Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. február 2018

Čínska štvrť vo Vatikáne

Hongkonský kardinál Joseph Zen sa môže aj rozkrájať, Vatikán sa zrejme čoskoro dohodne s Čínou. 
Čínska štvrť vo Vatikáne

Ilustračné foto: Flickr.com/tom706

Videli ste film Čínska štvrť (Chinatown) od Romana Polanskeho? Brilantná kriminálka s Jackom Nicholsonom. Záverečná scéna sa odohráva v čínskej štvrti, kde sa hlavnému hrdinovi – detektívovi Jakeovi nikdy počas kariéry nedarilo. Osud ho však na konci príbehu zaviedol do čínskej štvrte, kde to znovu nedopadlo dobre. Ba čo viac, dopadlo to úplne zle. 

Súčasťou depresívneho záveru je kultová hláška, keď jeden z policajtov odvádza nášho hrdinu slovami: „Forget it Jake, It's Chinatown.“ Zabudni na to, Jake. Je to prosto Čínska štvrť. 

Nemôžem si pomôcť, ale téma vzťahu medzi Vatikánom a Čínou naberá v poslednom čase skutočne atmosféru filmovej „čínskej štvrte“. Môžu sa snažiť, koľko chcú, všetko je inak.  

Samozrejme, človek nevidí do chodieb Štátneho sekretariátu ani do hlavy čínskym veriacim. Z najnovších správ však cítiť hroznú pachuť. 

Najprv to boli v polovici januára informácie o tom, že „tajná“ delegácia z Vatikánu žiadala priamo v Číne od dvoch biskupov podzemnej cirkvi rezignáciu, pričom na ich miesto by mali zasadnúť Vatikánom neuznaní komunistickí biskupi. 

Do toho vstupuje emeritný biskup Hongkongu Joseph Zen, ktorý doslova uteká za pápežom, aby ho upozornil na to, čo sa deje. František mu podľa Zenovho svedectva odkáže, že jasne svojim spolupracovníkom povedal, aby nespôsobili ďalší prípad Mindszenty. (Josef Mindszenty bol maďarský kardinál, ktorému pod tlakom komunistickej vlády Svätá stolica nariadila opustiť krajinu, pričom vzápätí vymenovali jeho nástupcu podľa vkusu vládnej garnitúry.) 

K téme: 
Čínsky kardinál po stretnutí s pápežom: Vatikán predáva Cirkev komunistom Zdieľať

Kardinál Zen však zostal aj po stretnutí s pápežom presvedčený, že Vatikán sa chystá „zapredať“ Cirkev v Číne. Vatikán na jeho slová reagoval vyhlásením, že pápež je informovaný o situácii Katolíckej cirkvi v Číne a o krokoch dialógu medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou. Štátny sekretár Pietro Parolin obhajoval postup Vatikánu v čínskych otázkach. 

A keďže aj dráma potrebuje miestami mierne odľahčenie, doprajme si čerstvé slová vysokopostaveného biskupa Vatikánu o tom, aká je Čína vzorná krajina. 

Kancelár Pápežskej akadémie vied, argentínsky biskup Marcelo Sánchez Sorondo, sa pre španielsku mutáciu portálu Vatican Insider vyjadril, že „medzi tými, čo najlepšie implementujú sociálnu náuku Cirkvi, sú Číňania“.

Biskup Sánchez nešetril slovami chvály na čínsky režim: „V Číne nemáte slumy, drogy, mladí ľudia neberú drogy.“ Naopak, podľa neho je tam „pozitívne národné povedomie“. Vyjadril sa tiež, že v Číne „nevládne ekonomika nad politikmi, ako je to v Spojených štátoch amerických, ako hovoria samotní Američania“. 

Inzercia

Podľa biskupa Sáncheza implementovala Čína encykliku pápeža Františka Laudato Si’ lepšie ako mnoho ďalších krajín a komunistickú krajinu chváli aj za obranu Parížskej klimatickej dohody. 

Okrem toho sa biskup Sánchez podelil o svoju skúsenosť, keď Čínu navštívil. „Našiel som výnimočnú Čínu. Ľudia si neuvedomujú, že hlavnou hodnotou v Číne je práca, práca, práca. V podstate je to, ako povedal svätý Pavol: kto nepracuje, nech neje.“

Dajme bokom nesprávnu citáciu Apoštola (Kto nechce pracovať, nech ani neje) a všimnime si zaujímavú narážku biskupa Sáncheza na vzťah Vatikánu a Číny. Podľa jeho slov dnešná Čína nie je tá istá ako za čias Jána Pavla II. a rozvíja sa dobre, pričom v súčasnosti sa vo viacerých bodoch s Vatikánom zhodne. 

Tieto slová nadobúdajú na ešte väčšej vážnosti v kontexte posledných správ, podľa ktorých je dohoda medzi Vatikánom a Čínou blízko. 

Mnohí katolíci v Číne preto bijú na poplach. Akademici a aktivisti z Hongkongu poslali všetkým biskupským konferenciám na svete otvorený list, v ktorom biskupov prosia, aby sa obrátili na Vatikán so žiadosťou o zastavenie dohody. 

Podľa signatárov hrozí, že obsahom paktu bude okrem dohody na spôsobe nominácií biskupov aj uznanie siedmich Vatikánom neschválených biskupov. Niektorí z nich boli za pápeža Benedikta XVI. exkomunikovaní, nachádza sa medzi nimi aj bývalý poslanec komunistického parlamentu a niektorí majú údajne aj deti. 

Ale čo už. To je prosto Čínska štvrť.
 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame