Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. február 2018

Vatikánska sedma je späť. A vo vylepšenej podobe

V obnovenej Vatikánskej sedme nájdete nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný tip.
Vatikánska sedma je späť. A vo vylepšenej podobe

Foto – TASR/AP

Keď sme pred rokom na Postoji zrušili dlhoročnú rubriku Vatikánska sedma, pretože sa nám zdal byť tento formát už vyčerpaný, prekvapilo nás veľké množstvo reakcií, ktoré tvrdili opak.

Týždenný prehľad najdôležitejších udalostí v katolíckej cirkvi ste si za tie roky obľúbili, pre mnohých sa stal užitočným sprievodcom v mori náboženských informácií. Na chvíľu sme zneisteli, či sme urobili správne rozhodnutie, ale život bežal ďalej a nebol čas obracať sa späť.

Koncoročné bilancovanie a novoročné plánovanie však túto otázku priniesli znova. A tak sme sa rozhodli – Vatikánska sedma je späť! Dokonca v novom, vylepšenom formáte. Aspoň v to veríme.

Vatikánska sedma bude ako newsletter prichádzať do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný tip.

A čo je asi najdôležitejšie, aj keď ostávame pri zaužívanom názve, nebudeme limitovaní len hranicami katolíckej cirkvi, ale vždy nazrieme aj do iných kresťanských denominácií.

Prvé dva newslettere dostanú na „ochutnávku“ všetci príjemcovia newsletterov od denníka Postoj. Keďže si však uvedomujeme, že tento typ informácií nemusí zaujímať každého, od marca budú ďalšie newslettre dostávať už len tí, ktorí sa prihlásia na ich odber.

Obohacujúce čítanie vám želá vedúci redaktor rubriky Svet kresťanstva Imrich Gazda.

Volebný rok u evanjelikov

Po minuloročnej spomienke na 500. výročie reformácie Martina Luthera čaká slovenských evanjelikov volebný rok, počas ktorého si zvolia nové predsedníctvo. Skladá sa z dvoch členov – generálneho biskupa (zástupca duchovného stavu) a generálneho dozorcu (zástupca laického stavu).

Doterajšiemu generálnemu biskupovi Milošovi Klátikovi a generálnemu dozorcovi Imrichovi Lukáčovi sa končia mandáty 31. októbra 2018. Aj keď termín volieb zatiaľ nebol oznámený, očakáva sa, že prebehnú počas letných mesiacov.

Nový generálny biskup. Keďže Miloš Klátik bol na čele Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) už dve šesťročné funkčné obdobia, opätovne kandidovať nemôže. Už dnes je tak jasné, že slovenských evanjelikov povedie v najbližšom období nový biskup.  

Vzhľadom na to, že časť slovenských evanjelikov je nespokojná s Klátikovým pôsobením, do volieb určite postavia svojho kandidáta. Rovnako bude svojho favorita pretláčať aj samotný Klátik. Voľby a všetko, čo im bude predchádzať, tak budú nesporne zaujímavé a napínavé.

Okrem generálneho biskupa a dozorcu budú evanjelici voliť aj biskupa Západného dištriktu, kde končí Klátikov spojenec Milan Krivda, ale taktiež seniorov, seniorky a dozorcov väčšiny seniorátov.

Ako to dopadlo pred šiestimi rokmi. V posledných voľbách kandidoval na generálneho biskupa okrem Klátika aj Boris Mišina. Počas volebných konventov cirkevných zborov, ktoré sa konali počas troch júnových nedieľ, sa do volieb zapojilo takmer 22-tisíc veriacich. (Pri poslednom sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa k ECAV prihlásilo 316-tisíc Slovákov.) Klátik získal takmer 68,5 percenta hlasov, Mišina necelých 30 percent.

Oveľa vyrovnanejšou bola voľba generálneho dozorcu. Víťaz Lukáč získal 55 percent hlasov, jeho súper Ján Brozman 43 percent.

Saganovho syna nekrstil pápež, len slovenské médiá

Aj keď januárové stretnutie cyklistu Petra Sagana s pápežom Františkom vo Vatikáne trvalo len pár desiatok sekúnd, slovenské médiá mu venovali desiatky článkov a televíznych reportáží. Je to pochopiteľné – celebrity predávajú. A ak sa okolo nich nič mimoriadne nedeje, treba im k tomu dopomôcť.

Kto vypustil informáciu o krste. Celú hystériu spustil taliansky športový denník La Gazzetta dello Sport, ktorý na svojej internetovej stránke 10. januára informoval, že Peter Sagan s manželkou, synom a ďalšou rodinou o dva týždne zavítajú do Vatikánu, kde sa stretnú s pápežom Františkom.

