Františkov efekt: do kostolov prichádzajú tradiční katolíci, ale aj neveriaci

V Južnej Kórei po zvolení nového pápeža vzrástol počet konverzií na kresťanstvo. Pred  spovednicami sa tvoria rady a v Ríme pribúda turistov. Pápež František priťahuje ľudí do cirkvi tým, že je sám sebou.

Katolícka cirkev v Južnej Kórei zažíva prelomové obdobie. Podľa biskupa Tedžonu Lazzara You Heung-sika pápežova jednoduchosť a charizma spôsobili v ľuďoch túžbu patriť do Katolíckej cirkvi. „Kontaktujú nás mnohí nekresťania, ktorí chcú konvertovať. Výrazne tiež vzrástla požiadavka na vyučovanie náboženstva,“ povedal biskup pre agentúru AsiaNews. Nárast záujmu o cirkev odôvodňuje pokorným a súcitným vystupovaním pápeža. „Národ raz uvidel viac krásy Katolíckej cirkvi a teraz je na nás, aby sme vytvorili novú cirkev a nové ľudstvo,“ vyhlásil Lazzaro You Heung-sik.

Ľady sa topia aj v samotnom srdci Katolíckej cirkvi. Generálny sekretár Talianskej biskupskej konferencie Mariano Crociata povedal, že pápežove slová o pokání priviedli mnohých Talianov k opätovnému pristupovaniu k spovedi. „Mnoho mojich kolegov potvrdilo, že do kostolov prichádza značný počet katolíkov, aby sa vyspovedali,“ povedal Crociata na tlačovej konferencii. Jeho slová potvrdil aj prieskum medzi 200 spovedníkmi, ktorý realizovalo talianske Centrum výskumu nových náboženstiev (CESNUR) – 53 percent z nich potvrdilo, že zaznamenali zvýšený záujem o cirkev a sviatosť zmierenia. „Samozrejme, ,efekt František´ je zároveň ,efektom Benedikt´- mnohí spontánne potvrdili, že boli pohnutí a zasiahnutí jeho rezignáciou,“ povedal riaditeľ centra Massimo Introvigne.

Pápež František na Zelený štvrtok požiadal rímskych farárov, aby kostoly boli stále otvorené a v spovednici sedel kňaz. „Uvidíte, že sa pred spovednicami začnú tvoriť fronty. Musíme dať ľuďom šancu, aby sa mohli stretnúť s Ježišom a cirkvou,“ povedal František siedmim rímskym farárom, ktorých nečakane pozval na obed, a dodal: „Je smutný pohľad na zatvorený kostol.“

Nový pápež svojou charizmou a vystupovaním oživuje Rím aj ako pútnické miesto. Počas veľkonočných sviatkov prišlo do hlavného mesta až o 13 percent viac turistov ako pred rokom. Vyplýva to z údajov, ktoré nedávno zverejnil rímsky primátor Gianni Alemanno.

Monika Marušicová

Súvisiace články: Milosrdenstvo - prvá (nepísaná) encyklika pápeža Františka

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo