Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. 05. 2013, 08:09

DIÁR (18): Benedikt XVI. sa vrátil do Vatikánu

Najsledovanejšou udalosťou uplynulého týždňa bol návrat emeritného pápeža Benedikta XVI. do Vatikánu. František sa stretol s izraelským a libanonským prezidentom. Počas minulého týždňa pápež diskutoval o situácii na Blízkom východe s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a libanonským prezidentom ...

Najsledovanejšou udalosťou uplynulého týždňa bol návrat emeritného pápeža Benedikta XVI. do Vatikánu.

František sa stretol s izraelským a libanonským prezidentom.
Počas minulého týždňa pápež diskutoval o situácii na Blízkom východe s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a libanonským prezidentom Michelom Suleimanom. S oboma hovoril o nevyhnutnosti dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a o situácii v Sýrii. Práve Libanon bol poslednou krajinou, ktorú navštívil Františkov predchodca Benedikt XVI. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi potvrdil, že Peres pozval Františka na návštevu Izraela. „Nový pápež je výnimočná osobnosť, stelesňuje duchovnú silu katolicizmu. Táto duchovná sila by mohla zohrať veľkú úlohu v blízkovýchodnom mierovom procese,“ povedal izraelský prezident pre taliansku televíziu Rai Uno. Medzi Svätou stolicou a Izraelom už 14 rokov prebiehajú bilaterálne rokovania o viacerých citlivých otázkach.


 

Don Bosco opustil Slovensko. Po trojtýždennom putovaní opustila relikvia svätého Jána Bosca Slovensko. 1. mája si ju v Bratislave prevzali saleziáni zo Slovinska. V 24 mestách si zakladateľa Saleziánov dona Bosca uctilo viac ako 100 000 ľudí. „Prosil som dona Bosca o tri ,veci´ – o našu vernosť, o nové duchovné povolania a o požehnanie pre všetkých mladých,“ povedal provinciál saleziánov Karol Maník, ktorý relikviu osobne sprevádzal.

Sviatok práce vo Vatikáne.
V prvý májový deň sa vo Vatikáne konala tradičná generálna audiencia. „Práca je jedným zo základných prvkov dôstojnosti ľudskej osoby,“ povedal František a pokračoval: „Tu mi prichádzajú na myseľ mnohé ťažkosti, ktoré dnes v rozličných krajinách stretávajú svet práce a podnikania; myslím na mnohých, nielen na mladých, ktorí nemajú prácu, často kvôli prehnane ekonomickému vnímaniu spoločnosti, ktorá sa len egoisticky ženie za ziskom, a nedbá na kritériá sociálnej spravodlivosti.“ Následne vyzval k solidarite, vytváraniu pracovných príležitostí a predchádzaniu otrockej práci.

Nádejní blahoslavení.
Vo štvrtok František udelil audienciu prefektovi Kongregácie pre kauzy svätých Angelovi Amatovi, pri ktorej podpísal dekréty uznávajúce zázraky na príhovor sicílskej kráľovnej Márie Kristíny Savojskej (1812-1836) a talianskej mystičky Márie Bolognesovej (1924-1980), ktorá počas života čelila ťažkej posadnutosti diablom. Zároveň potvrdil hrdinské cnosti zakladateľa Kongregácie misionárov od Najsvätejšieho srdca Ježišovho Joaquima Rosselló i Ferrà (1833-1909) a poľskej zakladateľky Kongregácie sestier karmelitánok Dieťaťa Ježiša Márie Terézie od sv. Jozefa, vlastným menom Janina Kierocińska (1885-1946).

Benedikt XVI. opäť vo Vatikáne.
Po 62 dňoch strávených v Castel Gandolfo sa emeritný pápež vrátil do Vatikánu. Priletel vrtuľníkom v piatok okolo 17.00 – teda v rovnakom čase a rovnakým spôsobom ako 28. februára, v deň svojej rezignácie, „sväté mesto“ opustil. Na heliporte ho čakali všetci najvyšší vatikánski predstavitelia, na čele so štátnym sekretárom Tarcisiom Bertonem a dekanom Kardinálskeho kolégia Angelom Sodanom.

Po príchode sa Benedikt XVI. presunul do bývalého ženského kláštora Mater Ecclesiae, kde bude žiť spolu so svojim osobným tajomníkom Georgom Gänsweinom a štyrmi zasvätenými laičkami, ktoré sa budú starať o jeho domácnosť. „Benedikt XVI. tu bude mať pracovňu a malú knižnicu. Pokiaľ príde na návštevu jeho brat Georg Ratzinger, bude sa tu môcť taktiež ubytovať,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Pri vstupe do kláštora emeritného pápeža privítal pápež František a spolu sa odobrali k modlitbe v kláštornej kaplnke. Zopakoval sa tak obraz z 23. marca, keď František navštívil Benedikta XVI. v Castel Gandolfo. „Pápež je rád, že sa vracia späť do Vatikánu a že preňho nastáva normálny život. Dni po abdikácii boli pre neho výnimočne namáhavé, dva mesiace v Castel Gandolfo boli akýmsi provizóriom,“ povedal Lombardi a dodal, že Benedikt XVI. bude žiť úplne normálne – slúžiť cirkvi modlitbou, chodiť na prechádzky či prijímať návštevy.

