Lekárska komisia potvrdila zázračné uzdravenie na príhovor Jána Pavla II.

Cesta k svätorečeniu Jána Pavla II. je otvorená. Konzílium lekárov pred niekoľkými dňami potvrdilo nevysvetliteľnosť uzdravenia, ku ktorému došlo po modlitbách k blahoslavenému pápežovi. František by ho mohol svätorečiť už v októbri.

Aj keď proces svätorečenia zosnulého pápeža ešte nie je uzavretý, nič by už nemalo stáť v ceste úspešnému zavŕšeniu. Po súhlasnom stanovisku sedemčlennej lekárskej komisie vedenej osobným lekárom posledných troch pápežov Patriziom Poliscom, musia svoje „áno“ povedať aj teológovia, a následne biskupi a kardináli, ktorí sú členmi Kongregácie pre kauzy svätých. Bodku za celým procesom však dá až pápež František podpísaním záverečného dekrétu. Ján Pavol II. by sa tak mohol stať prvým svätcom kanonizovaným súčasným pápežom.

František po porade s kardinálmi rozhodne aj o termíne svätorečenia. Nepochybuje sa o tom, že prebehne v Ríme, otázny je len dátum. Špekuluje sa o nedeli, 20. októbra, a to hneď z niekoľkých dôvodov: bude končiť Rok viery vyhlásený ešte Benediktom XVI., uplynie 35 rokov od nástupu Karola Wojtyłu na pápežský stolec a v tých dňoch sa slávi liturgická spomienka blahoslaveného Jána Pavla II.

Podľa niektorých médií o tomto termíne hovoril František s bývalým osobným sekretárom Jána Pavla II., kardinálom Stanislawom Dziwiszom krátko po svojom zvolení. Súčasný krakovský arcibiskup to v rozhovore pre portál Vatican Insider poprel, zároveň však priznal, že októbrový termín by bol ideálny.

Na rozdiel od procesu blahorečenia poľského pápeža, kde boli známe takmer všetky detaily uzdravenia francúzskej rehoľnice Marie Simone-Pierre z Parkinsonovej choroby, sa o nedávno potvrdenom zázračnom uzdravení nevie nič. Vatikánu sa tak podarilo udržať prípad v tichosti. „Hovoriť o zázraku bude vhodné až na konci, keď bude overovanie ukončené,“ povedal pred začiatkom procesu svätorečenia prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato s tým, že „treba predísť akémukoľvek druhu ovplyvňovania lekárov a teologických poradcov“.

František sa rovnako ako Benedikt XVI. netajil tým, že svojho predchodcu považuje za svätého. „Pápež Wojtyła nemal strach, pretože svoj život prežil v kontemplácii vzkrieseného Pána,“ povedal ešte ako arcibiskup Buenos Aires pri príležitosti jeho blahorečenia. „V čase, keď potrebujeme viac svedkov ako učiteľov, bol Ján Pavol II. až do úplného konca oddaným svedkom,“ povedal zasa po jeho smrti v roku 2005.

Ján Pavol II. sa tak po Piovi X. môže stať druhým svätým pápežom 20. storočia. Medzi blahoslavených už patria aj pápeži Pius IX. a Ján XXIII. V prípade ďalších troch pápežov minulého storočia proces blahorečenia ešte len prebieha – ide o Pia XII., Pavla VI. a Jána Pavla I. K titulu blahoslavený to má najviac našliapnuté práve koncilový pápež Pavol VI.

Imrich Gazda

Súvisiace články:
Kardinál Cottier: Dôležité rozhodnutia Jána Pavla II. boli často nepochopené
Benedikt XVI. blahorečí Pavla VI. možno už v roku 2013

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo