „Poznám ho, je to veľmi inteligentný človek,“ povedal líder Tibeťanov s tým, že je smutný z jeho odchodu, ale išlo o „realistické rozhodnutie“ urobené pre dobro kresťanov.

***

Sledovanie televíznych správ, večera, krátka prechádzka po Apoštolskom paláci a veľmi dobrý spánok. Takto opísal prvé hodiny emeritného pápeža hovorca Svätej stolice Federico Lombardi, ktorý v piatok ráno telefonoval s osobným sekretárom Benedikta XVI. Georgom Gänsweinom. Do Castel Gandolfa si so sebou zobral veci, ktoré obľubuje, ale v posledných rokoch na ne nemal veľa času – klavír a knihy. „Momentálne číta teológa Hansa Ursa vo Balthazara,“ uviedol Lombardi.

***

Kardinál – kamerlengo Tarcisio Bertone po začatí obdobia sede vacante zapečatil pápežský apartmán v Apoštolskom paláci a vyrytím kríža znehodnotil pápežský rybársky prsteň a pečatidlá. Dekan kardinálkeho kolégia Angelo Sodano zároveň do Ríma zvolal všetkých kardinálov, vrátane nevoliteľov. V pondelok dopoludnia sa začnú ich spoločné porady, tzv. generálne kongregácie. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi zároveň na sobotnej tlačovej konferencii oznámil, že okrem 75 kardinálov, ktorí žijú v Ríme, už dorazilo ďalších 66. Ostatní by mali prísť v najbližších dňoch. Okrem kardinálov – nevoliteľov, z ktorých sa viacerí ospravedlnili zo zdravotných dôvodov, nedôjdu ani dvaja kardináli – volitelia: emeritný arcibiskup Jakarty Julius Riyadi Darmaatmadja zo zdravotných dôvodov a emeritný arcibiskup Edinburghu Keith O´Brien, ktorého trojica kňazov a jeden bývalý kňaz obvinili z bližšie nešpecifikovaného nevhodného správania.

***

Filatelistický a numizmatický úrad Governatorátu Mestského štátu Vatikán začal pri príležitosti sede vacante emitovať špeciálne poštovné známky a mince. Výtvarné návrhy sú dielom talianskej umelkyne Daniely Longo. Známky sa budú ako cenina používať len do zvolenia nového pápeža. Vytlačených bolo 230 000 sérií. Zberateľský hárok obsahuje štyri známky po 6,05 eura. Pamätná minca má hodnotu 2 eur. Spolu bude vyrazených 125 000 kusov mincí s vyobrazením erbu kardinála – komorníka a Apoštolskej komory. Na území Vatikánu bude tiež v predaji 10 000 strieborných mincí v hodnote 5 eur a 5 000 zlatých mincí v hodnote 10 eur s motívom holubice Ducha Svätého, nápisom „Veni, Sancte Spiritus“ na jednej strane a s erbom kardinála – komorníka, pavilónom Apoštolskej komory a nápisom „Sede Vacante 2013“ na strane druhej. Strieborné a zlaté mince v hodnote 5 a 10 eur sú určené výlučne na zberateľské účely, technicky však je možné s nimi platiť na území Vatikánu.

***

Vo veku 92 rokov vo štvrtok zomrel kardinál Jean Honoré, emeritný arcibiskup – metropolita francúzskeho Tours. Za kardinála ho menoval Ján Pavol II. v roku 2001. Kardinálske kolégium má aktuálne 207 členov, z ktorých117 má aktívne volebné právo v nadchádzajúcom konkláve.

***

Šiestym patriarchom a katolikosom Etiópskej ortodoxnej cirkvi sa stal 71-ročný Abune Matthias, vlastným menom Teklemariam Asrat. Získal 500 z celkového počtu 806 hlasov voliteľov. Proti nemu stáli štyria ďalší kandidáti. Jeho intronizácia sa uskutočnila v nedeľu v Katedrále Najsvätejšej Trojice v etiópskej Addis Abebe. Približne 50 miliónovú Etiópsku ortodoxnú cirkev viedol od roku 1991 do svojej smrti vlani v auguste patriarcha Abune Paulos. Napriek svojej starobylosti táto cirkev nadobudla autokefalitu pomerne nedávno, v roku 1959 rozhodnutím Cyrila VI., vtedajšieho pápeža Koptskej ortodoxnej cirkvi.

Imrich Gazda, Marián Sekerák

Diáre z predchádzajúcich týždňov nájdete tu.

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Castel Gandolfo: Miesto, kde oddychuje emeritný pápež

Castel Gandolfo: Miesto, kde oddychuje emeritný pápež

Históriu, fungovanie a kuriozity pápežskej rezidencie v Castel Gandolfo predstavil čitateľom časopisu Inside the Vatican v rozhovore s Wlodzimierzom Redziochom dlhoročný správca, Saverio Petrillo. Zastávate pozíciu riaditeľa pápežských víl. Prečo je pápežská letná vila označovaná v množnom čísle a...

PAPABILI: Ťažká váha

PAPABILI: Ťažká váha

Medzi jedenástimi americkými kardinálmi, ktorí vstúpia do konkláve, je najväčšou osobnosťou newyorský arcibiskup Timothy Michael Dolan. A to doslova.  Má vyše meter a osemdesiat centimetrov, miluje dobré jedlo, víno a cigary, oplýva robustným hlasom, výrazným smiechom a kilowattovým úsmevom, ktor...

Pápež Benedikt XVI.: Prišiel kardinál, odišiel mních

Pápež Benedikt XVI.: Prišiel kardinál, odišiel mních

Panzerkardinal. Čím nahradíme túto prezývku po ôsmich rokoch pontifikátu Benedikta XVI.? Bol to pápež – revolucionár. Zábery pápeža dobrovoľne opúšťajúceho Apoštolský palác vojdú do histórie. Rozhodnutie Benedikta XVI. vzdať sa svojho úradu bolo revolučné. Nie preto, že k nemu došlo po niekoľkých...

Cirkev nemá úradujúceho pápeža. Začalo sa sede vacante

Cirkev nemá úradujúceho pápeža. Začalo sa sede vacante

Vo štvrtok o 20.00 sa uprázdnila Katedra sv. Petra. Benedikt XVI. prestal byť úradujúcou hlavou Katolíckej cirkvi. „Ďakujem za vašu lásku a podporu. Kiežby ste vždy zažívali radosť, ktorá vychádza z toho, keď kladiete Krista do stredu vašich životov.“ Tak znel posledný tweet Benedikta XVI. pred jeh...