Františkova modlitba ruženca. V prvú sobotu mariánskeho mesiaca máj pápež po druhýkrát navštívil Baziliku Santa Maria Maggiore, aby sa v nej pomodlil ruženec. Po nej predniesol príhovor, v ktorom poukázal na Pannu Máriu ako na mamu, ktorá nám pomáha rásť, čeliť životu a stávať sa slobodnými. „Mama pomáha svojim deťom, aby hľadeli na problémy života reálne a nenechali sa nimi ovládnuť, ale čelili im s odvahou. Pomáha im, aby neboli slabí a dokázali ich prekonať a to so zdravou rovnováhou, ako to len mama „cíti“ medzi istotou a rizikovými oblasťami. Toto mama dokáže!“ zdôraznil pápež.

Prvé výročie smrti biskupa Tondru. V sobotu uplynul rok od smrti spišského biskupa Františka Tondru vo veku nedožitých 76 rokov.

Blahoslavená otrokyňa.
Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato v sobotu v brazílskom meste Baependi vyhlásil za blahoslavenú Franciscu de Paula de Jesus (1808-1895). Nemanželská dcéra otrokyne, ktorá nevedela čítať ani písať, venovala celý život službe chudobným a úcte k Panne Márii.

Bombový útok na kostol v Tanzánii.
Jednu obeť a desiatky zranených si v nedeľu vyžiadal bombový útok počas posviacky nového kostola v severotanzánskom meste Arusha. Bomba vybuchla len niekoľko metrov od apoštolského nuncia Francisca Padillu. „V Keni sa už podobné veci odohrali, ale nie v Tanzánii. Je to po prvýkrát, keď bomba vybuchla počas liturgického slávenia,“ uviedol nuncius.

Ľudová zbožnosť – poklad cirkvi. Počas víkendu sa v Ríme konali tzv. Dni bratstiev a ľudovej zbožnosti. Ich účastníci sa v nedeľu zúčastnili omše s pápežom Františkom na Námestí sv. Petra. V homílii zdôraznil, že bratstvá musia dbať o evanjeliový, misijný a ekleziálny charakter. „Počas storočí boli bratstvá akoby vyhňami svätosti pre mnohých, ktorí prežívali v jednoduchosti intenzívny vzťah s Pánom. Rozhodne kráčajte k svätosti. Neuspokojte sa s priemerným kresťanským životom,“ povedal František a dodal, že ľudová zbožnosť je pokladom cirkvi a „miestom stretnutia s Kristom“.

Bezprostredne po omši nasledovala mariánska modlitba Raduj sa, nebies Kráľovná. Pred jej začiatkom František pozdravil veriacich východných cirkví, ktorí sa riadia juliánskym kalendárom a v nedeľu slávili Veľkú noc. Pri príležitosti dňa detských obetí násilia zdôraznil, že všetci sa musia pričiniť o ochranu každej ľudskej bytosti, najmä detí. „Chcem ich ubezpečiť, že sú osobitným spôsobom prítomní v mojich modlitbách,“ dodal pápež.

Imrich Gazda

Diáre z predchádzajúcich týždňov nájdete tu.  

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Polonahé členky hnutia Femen napadli bruselského arcibiskupa

Polonahé členky hnutia Femen napadli bruselského arcibiskupa

Aktivistky ukrajinskej skupiny Femen minulý týždeň poliali vodou arcibiskupa Malines-Brusel  Andréa-Josepha Léonarda počas prednášky na Slobodnej univerzite v Bruseli.  Účastníci konferencie o slobode prejavu sa stali priamymi svedkami jej obmedzovania. K arcibiskupovi Léonardovi, ktorý za stolom ...

Arcibiskup Marini podporil civilné zväzky homosexuálov

Arcibiskup Marini podporil civilné zväzky homosexuálov

Arcibiskup Piero Marini, majster pápežských liturgických slávení počas pontifikátu Jána Pavla II., sa vyjadril v prospech občianskoprávnej úpravy zväzkov homosexuálnych osôb. Vylúčil však ich rovnocennosť s manželstvom. V rozhovore, ktorý blízky spolupracovník Jána Pavla II. poskytol kostarickému ...

František zasvätí svoj pontifikát Panne Márii Fatimskej

František zasvätí svoj pontifikát Panne Márii Fatimskej

Pápež František požiadal lisabonského patriarchu Josého Policarpa, aby zasvätil jeho pontifikát Fatimskej Panne Márii. Jej zjavenia z roku 1917 sú previazané s pontifikátmi všetkých pápežov uplynulého storočia. „Pápež František ma dvakrát poprosil, či by som mohol jeho novú službu zasvätiť Fatimsk...