Tretina amerických katolíkov si myslí, že pápež František je príliš liberálny

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tretina amerických katolíkov si myslí, že pápež František je príliš liberálny

Foto: Flickr.com/Catholic Church England

Katolíci v USA majú pápeža Františka stále v obľube. Pribudlo však tých, ktorí ho považujú za príliš liberálneho.

Agentúra Pew Research Center sa pozrela na popularitu pápeža Františka medzi americkými katolíkmi po piatich rokoch jeho pontifikátu.

Františka vníma pozitívne 84 percent katolíkov v USA, čo je takmer rovnaký údaj ako rok po jeho nástupe do úradu (85 percent).

Rovnako si stále väčšina (58 percent) myslí, že reprezentuje pozitívnu zmenu v Katolíckej cirkvi, hoci táto hodnota je o desať percent nižšia ako pred tromi rokmi.

Zhruba deväť z desiatich amerických katolíkov ho považuje za súcitného a skromného. Zároveň ho takmer štvrtina hodnotí ako naivného.

Výrazne však stúpol počet katolíkov, ktorí vnímajú Františka ako „príliš liberálneho“. Kým v roku 2015 malo tento názor 19 percent, dnes ich je až 34 percent.

Prečítajte si tiež:
Naozaj sa chodí pozerať na pápeža Františka menej ľudí? Zdieľať

V prieskume sa ľudí pýtali aj na názor, ako František zvláda riešenie škandálov zneužívania maloletých kňazmi. Podiel respondentov, ktorí ho v tomto smere ohodnotili kladne, klesol od roku 2015 z 55 na 45 percent (výskum sa uskutočnil ešte pred pápežovou januárovou návštevou Čile a Peru, kde téma sexuálneho zneužívania silno rezonovala).

Podobný pokles pozitívnych hodnotení zaznamenal pápež aj v otázkach „šírenia katolíckej viery“ a „obhajoby tradičných morálnych hodnôt“.

Prieskum zisťoval aj rozdielnosť pohľadov na základe politickej príslušnosti. Podľa výsledkov sa podiel katolíkov voliacich spravidla republikánov, ktorí si myslia, že pápež je príliš liberálny, viac ako zdvojnásobil (z 23 percent v roku 2015 na 55 percent).

Podstatne viac z nich si dnes taktiež myslí, že pápež je naivný. Zatiaľ čo pred tromi rokmi ich bolo 16 percent, v poslednom prieskume to uviedla približne tretina.

Medzi katolíkmi – demokratmi nenastali v týchto otázkach za posledné tri roky žiadne výrazné názorové zmeny.

„Katolíci, ktorí volia republikánov, hodnotia pápeža čoraz viac negatívne,“ hovorí vedúci výskumu Greg Smith. „Myslím si, že tento prieskum veľmi jasne dokazuje, že postoje katolíkov k Františkovi sú veľmi polarizované naprieč prívržencami politických strán.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo