Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. 03. 2013, 21:16

Voľba pápeža začne v utorok. Neskôr ako sa čakalo

V piatok večer kardináli rozhodli, že voliť nástupcu Benedikta XVI. začnú v utorok. Ide o kompromis medzi tými, ktorí už nechceli voľbu odkladať a tými, ktorí chceli ešte diskutovať. „Dni všeobecných kongregácií spejú k rozuzleniu. Určenie dátumu konkláve sa blíži. Medzi kardinálmi prevláda vzruše...

V piatok večer kardináli rozhodli, že voliť nástupcu Benedikta XVI. začnú v utorok. Ide o kompromis medzi tými, ktorí už nechceli voľbu odkladať a tými, ktorí chceli ešte diskutovať.

„Dni všeobecných kongregácií spejú k rozuzleniu. Určenie dátumu konkláve sa blíži. Medzi kardinálmi prevláda vzrušená atmosféra,“ napísal vo štvrtok na Twitteri nepopulárny americký kardinál Roger Mahony. Mal pravdu.

Na piatkovom poludňajšom brífingu hovorca Svätej stolice Federico Lombardi oznámil, že na večernej, v poradí už ôsmej kardinálskej porade budú kardináli hlasovať o začiatku konkláve. „Prosím vás, nevolajte mi všetci naraz o 19.00, lebo sa mi nepodarí rozposlať informáciu. Počkajte nejakú minútku,“ vtipkoval Lombardi pred novinármi. Nakoniec bolo rozhodnutie kardinálov nečakane rýchle – stretnutie začali o 17.00 a už o pol hodiny bol termín známy.

Utorok je kompromis medzi kardinálmi, ktorí chceli ešte ďalej diskutovať o nahromadených problémoch a aktuálnych výzvach (najmä Američania a Nemci) a tými, ktorí chceli k voľbe pristúpiť už skôr (Taliani) – zhodli sa Vatican Insider a National Catholic Reporter. Voliť sa tak začne v dvanásty deň od uprázdnenia pápežského stolca, čím kardináli využijú novelu Benedikta XVI. Normas nonnullas, ktorou umožnil začať s hlasovaním skôr ako uplynie pätnásť dní.

Program prvého dňa konkláve je jasný – dopoludnia omša Pro eligendo Papa (Za voľbu pápeža) v Bazilike sv. Petra, popoludní zhromaždenie v Paolínskej kaplnke Apoštolského paláca a slávnostný presun kardinálov do Sixtínskej kaplnky za spevu Veni Creator Spiritus. Po prísahe a vyprázdnení kaplnky na výzvu Extra omnes si kardináli vypočujú zamyslenie od 87-ročného maltského kardinála Prospera Grecha a môže sa začať hlasovať. K zvoleniu nového pápeža bude potrebných 77 hlasov – dve tretiny zo 115 kardinálov-voliteľov. Posledný z nich, vietnamský kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Mân dorazil len vo štvrtok popoludní.

Rozhodnutím o začiatku konkláve sa každodenné stretnutia kardinálov nekončia. V sobotu dopoludnia sa uskutoční už deviata všeobecná kongregácia, na ktorej si kardináli vylosujú izby v Dóme sv. Marty, kde budú vo dvojiciach bývať počas konkláve. V nedeľu budú kardináli slúžiť omše v tzv. titulárnych kostoloch, ktoré im prináležia. Medzitým budú pokračovať technické prípravy v Sixtínskej kaplnke a Dóme sv. Marty, ako aj ich bezpečnostná kontrola.

Imrich Gazda, Vatikán

Foto: facebook.com/CatholicNewsService

Odporúčame

PAPABILI: Podozrivý Brazílčan

PAPABILI: Podozrivý Brazílčan

Otázka, či má byť nový pápež z Európy, alebo nie, bude možno vyriešená kompromisom: neeurópsky pápež a taliansky štátny sekretár. V takomto prípade sa najviac spomína meno brazílskeho kardinála Odila Pedra Scherera. S týmto scenárom prišiel vatikanista talianskeho denníka La Stampa Andrea Torni...

PAPABILI: Korunný princ

PAPABILI: Korunný princ

Označujú ho za najväčšieho talianskeho favorita. S Benediktom XVI. sa pozná viac ako štyridsať rokov, ale nie je žiadna „konzerva“. Rozumie si s moslimami, fandí AC Milánu a používa Twitter. Milánsky arcibiskup Angelo Scola. Kto verí reči štatistík, má pri nástupcovi emeritného pápeža jasno. V 20....