Bieloruska maľovala slovenské chrámy

Bieloruska maľovala slovenské chrámy

Foto Zdenko Dzurjanin

Umelkyňa z Bieloruska namaľovala 153 slovenských chrámov len podľa predlohy z fotografií.

Pri príležitosti osláv 10. výročia založenia Košickej eparchie sa konala vernisáž výstavy akvarelov všetkých 153 chrámov Košickej eparchie, ktoré vytvorila mladá bieloruská autorka Julia Suzková na základe fotografií Zdenka Dzurjanina.

Bol to skôr silný príbeh ako vernisáž obrazov. Začal sa minulý rok, keď sa Zdenko Dzurjanin, známy autor fotografií všetkých slovenských kostolov, dostal do kontaktu na internetovej jazykovej a prekladateľskej platforme s  Juliou Suzkovou z Minska.

Suzková, podobne ako Dzurjanin, vyštudovala jazyky – on ruštinu a bulharčinu, ona ruštinu a nemčinu. Dvadsaťtriročná autorka akvarelov dnes pracuje v manažérskej pozícii v špedičnej firme v hlavnom meste Bieloruska a maľovanie je iba jej hobby. V mladosti chodila niekoľko rokov do výtvarného krúžku.

Keď sa dozvedela o fotografickom projekte Zdenka Dzurjanina, natoľko ju oslovil, že začala len tak pre potešenie maľovať z fotografických predlôh slovenské kostoly. Nikdy predtým našu krajinu nenavštívila. Autor fotografií jej vnukol nápad, či by nenamaľovala kostoly Košickej eparchie, ktoré by potom spolu odovzdali počas osláv jej 10. výročia. Suzková sa pustila do práce a od júna do decembra minulého roka strávila maľovaním celej kolekcie 153 chrámov vo formáte A3. Maľovala vyše 1 000 hodín, po večeroch a vo voľnom čase, bez nároku na honorár.

Projekt nadchol košických gréckokatolíckych duchovných, pozvali umelkyňu do svojho mesta, ukázali jej východné Slovensko, kde ich spoločný dar prijali.

Vladyka Milan Chautur vo svojom príhovore okrem iného povedal: „Vy ste v týchto obrazoch darovali kus svojho života, kus svojho času a pre mňa ako biskupa zároveň i kus osudov ľudí, ktorí do týchto chrámov vstupujú… To nie je len maľba, za tou cerkvou je človek, ktorý kedysi prišiel na myšlienku mať v dedine chrám. Za tou cerkvou sú ľudia, ktorých mozoľnaté ruky tento chrám strojili. Za každou tou cerkvou je množstvo ľudí, ktorí tam prídu zložiť svoju ťarchu pred Bohom a stretnúť sa jeden s druhým… Vďaka za to, že dnes ste mi vlastne dali akoby na dlani celú moju eparchiu…“

Maľby Julie Suzkovej​Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo