Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. 03. 2013, 11:43

Americkí kardináli: Potrebujeme ďalšie informácie. Pomáha nám aj Google

Po Talianoch budú mať v konkláve najviac voliteľov Američania – jedenásť. Ich prednosťou je tímový duch, chuť zmeniť veci k lepšiemu a otvorenosť. Najviac informácií novinári získavali práve od nich. Tomu je však koniec. Kardinálsky zbor prikázal americkým kardinálom mlčať. Hovorca Svätej stolice ...

Po Talianoch budú mať v konkláve najviac voliteľov Američania – jedenásť. Ich prednosťou je tímový duch, chuť zmeniť veci k lepšiemu a otvorenosť. Najviac informácií novinári získavali práve od nich. Tomu je však koniec. Kardinálsky zbor prikázal americkým kardinálom mlčať.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi ešte nestihol dokončiť pondelkový brífing po prvom oficiálnom stretnutí kardinálov a niekoľko sto metrov od Vatikánu sa už rozbiehala ďalšia tlačová beseda. Pred novinárov si v Pápežskom severoamerickom kolégiu zasadli americkí kardináli. Nebol to žiadny „trucpodnik“. Od oznámenia rezignácie Benedikta XVI. lídri americkej cirkvi každý deň odpovedali na otázky novinárov.

„Zatiaľ čo kardináli každej pleti a pôvodu opúšťajú synodálnu aulu, kde sa konajú predkonklávne kongregácie, neprístupní a nemálo vystrašení, Američania prechádzajú do útoku. Hovoria to, čo si myslia, bez strachu pustiť do éteru svoje obavy a pocity,“ napísal vatikanista denníka La Repubblica Paolo Rodari. Predseda Konferencie katolíckych biskupov USA a jeden z „papabili“ Timothy Michael Dolan na svojom twitterovom konte pozýva aj k počúvaniu rozhlasovej stanice The Catholic Channel, kde denne informuje o aktuálnom dianí.

"Mediálna poľovačka" na odchádzajúcich kardinálov.

„Momentálne nie sú vydané špeciálne nariadenia, ktoré by kardinálov nútili dodržiavať úplnú zdržanlivosť počas kongregačných dní. V roku 2005 to bol práve kardinál – dekan Joseph Ratzinger, ktorý vyžadoval mlčanie od všetkých kardinálov,“ napísal portál Vatican Insider. Od včera to už neplatí. Ďalšia z avizovaných amerických tlačoviek sa na požiadanie kardinálskeho zboru neuskutoční. Doterajšie vystúpenia však dostatočne odhalili postoje a nálady amerických kardinálov.

„Problém nie je v pravidlách: aj keby už všetci kardináli – volitelia boli v Ríme, nechcel by som teraz vstúpiť do konkláve. Z veľmi jednoduchého dôvodu – nie sme ešte pripravení,“ povedal chicagský arcibiskup Francis George. „Požadujeme informácie potrebné k dobrej voľbe. Čo sa urobilo zle a spôsobilo pokles dôvery vo vedenie Svätej stolice? To je znepokojenie, ku ktorému sme ešte nedostali formálnu správu,“ pokračuje bývalý šéf amerických biskupov. „Je tu ešte príliš veľa otázok na diskusiu a mnoho osôb k spoznaniu. Je ešte priskoro vstúpiť do konkláve: je pravdou, že počas Veľkej noci by sme už chceli byť vo svojich diecézach, ale máme pred sebou historickú voľbu a musíme využiť všetok potrebný čas,“ pridal sa k nemu bostonský arcibiskup a druhý americký „papabili“ Séan Patrick O´Malley.

Kardinál George (na obr.) bol pritom od začiatku presvedčený, že skôr ako 10. alebo 11. marca sa hlasovať nezačne. Diskusie medzi kardinálmi sú podľa neho veľmi otvorené. Hovoria o problémoch, ale aj o vhodnej osobe, ktorá im dokáže čeliť. „Kolega kardinál sa priblíži a opýta sa, čo si myslíš o potenciálnom kandidátovi: chce tým povedať, že on ho podporuje a s ním aj skupina, ktorú vedie,“ opísal zákulisné rozhovory. „Bez porušenia tajnosti diskusií, ktorej sa všetci musíme držať, môžem povedať, že zoznam , papabili´ sa skôr rozširuje ako zužuje,“ dodal 76-ročný kardinál.

Názory amerických kardinálov neovplyvňujú len vzájomné debaty, ale aj internet. „Čítam články, aby som sa oboznámil s témami, ktorým čelili konkláve v minulosti. Čítam denníky Le Monde a La Stampa na svojom Kinlde,“ uviedol kardinál O´Malley s tým, že všetko vkladá do svojich modlitieb. „Používam Google. Zistil som, že mnohí kardináli napísali články a keď ich čítam, poznávam ich štýl: niektoré sú veľmi novinárske, iné viac profesorské,“ pridal sa arcibiskup Houstonu a popredný pro-life aktivista Daniel DiNardo.

Svoju jednotu americkí kardináli demonštrujú aj tým, že na všeobecné kongregácie neprichádzajú jednotlivo, ale spoločne – prenajatým minibusom. Nachádza sa medzi nimi aj budúci pápež? „Som presvedčený, že kardinál Dolan by bol skvelým pápežom. Ale nie som si istý, že už je čas pre amerického pápeža,“ zauvažoval si 82-ročný emeritný arcibiskup Washingtonu Theodore Edgar McCarrick.

Imrich Gazda, Vatikán

Súvisiace články:
Kardináli sa do konkláve neponáhľajú. Rozprávajú aj o Vatileaks
Kardináli sa už radia. Stále chýbajú niektorí volitelia

Foto: radiovaticana.cz, archchicago.org

Odporúčame

PAPABILI: Korunný princ

PAPABILI: Korunný princ

Označujú ho za najväčšieho talianskeho favorita. S Benediktom XVI. sa pozná viac ako štyridsať rokov, ale nie je žiadna „konzerva“. Rozumie si s moslimami, fandí AC Milánu a používa Twitter. Milánsky arcibiskup Angelo Scola. Kto verí reči štatistík, má pri nástupcovi emeritného pápeža jasno. V 20....

PAPABILI: Metla z Bostonu

PAPABILI: Metla z Bostonu

Ján Pavol II. ho pred desiatimi rokmi poslal do Bostonskej arcidiecézy zmietanej sexuálnymi škandálmi, aby sa pokúsil o zázrak – vyčistiť chrám a vrátiť doňho sklamaných veriacich. Podarilo sa. Rovnaké očakávania sú s ním spájané aj dnes. Kapucín Seán Patrick O´Malley. „Prišiel nenápadne, v rehoľný...