Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. 03. 2013, 20:40

PAPABILI: Korunný princ

Označujú ho za najväčšieho talianskeho favorita. S Benediktom XVI. sa pozná viac ako štyridsať rokov, ale nie je žiadna „konzerva“. Rozumie si s moslimami, fandí AC Milánu a používa Twitter. Milánsky arcibiskup Angelo Scola. Kto verí reči štatistík, má pri nástupcovi emeritného pápeža jasno. V 20....

Označujú ho za najväčšieho talianskeho favorita. S Benediktom XVI. sa pozná viac ako štyridsať rokov, ale nie je žiadna „konzerva“. Rozumie si s moslimami, fandí AC Milánu a používa Twitter. Milánsky arcibiskup Angelo Scola.

Kto verí reči štatistík, má pri nástupcovi emeritného pápeža jasno. V 20. storočí sa na Petrov stolec dostali dvaja milánski arcibiskupi – Achille Ratti (Pius XI.) a Giovanni Battista Montini (Pavol VI.), ale až traja benátski patriarchovia – Giuseppe Melchiorre Sarto (Pius X.), Angelo Roncalli (Ján XXIII.) a Albino Luciani (Ján Pavol I.). Pred rokom 2011, keď sa Angelo Scola stal milánskym arcibiskupom, zastával práve úrad benátskeho patriarchu. Dvojitá vstupenka na Petrov stolec.

Na pápežské oslovenie by si kardinál Scola zvykol pomerne ľahko. Milánski arcibiskupi sú totiž prezývaní „malí pápeži“. Dôvod? Milánska arcidiecéza je najväčšou diecézou na svete – na 4 208 kilometroch štvorcových žije vyše 5 300 000 obyvateľov, z ktorých sa ku Katolíckej cirkvi hlási takmer 4 900 000. Rozdelená je na vyše 1 100 farností, v ktorých pôsobí takmer 3 000 kňazov. V minulosti tento úrad zastávali také významné osobnosti ako svätý Ambróz, svätý Karol Boromejský či blahoslavený Alfredo Ildefonso Schuster. Práve po svätom Ambrózovi je pomenovaný aj osobitý ambroziánsky liturgický rítus, ktorý si Miláno uchováva.

Scolov rodinný pôvod (matka – zbožná žena, otec – kamionista a člen socialistickej strany) ho predurčuje k dialógu a sociálnemu cíteniu. V jednom rozhovore otvorene povedal, že musí byť vďačný komunistickému denníku Unità, ktorý čítal jeho otec, za svoje vzdelanie. Keď chcel mladý Angelo ako 11-ročný začať pracovať a zostať pri elementárnom vzdelaní ako väčšina jeho rovesníkov, otec odchovaný tlačou ho presvedčil, že vzdelanie je preňho veľmi dôležité a zapísal ho na klasické lýceum. Dôkazom dobrej výchovy a vkusu sú jeho literárne a hudobné preferencie – najobľúbenejšou knihou je Muž bez vlastností od Roberta Musila, najobľúbenejším hudobným kúskom Mozartov Klavírny koncert číslo 27 a na svojom twitterovom konte rád cituje myšlienky Rainera Mariu Rilkeho.

Vplyv otca sa však prejavil aj v inej oblasti – budúci kardinál začal v puberte sympatizovať s ľavicovými ideami. „Nespomínam si, že by som niekedy vynechal omšu, ale tá pre mňa nič neznamenala,” spomínal po rokoch. Tu však zabral matkin príklad, ako aj stretnutie s kňazom Luigim Giussanim, zakladateľom katolíckeho hnutia Spoločenstvo a oslobodenie. V roku 1970 bol vysvätený za kňaza, v roku 1991 za biskupa a v roku 2003 ho Ján Pavol II. menoval za kardinála.

S jeho nástupcom sa 71-ročný kardinál pozná dobrých štyridsať rokov. Obaja v roku 1972 stáli pri zrode teologickej revue Communio, ktorá združila takých teológov, akými boli Hans Urs von Balthasar či Henri de Lubac. Keď sa kardinál Ratzinger stal prefektom Kongregácie pre náuku viery, povolal v roku 1986 Scolu do funkcie konzultora. Rovnako ako Ratzinger vyšiel z akademického prostredia – pred menovaním za benátskeho patriarchu v roku 2002 zastával pozíciu rektora Pápežskej lateránskej univerzity. Ako benátsky patriarcha Scola prejavil veľký zmysel aj pre medziboženský dialóg – založil centrum Oasis zamerané na dialóg s islamom, ktoré vydáva aj rovnomenný mesačník vychádzajúci v piatich jazykoch. To, že emeritný pápež vedel dať na jeho slová, dokazuje aj zriadenie Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie. Tento krok mu totiž poradil práve kardinál Scola.

Imrich Gazda 

Prečítajte si profily aj ďalších papabili: Peter Appiah Turkson, Raymond Leo Burke, Timothy Dolan, Séan Patrick O´Malley 

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

PAPABILI: Metla z Bostonu

PAPABILI: Metla z Bostonu

Ján Pavol II. ho pred desiatimi rokmi poslal do Bostonskej arcidiecézy zmietanej sexuálnymi škandálmi, aby sa pokúsil o zázrak – vyčistiť chrám a vrátiť doňho sklamaných veriacich. Podarilo sa. Rovnaké očakávania sú s ním spájané aj dnes. Kapucín Seán Patrick O´Malley. „Prišiel nenápadne, v rehoľný...

Kardináli sa už radia. Stále chýbajú niektorí volitelia

Kardináli sa už radia. Stále chýbajú niektorí volitelia

Príprava konkláve sa rozbehla. Kardináli sa v pondelok stretli na prvých poradách. Zložili prísahu, vyžrebovali troch asistentov kardinála – kamerlenga, vypočuli si rozjímanie a diskutovali. Osvojili si aj návrh zaslať list emeritnému pápežovi. Kardinálov zvolal do Ríma dekan kardinálskeho zboru A...