Šéf spoločnosti vyrábajúcej bicykle Specialized in Italia Ermanno Leonardi k tomu dodal, že Sagan má v úmysle požiadať pápeža o pokrstenie syna Marlona. Slovenským médiám viac nebolo treba.

Aj keď taliansky denník vôbec nespomínal, že Sagan a pápež by sa mali stretnúť súkromne, slovenské médiá to videli ako hotovú vec. Rovnako ako krst malého Marlona. 


Peter Sagan odovzdáva dres majstra sveta pápežovi Františkovi. Foto – TASR/AP

Ani krst, ani súkromné stretnutie. Počas dvoch týždňov slovenský bulvár živil tému najrôznejšími spôsobmi. Až napokon sám seba presvedčil, že krstiť sa bude. Čo tam po tom, že nič tomu nenasvedčovalo. Niektoré médiá dokonca do Ríma vypravili svoje štáby, aby výnimočnú udalosť zachytili.

Odišli však s dlhým nosom. Nielenže sa nekonal žiadny krst, ale ani súkromné stretnutie pápeža so Saganom. Hlava cirkvi pozdravila športovca len nakrátko po skončení stredajšej generálnej audiencie. Podľa Saganových slov krstiny ani neboli v pláne a išlo len o výmysel médií. Ale čo tam po tom, hlavne, že ľudia klikali.   

Jednou vetou

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si pripomenula 10. výročie povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris.

Od 18. do 25. januára prebiehal tradičný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov.

Inzercia

Zomrela popredná osobnosť Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku – farár, teológ, filozof a bývalý dekan evanjelickej bohosloveckej fakulty Igor Kišš.

Svätá stolica musela vysvetľovať ocenenie pre holandskú propotratovú aktivistku.

Košické karmelitánky sa musia brániť pred aktivitami developera, ktorý ohrozuje charakter ich kláštora na sídlisku KVP.

Od 15. do 22. januára prebiehala návšteva pápeža Františka v Čile a Peru.

Jeden z dvanástich kresťanov sveta žije v krajinách, kde jeho vieru potláčajú, upozornila organizácia Open Doors.

Na čele Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní (mormóni) vystriedal zosnulého prezidenta Thomasa S. Monsona 93-ročný Russell M. Nelson.

Prezident Andrej Kiska prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností registrovaných na Slovensku.

Počas novoročného stretnutia s diplomatmi pápež varoval, že dôsledkom nastoľovania nových práv sú moderné formy ideologickej kolonizácie.

Základné platy slovenských duchovných sa od začiatku januára zvýšili o 4,8 percenta.

Pápež dal súhlas, aby telo českého kardinála Berana previezli z Vatikánu do vlasti.

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Analýza kvality kázní od Pavla Rábaru.

Rozhovor Pavla Rábaru a Adama Takáča s verbistom Jánom Štefancom o jeho pobyte v Kanade a nových životných výzvach.

Analýza cirkví a náboženských spoločností pôsobiacich na Slovensku od Imricha Gazdu.

Očakávame vo februári

5. 2. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vo Vatikáne stretne s pápežom Františkom.

6. 2. Do Bratislavy pricestuje emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller.

6. – 9. 2. V talianskej Brescii sa uskutočnia Majstrovstvá sveta vo futbale kňazov.

11. 2. Uplynie piate výročie oznámenia rezignácie pápeža Benedikta XVI.

14. 2. Uplynie 10. výročie od reorganizácie rímskokatolíckych diecéz na Slovensku.

18. – 23. 2. Pápež František s členmi Rímskej kúrie absolvuje pôstne duchovné cvičenia.

28. 2. Uplynie piate výročie odchodu pápeža Benedikta XVI. z čela katolíckej cirkvi.

Knižná bodka

Nemecký novinár Peter Seewald je autorom štyroch knižných rozhovorov s Josephom Ratzingerom – Benediktom XVI.: Soľ zeme (1996), Boh a svet (2000), Svetlo sveta (2010) a Posledné rozhovory (2016). Všetky štyri vyšli aj v slovenčine. V autobiografickej knihe Môj návrat k Bohu (SSV 2018) sa venuje svojmu návratu do katolíckej cirkvi, z ktorej vystúpil v roku 1973.  

Odporúčame

Pavol VI. bude svätý

Pavol VI. bude svätý

Posledný krok musí urobiť pápež František, ktorý dostane na potvrdenie dnešné rozhodnutie Kongregácie pre kauzy svätých o nevysvetliteľnosti zázračného uzdravenia na príhovor Pavla VI.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.