Slovenskí kňazi si z ME vo futbale odniesli bronzové medaily

Slovenskí kňazi si z ME vo futbale odniesli bronzové medaily

Naši kňazi na šampionáte v halovom futbale prehrali len jediný zápas – v semifinále bolo nad ich sily favorizované Portugalsko.

Na šampionáte v talianskej Brescii, ktorý sa konal od 6. do 9. februára, Slováci v boji o bronzovú priečku zdolali Maďarsko 3:2. Po polčase pritom vyhrávali už 3:0, ale maďarským kňazom sa podarilo zápas ešte zdramatizovať.

Našim kňazom sa tak podarilo zopakovať úspech z roku 2013, keď skončili rovnako na 3. mieste. 

Majstrami Európy sa stali Poliaci, na druhom mieste sa umiestnili kňazi z Portugalska.

„Podali sme kolektívny, bojovný výkon, ktorým je naša reprezentácia povestná,“ povedal pre Svet kresťanstva kňaz Košickej eparchie Peter Horváth, ktorý hral na pozícii obrancu.

Na majstrovstvách sa zúčastnilo spolu 15 európskych tímov plus Kazachstan. Slováci sa predstavili v skupine D, kde postupne porazili Slovinsko, Ukrajinu a Chorvátsko. Vo štvrťfinále sa im podarilo vyradiť aj Rakúsko, ale v semifinále už nestačili na favorizované Portugalsko.

Slovenský tím bol zložený z 13 kňazov Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Košickej arcidiecézy. Najlepším strelcom nášho tímu bol so šiestimi gólmi Juraj Baran z Košickej eparchie.

„Celý rok sme trénovali individuálne, od konca novembra sme potom mali aj spoločné tréningy pod vedením Jána Smoľaka,“ opisuje prípravu na šampionát Peter Horváth.

„Kňazské majstrovstvá vo futbale sú, samozrejme, športovým podujatím, ale nezostávame len pri tom. Všetci prítomní kňazi, a bolo nás približne 200, každý deň slúžili sväté omše s miestnymi biskupmi, navštívili sme aj rodiská pápežov Pavla VI. a Jána XXIII.,“ hovorí kňaz Horváth.

Tohtoročné ME vo futbale kňazov sa konali už po dvanástykrát. Od svojho vzniku v roku 2003 boli organizované každé dva roky, od roku 2011 sa konajú každý rok. Slovensko je pravidelným účastníkom od roku 2009. Majstrovstvá vždy hostí iná krajina, v roku 2016 sa konali aj na Slovensku v Michalovciach.  

Výsledky Slovenska

Skupina D

Slovensko – Slovinsko 3:2
Slovensko – Ukrajina 5:2
Slovensko – Chorvátsko 3:1

Štvrťfinále
Slovensko – Rakúsko 3:0

Semifinále
Slovensko – Portugalsko 0:4

O 3. miesto
Slovensko – Maďarsko 3:2

 
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo