Desať dôvodov, prečo bude toto konkláve výnimočné

Prekračovanie tradícií, neprítomnosť horúceho favorita, využívanie sociálnych sietí či päťdesiatka kardinálov, ktorí si konkláve zopakujú po druhýkrát. Nadchádzajúce konkláve signalizuje, že cirkev vstupuje do novej éry.

Konkláve 2013 bude 75. v poradí odvtedy, čo bol pápež prvýkrát volený za zatvorenými dverami. V mnohom bude rovnaké ako tie v minulosti: Sixtínska kaplnka, čierny alebo biely dym, zvolanie Habemus Papam... Podľa vatikanistu Johna Allena, Jr. je tu však aj 10 dôvodov, prečo bude nadchádzajúce konkláve špeciálne.

1. Odstúpenie, nie smrť
Po šiestich storočiach budú kardináli voliť nového pápeža za života predchádzajúceho. Žiadny smútok, žiadne spomienky, žiadny étos typu „o mŕtvych len dobre“. Kardináli sa môžu slobodnejšie vyjadrovať k silným, aj slabým stránkam pontifikátu Benedikta XVI. Na jednej strane je tu možnosť vyváženejšieho hodnotenia, na druhej strane riziko ťažšieho identifikovania vhodných kandidátov.

2. Bez favoritov
Kvôli absencii pohrebnej omše nedostane žiadny kardinál „náskok“ vďaka kázni, ktorú by predniesol na počesť zosnulého pápeža. Počas posledného konkláve bolo meno kardinála Ratzingera skloňované práve kvôli nezabudnuteľnej homílii, ktorú povedal ako dekan kardinálskeho kolégia. Mnohí tvrdia, že to bol rozhodujúci faktor jeho zvolenia. Zároveň mu pomohol väčšinový konsenzus, že cirkev má pokračovať v smere, ktorý nastolil Ján Pavol II. Nikto nemohol prehliadnuť výnimočné priateľstvo a podporu, ktorej sa kardinálovi Ratzingerovi dostalo zo strany zosnulého pápeža. Teraz však nevytŕča žiadny favorit. Existuje iba číslo kardinálov, ktorí sa zdajú byť hodnoverní, no dosiahnuť jednotu pri hlasovaní nebude jednoduché.

3. Moment prekvapenia
Benedikt XVI. svojou rezignáciou vyvolal ohromný šok a prelomil takmer dogmatické presvedčenie, že pápež sa nemá zriecť svojho úradu. Po tomto prekvapení sa možno kardináli priklonia k ďalšiemu a siahnu po nástupcovi mimo kardinálskeho kolégia. Naposledy sa podobná situácia odohrala v roku 1378, iba päťdesiat rokov od abdikácie posledného pápeža pred Benediktom XVI.

4. Veteráni
Takmer polovica kardinálov – voliteľov sa konkláve zúčastní už druhýkrát. V roku 2005 boli na konkláve prítomní len dvaja dvojnásobní volitelia – Joseph Ratzinger a William Baum z USA. Dôsledky môžu byť diametrálne odlišné: kardináli budú lepšie zorganizovaní a ich hlasovanie bude efektívnejšie, keďže vedia, do čoho idú, alebo budú rokovania zdĺhavejšie, pretože menej voličov bude ochotných podriadiť svoj výber väčšine.

5. Časový sklz

Obdobie od uprázdnenia apoštolského stolca do začatia konkláve malo pôvodne trvať 15 dní. Benedikt XVI. však umožnil zvolať konkláve skôr, ak sú v Ríme prítomní všetci kardináli – volitelia. V roku 2005 sa konkláve začalo až 16 dní od smrti pápeža. Bolo zjavné, že zdravotný stav Jána Pavla II. je veľmi zlý, ale tým, že veľakrát zaťal zuby a prekonal utrpenie, mnohí kardináli s jeho smrťou nepočítali. Vo chvíli, keď zomrel, časť z nich nebola prítomná v Ríme, takže niekoľko dní, ktoré mali byť plné spoločných diskusií, strávili cestovaním. Benedikt XVI. svoj odchod ohlásil v predstihu, takže si kardináli mohli lepšie zmanažovať čas. Napriek tomu posledný kardinál – voliteľ došiel až na siedmy deň po začiatku sede vacante a voliť sa začne až v 12. deň.

6. Efekt škandálov
Kríza spojená so sexuálnymi zneužívaniami zasiahla americkú cirkev už v roku 2005, no v Európe prepukla až v roku 2010. K tomu minulý rok pribudli kauzy Vatileaks a tzv. vatikánskej banky. Volitelia tak zamerajú svoju pozornosť na kardinála s čistým štítom.

7. Žiadny prínos pre „veľké ryby“
Hlavnú úlohu počas sede vacante zohrávajú dekan kardinálskeho kolégia a kardinál – komorník. Ak tieto pozície zastávajú vážení kandidáti, môže im to zaručiť veľký „volebný náskok“. Tentokrát však žiadna z „veľkých rýb“ nemôže byť považovaná za potenciálneho nástupcu emeritného pápeža. Kardinál – dekan Angelo Sodano sa kvôli vysokému veku konkláve nezúčastní a neskloňuje sa ani meno kardinála – komorníka Tarcisia Bertoneho, ktorý je dlhodobo kritizovaný za nezvládnutie úlohy štátneho sekretára Benedikta XVI.

8. Dve tretiny hlasov
Ján Pavol II. v apoštolskej konštitúcii Universi Dominici Gregis povolil, aby sa po 34 neúspešnom hlasovaní kvórum potrebné k zvoleniu za pápeža znížilo z dvoch tretín na absolútnu väčšinu. Benedikt XVI. v roku 2007 rozhodol, že dvojtretinová väčšina musí byť vždy zachovaná. Konkláve 2005 sa k tejto extrémnej situácii ani zďaleka nepriblížilo – kardinál Ratzinger bol zvolený už pri štvrtom hlasovaní.

9. Duchovné cvičenia
Keďže pápež rezignoval tesne pred začiatkom pôstu, členovia Rímskej kúrie ešte stihli spoločne absolvovať tradičné duchovné cvičenia. Toto načasovanie zahralo v prospech kardinála Gianfranca Ravasiho, predsedu Pápežskej rady pre kultúru, ktorý cvičenia viedol. Jeho výber, ktorý urobil osobne Benedikt XVI., je zaujímavý tým, že išlo o prvého kazateľa počas skončeného pontifikátu, ktorý je aktuálnym členom kúrie. V biblických kázňach sa kardinál Ravasi prezentoval ako hĺbavý a sčítaný muž. Jeho šance na zvolenie podčiarkuje aj dobrá povesť a čistá minulosť.

10. Sociálne siete

Konkláve sa prvýkrát intenzívne rozoberá na sociálnych sieťach. Dianie vo Vatikáne na Facebooku či Twitteri nekomentujú len vatikanisti – viacerí kardináli pravidelne aktualizujú svoje statusy a blogy. Poslúži to v ich prospech alebo naopak?

Monika Marušicová

Súvisiace články: Sixtínsku kaplnku už zdobí komín. Preveria ho žltým dymom

Foto: pccs.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo