Rybársky prsteň dostane pápež František až v utorok

Bielu pápežskú reverendu si každý pápež oblieka hneď po zvolení. Rybársky prsteň, symbol pápežského úradu, však nosí až od inauguračnej omše. Pápež František ju bude sláviť v utorok.

Bielu reverendu pre novozvoleného pontifika šije rodina Gammarelliovcov už vyše sto rokov. Predajňa ich firmy, ktorá vznikla v roku 1798, sa nachádza neďaleko Panteónu. „Tieto tri biele reverendy sú vyrobené zo stopercentnej vlny a rukávy z hodvábu. Červená mozzetta, ktorá sa nosí na ramenách, je vyrobená zo zamatu,“ opisoval pred niekoľkými dňami exkluzívny tovar vo výklade Lorenzo Gammarelli. „Veľkosti sú tri – malá, stredná a veľká – pretože nevieme, kto bude zvolený za nového pápeža,“ dodal súčasný šéf rodinného podniku. V Sále sĺz, kde sa novozvolený pápež prezlieka a spamätáva zo svojho zvolenia, ho rovnako čakajú aj tri páry červených topánok rozličnej veľkosti.

Telefón z Vatikánu zazvonil v Gammarelli Tailor Shop hneď po oznámení rezignácie Benedikta XVI. Zákazka bola pripravená k 1. marcu. „Šitie jednej reverendy pre pápeža nám zaberie približne tri a pol dňa, všetko je robené ručne,“ povedal Gammarelli, ktorý však odmietol prezradiť cenu reverend. Tvrdí, že najväčšou odmenou preňho je, keď vidí vystupovať novozvoleného pápeža na balkón Baziliky sv. Petra v diele jeho rúk.

Pápežský rybársky prsteň novozvolený pápež dostane až počas inauguračnej omše. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi povedal, že bude rovnaký, ako nosil Benedikt XVI. – obraz apoštola Petra, pôvodne rybára dopĺňa Námestie sv. Petra, na ktorom pápež „loví“ ľudí. Zmenou bude len vyrytie nového mena pápeža.

Zlatníkovi a historikovi umenia Claudiovi Franceschimu trvala práca na Benediktovom prsteni dva týždne. Nakoniec sa splnila aj jeho túžba, aby prsteň nebol zničený, ale len znehodnotení vybitím X do centrálnej časti. Takýmto spôsobom bol zničený nielen rybársky prsteň, ale aj pečatný prsteň, dve pečate a forma na ich odlievanie.

Peter Balberčák, Imrich Gazda

Súvisiace články: Za Benediktom XVI. smúti aj jeho krajčír a zlatník

Foto: christnet.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo