Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. marec 2013

PAPABILI: Aristokrat odvedľa

Podľa niektorých ho situácia v rakúskej cirkvi diskvalifikuje z hry o pápežský stolec. Podľa iných práve naopak. Za postoj k sexuálnym deliktom neváhal kritizovať ani dekana kardinálskeho kolégia Angela Sodana. Mnohých však pobúril stretnutím s homosexuálnym párom. Viedenský arcibiskup Christoph Sc...

Podľa niektorých ho situácia v rakúskej cirkvi diskvalifikuje z hry o pápežský stolec. Podľa iných práve naopak. Za postoj k sexuálnym deliktom neváhal kritizovať ani dekana kardinálskeho kolégia Angela Sodana. Mnohých však pobúril stretnutím s homosexuálnym párom. Viedenský arcibiskup Christoph Schönborn.

Aj keď má rodina Schönbornovcov židovské korene, Katolíckej cirkvi dala už takmer dve desiatky kňazov. Ani kardinálsky titul 68-ročného Christopha Schönborna nie je úplne výnimočný – jeho praprastrýko Franz Graf Schönborn bol ešte za Rakúsko-Uhorska pražským arcibiskupom.

Samotný Schönborn sa narodil v roku 1945 v českej obci Skalsko, ale po skončení Druhej svetovej vojny bola jeho rodina šľachtického pôvodu nútená presťahovať sa do Rakúska. Po vstupe do dominikánskej rehole absolvoval štúdiá na prestížnych školách v Rakúsku, Nemecku a Francúzsku (La Saulchoir, Sorbona). V 70. rokoch bol v Regensburgu študentom profesora Josepha Ratzingera, ktorý ho neskôr ako prefekt Kongregácie pre náuku viery povolal do teologického tímu pripravujúceho nový Katechizmus Katolíckej cirkvi.

Jeho práca sa stretla s uznaním – Ján Pavol II. ho v roku 1991 vymenoval za pomocného biskupa Viedenskej arcidiecézy, aby v roku 1995 nahradil svojho predchodcu Hansa Hermanna Groëra a o tri roky bol vyznamenaný kardinálskym purpurom.

Práve osoba kardinála Groëra sa stala dôvodom Schönbornovej kritiky na adresu bývalého vatikánskeho štátneho sekretára Angela Sodana. Keď počas Veľkej noci v roku 2010 relativizoval sexuálne škandály v cirkvi, Schönborn jeho slová nielen odmietol, ale dodal, že práve on je zodpovedný za zastavenie vyšetrovania deliktov, ktorých sa mal Groër dopustiť. „Dni ukrývania sú preč. Princíp odpustenia bol dlho falošne vykladaný v prospech zodpovedných, a nie obetí,“ kritizoval kardinál. Vatikán celú situáciu riešil mediačným stretnutím Sodana, Schönborna a vtedajšieho štátneho sekretára Tarcisia Bertoneho. Následné oficiálne vyhlásenie však budilo dojem, že Schönbornova kritika bola neprimeraná.

Vzťahy Schönborna a Ratzingera ostali vždy dobré. Viedenský arcibiskup patrí k najaktívnejším členom Ratzinger Schüelerkreis – skupiny bývalých študentov, ktorý sa so svojím profesorom stretajú každé leto na spoločných seminároch. Rovnako neúnavne sledoval Benediktovu líniu „nulovej tolerancie“ sexuálnych deliktov – mnohí jeho podriadení sa museli porúčať, generálny vikár si oznámenie o odvolaní našiel na lístku za dverami.

Inzercia

Na katolíckeho hierarchu nezvyčajný krok urobil Schönborn pred rokom – v pastoračnej rade farnosti Stützenhofen potvrdil praktizujúceho homosexuála Floriana Stangla, napriek nesúhlasu miestneho farára. Stangla s partnerom dokonca pozval na spoločný obed, po ktorom vyjadril obdiv k jeho viere, pokore a chápaniu pastoračnej služby.

Rozporuplne bol chápaný aj prístup k tzv. Farárskej iniciatíve, ktorú vedie Schönbornov bývalý generálny vikár Christoph Schüller. Hnutie niekoľkých stoviek kňazov, najmä z Rakúska, vo svojej Výzve k neposlušnosti požaduje radikálne zmeny vnútri cirkvi. Viedenský arcibiskup voči nim zaujal jasný postoj („Výzva k neposlušnosti je neprijateľná.“), ale nezabuchol dvere pred ďalšími rozhovormi. Podľa vatikanistu Johna Allena , Jr. to niektorí považovali za obdivuhodný a citlivý pastoračný krok, iní za zbabelosť.

Dôležitú rolu zohral kardinál Schönborn aj počas minuloročnej biskupskej synody o novej evanjelizácii. Ostatní biskupi ho označili za jedného z dvoch najpôsobivejších postáv synody. Vyhlásil, že synoda by nemala byť o strojených prednesoch, ale plná praktických rád vychádzajúcich z diecéznej praxe. Schönborn je apoštol, ktorý si je vedomý nevyhnutnosti novej evanjelizácie, myslí si Allen, Jr. A 115 kardináli hľadajú práve nástupca apoštola Petra.

Monika Marušicová, Imrich Gazda 

Prečítajte si aj profily ďalších papabili: Gianfranco Ravasi, Óscar Rodrízuez Maradiaga, Péter Erdö, Odilo Pedro Scherer, Angelo Scola, Peter Appiah Turkson, Raymond Leo Burke, Timothy Dolan, Séan Patrick O´Malley  
 

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Extra omnes: Kardináli začali voliť nového pápeža

Extra omnes: Kardináli začali voliť nového pápeža

Úlohou pápežského ceremoniára bolo povedať len dve slová – tie najdôležitejšie: Extra omnes! Po nich začali kardináli za zatvorenými dverami Sixtínskej kaplnky vyberať nového pápeža. Počas posledného konkláve sa prvý dym, samozrejme čierny, objavil o 20:04. Na Námestí sv. Petra sa však ľudia začali...

Bezpečnostné prípravy vrcholia. Von sa dostane iba dym

Bezpečnostné prípravy vrcholia. Von sa dostane iba dym

Okenice na Dóme svätej Marty sú pozatvárané, izby dôkladne skontrolované, rušičky nainštalované. Vatikánsky policajný útvar v posledných dňoch intenzívne pracuje na tom, aby sa predišlo akémukoľvek narušeniu voľby nového pápeža. „Ktovie, či cez takú dôslednú ochranu prekĺzne do Sixtínskej kaplnky ...