Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. marec 2013

Rybársky prsteň dostane pápež František až v utorok

Bielu pápežskú reverendu si každý pápež oblieka hneď po zvolení. Rybársky prsteň, symbol pápežského úradu, však nosí až od inauguračnej omše. Pápež František ju bude sláviť v utorok. Bielu reverendu pre novozvoleného pontifika šije rodina Gammarelliovcov už vyše sto rokov. Predajňa ich firmy, ktor...

Bielu pápežskú reverendu si každý pápež oblieka hneď po zvolení. Rybársky prsteň, symbol pápežského úradu, však nosí až od inauguračnej omše. Pápež František ju bude sláviť v utorok.

Bielu reverendu pre novozvoleného pontifika šije rodina Gammarelliovcov už vyše sto rokov. Predajňa ich firmy, ktorá vznikla v roku 1798, sa nachádza neďaleko Panteónu. „Tieto tri biele reverendy sú vyrobené zo stopercentnej vlny a rukávy z hodvábu. Červená mozzetta, ktorá sa nosí na ramenách, je vyrobená zo zamatu,“ opisoval pred niekoľkými dňami exkluzívny tovar vo výklade Lorenzo Gammarelli. „Veľkosti sú tri – malá, stredná a veľká – pretože nevieme, kto bude zvolený za nového pápeža,“ dodal súčasný šéf rodinného podniku. V Sále sĺz, kde sa novozvolený pápež prezlieka a spamätáva zo svojho zvolenia, ho rovnako čakajú aj tri páry červených topánok rozličnej veľkosti.

Telefón z Vatikánu zazvonil v Gammarelli Tailor Shop hneď po oznámení rezignácie Benedikta XVI. Zákazka bola pripravená k 1. marcu. „Šitie jednej reverendy pre pápeža nám zaberie približne tri a pol dňa, všetko je robené ručne,“ povedal Gammarelli, ktorý však odmietol prezradiť cenu reverend. Tvrdí, že najväčšou odmenou preňho je, keď vidí vystupovať novozvoleného pápeža na balkón Baziliky sv. Petra v diele jeho rúk.

Pápežský rybársky prsteň novozvolený pápež dostane až počas inauguračnej omše. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi povedal, že bude rovnaký, ako nosil Benedikt XVI. – obraz apoštola Petra, pôvodne rybára dopĺňa Námestie sv. Petra, na ktorom pápež „loví“ ľudí. Zmenou bude len vyrytie nového mena pápeža.

Zlatníkovi a historikovi umenia Claudiovi Franceschimu trvala práca na Benediktovom prsteni dva týždne. Nakoniec sa splnila aj jeho túžba, aby prsteň nebol zničený, ale len znehodnotení vybitím X do centrálnej časti. Takýmto spôsobom bol zničený nielen rybársky prsteň, ale aj pečatný prsteň, dve pečate a forma na ich odlievanie.

Peter Balberčák, Imrich Gazda

Súvisiace články: Za Benediktom XVI. smúti aj jeho krajčír a zlatník

Foto: christnet.cz

Inzercia

Odporúčame