Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. február 2018

Tri správy z Írska: Dobrá, zlá a škaredá

Zopár dôvodov, prečo by konzervatívci mali v roku 2018 sledovať Írsko.
Tri správy z Írska: Dobrá, zlá a škaredá

V dublinskom pube. (Foto: Flickr.com/Giuseppe Milo)

Dobrá: Pokánie v Dubline

Koncom augusta sa bude v Dubline konať Svetové stretnutie rodín. V januári írska cirkev oficiálne oznámila, že na podujatí sa plánuje zúčastniť aj pápež František. Zároveň zverejnili aj témy 9. ročníka stretnutia: hovoriť sa bude najmä o posynodálnej exhortácii Amoris laetitia, pričom súčasťou programu bude aj seminár o ochrane detí. 

Svetové stretnutie rodín zviditeľnila írska katolícka cirkev ešte na jeseň minulého roku, a to kontroverznou programovou brožúrou, ktorá má pomôcť rodinám pripraviť sa na tohtoročné stretnutie. Formačný materiál, ktorý rozposielali do farností, obsahoval fotografie s lesbickým motívom a príslušným textom v znení: 

„Zatiaľ čo Cirkev podporuje ideál manželstva ako trvalého zväzku medzi mužom a ženou, existujú ďalšie zväzky, ktoré poskytujú dvojici vzájomnú podporu. Pápež František nás povzbudzuje, aby sme nikdy nevylučovali, ale sprevádzali tieto dvojice s láskou, starostlivosťou a podporou.“

K téme: 
Írsky biskup by na stretnutí rodín s pápežom uvítal aj homosexuálne páry Zdieľať

Zároveň sa v tom čase biskup diecézy Limerick Brendan Leahy vyjadril, že Cirkev by si nemala nechať v Dubline ujsť príležitosť objať rodinu vo všetkej jej pestrosti. Tieto skutočnosti vyvolali vlnu kritiky a otázky o tom, kam sa cirkev v Írsku poberá.  

Avšak v novom, upravenom vydaní formačnej brožúry už obrázky s LGBT tematikou nie sú. Zmenami prešiel aj priľahlý text, informuje IrishTimes.

Nie všetkým sa ale úpravy páčia. Napríklad bývalá írska prezidentka Mary McAleese sa obáva, že stiahnutie spomenutých obrázkov z brožúry marginalizuje LGBT komunitu. 

Bude preto zaujímavé sledovať, či oficiálne témy letného stretnutia rodín neprehlušia mediálne diskusie o tom, koľko priestoru by mali dostať témy súvisiace s homosexualitou. 

Zlá: Štát verzus katolícka agentúra

Manželským poradenským centrám v Írsku môže hroziť zánik, ak nebudú poskytovať služby aj párom rovnakého pohlavia. 

Írska vláda sa podľa magazínu Catholic Herald vyhráža manželskej agentúre katolíckych biskupov, že jej stopne dotácie, ak nezmení politiku a nebude akceptovať homosexuálne dvojice. 

Agentúra Accord, ktorá patrí pod írsku biskupskú konferenciu, dostala 1,4 milióna libier za minulý rok, pričom by mohla mať existenčné problémy, ak by o tieto prostriedky prišla. 

Podľa írskych vládnych úradov musí byť každá štátom financovaná agentúra „prístupná pre všetkých“.

Zaujímavosťou je, že v Anglicku a Walese biskupská manželská poradňa Marriage Care už poskytuje služby aj dvojiciam rovnakého pohlavia. Ide však o všeobecné poradenstvo, ktoré je oddelené od prípravy na sviatosť katolíckeho manželstva.

Inzercia

S podobnou dilemou, aká teraz čaká írsku agentúru Accord, sa stretli pred rokmi aj britské adopčné agentúry. Tie buď prestali svoje služby poskytovať, čo znamenalo ich zánik, alebo ich ponúkali aj homosexuálom, a tým prerušili svoje väzby na cirkev. 

Škaredá: Pivo aj na Veľký piatok

O tom, že v írskej spoločnosti dochádza k zmenám, svedčí aj správa o ukončení dlhoročnej tradície – zákazu podávať alkohol na Veľký piatok. 

Parlament schválil nedávno zákon, ktorý povolí podnikom v Írsku predávať alkohol aj v deň, v ktorý platí v Katolíckej cirkvi prísny pôst. 

Posledných 90 rokov to nebolo možné pre tzv. Intoxicating Liquor Act. Legislatívny predpis z roku 1927 zaviedol zákaz podávať alkohol na Veľký piatok, na Narodenie Pána a tiež na sviatok sv. Patrika. Vianoce „bez alkoholu“ zostali doteraz nedotknuté, zákaz predaja na sviatok sv. Patrika bol zrušený ešte v 60. rokoch.

Návrh zákona o zrušení zákazu na Veľký piatok mal medzi poslancami širokú podporu. Ako uvádza Catholic News Agency, len zopár jednotlivcov bolo proti uvoľneniu tradičného obmedzenia. 

S návrhom zákona prišiel senátor Billy Lawless, ktorý ho označil za „ďalší progresívny krok na dlhotrvajúcej ceste oddelenia Cirkvi a štátu“.

K téme:
Írsko čaká referendum o potratoch, hotely v Dubline zrušili pro-liferom akcie Zdieľať

David Stanton z ministerstva spravodlivosti zmenu obhajoval turizmom a sociálnou diverzitou v populácii, ktoré podľa neho odôvodňujú zrušenie obmedzenia, ktoré sa zaviedlo v minulosti a ktoré „nezodpovedá súčasnému Írsku“. 

Naopak, senátor Joe O’Reilly odmietal podporiť zmenu s argumentom, že zatvorené puby na Veľký piatok sú súčasťou národnej identity Írska a tiež kultúrneho dedičstva. 

V Severnom Írsku platí, že na Veľký piatok nalievajú alkohol len medzi 17. a 23. hodinou. Obmedzenia platia aj počas Zeleného štvrtka a Bielej soboty. 

Írsko čaká tento rok aj vážnejšia téma ako čapovanie piva v pôste. Na konci mája by sa malo konať referendum o reforme potratovej legislatívy. Írsko patrí medzi krajiny s najprísnejším zákonom o interrupciách, ktoré sú povolené len v prípade ohrozenia života matky. 

Takže pre konzervatívcov bude určite dôležité sledovať v roku 2018 nielen otváracie hodiny írskych pubov, ale aj vývoj v zásadných hodnotových otázkach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.