Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. marec 2013

Českú iniciatívu proti potratovým tabletkám podporil aj brniansky biskup

Nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike sa pro-life hnutia aktivizujú proti registrácii tabletiek vyvolávajúcich potraty. K celoštátnej petícii sa nedávno pripojil aj biskup Brnianskej diecézy Vojtech Cikrle. Takmer 46-tisíc osôb už podpísalo petíciu, ktorú rozbehlo Hnutie pre život ČR. Celo...

Nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike sa pro-life hnutia aktivizujú proti registrácii tabletiek vyvolávajúcich potraty. K celoštátnej petícii sa nedávno pripojil aj biskup Brnianskej diecézy Vojtech Cikrle.


Takmer 46-tisíc osôb už podpísalo petíciu, ktorú rozbehlo Hnutie pre život ČR. Celoštátna občianska aktivita je adresovaná ministrovi zdravotníctva Leošovi Hegrovi a žiada ho, „aby informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv o protiprávnych dôsledkoch registrácie a osobne sa verejne zasadil za zastavenie procesu registrácie“.

„Na prvý piatok tohtoročného pôstneho obdobia (15. februára 2013) vyzývam vás i vašich farníkov k súkromným či spoločným modlitbám na tento úmysel, k vedomému a citeľnému pôstu, prípadne k almužne na nejaký dobrý účel. Tento deň budem takto prežívať s každým z vás, kto sa pripojí,“ uviedol biskup Cikrle (na obr.) vo svojej  výzve.

Produkt s abortívnymi účinkami s názvom Mifegyne umožňuje usmrtiť dieťa do 63. dňa (9. týždňa) tehotenstva. Iniciátori petície zdôrazňujú, že registrácia tohto príspevku by bola v rozpore s právnym poriadkom ČR. Zároveň oponujú ministrovmu vyjadreniu v online rozhovore pre denník idnes.cz, v ktorom sa vyjadril, že „nový preparát, ktorý už je v Európe zaregistrovaný, bude musieť byť zaregistrovaný aj u nás“. Hnutie pre život ČR pripomína, že EÚ neukladá Českej republike povinnosť prípravok Mifegyne registrovať. Petícia bola ešte pred spustením konzultovaná s Českou biskupskou konferenciou.

Okrem vypudeniu plodu z maternice vyvoláva sporný preparát aj početné vedľajšie účinky. Medzi veľmi časté (postihujúce jedného z desiatich pacientov) patrí ťažké krvácanie a prudké sťahy maternice. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je francúzska farmaceutická spoločnosť Exelgyn, ktorá je komerčne zameraná výlučne na produkciu Mifegynu.

Marián Sekerák


Foto: cirkev.cz

Inzercia

Odporúčame

PAPABILI: Metla z Bostonu

PAPABILI: Metla z Bostonu

Ján Pavol II. ho pred desiatimi rokmi poslal do Bostonskej arcidiecézy zmietanej sexuálnymi škandálmi, aby sa pokúsil o zázrak – vyčistiť chrám a vrátiť doňho sklamaných veriacich. Podarilo sa. Rovnaké očakávania sú s ním spájané aj dnes. Kapucín Seán Patrick O´Malley. „Prišiel nenápadne, v rehoľný...

Kardináli sa už radia. Stále chýbajú niektorí volitelia

Kardináli sa už radia. Stále chýbajú niektorí volitelia

Príprava konkláve sa rozbehla. Kardináli sa v pondelok stretli na prvých poradách. Zložili prísahu, vyžrebovali troch asistentov kardinála – kamerlenga, vypočuli si rozjímanie a diskutovali. Osvojili si aj návrh zaslať list emeritnému pápežovi. Kardinálov zvolal do Ríma dekan kardinálskeho zboru A...