Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. 05. 2013, 11:17

VATIKÁNSKA SEDMA: Britský kardinál možno dožije v exile

kardinal-exil-text.jpg Škótsky kardinál Keith Michael Patrick O'Brien, ktorý sa priznal k sexuálnym deliktom a dobrovoľne sa nezúčastnil marcového konkláve, mal v úmysle dožiť svoju penziu v škótskej usadlosti, mimo zrakov verejnosti. Vatikán mu podľa správ odporúča o...

Škótsky kardinál Keith Michael Patrick O'Brien, ktorý sa priznal k sexuálnym deliktom a dobrovoľne sa nezúčastnil marcového konkláve, mal v úmysle dožiť svoju penziu v škótskej usadlosti, mimo zrakov verejnosti. Vatikán mu podľa správ odporúča opustiť vlasť. 

Začiatkom mája priniesol denník Herald Scotland informáciu, že emeritný arcibiskup St. Andrews a Edinburghu bol zo strany Vatikánu požiadaný, aby roky svojej penzie prežil mimo Britských ostrovov. Pred časom sa nepriamo priznal k homosexualite a prinajmenšom štyria muži, z toho traja kňazi, ho obviňujú zo sexuálneho obťažovania. Aktuálne prebýva vo farnosti Dunbar, ktorú spravuje jeho osobný priateľ, kanonik John Creanor.

Zmarené plány

Pôvodne zamýšľal kardinál prežiť starobu v cirkvou vlastnenej usadlosti v škótskej provincii East Lothian. Podľa spomínaného denníka však možno odíde z vlasti. Cieľom má byť upokojenie rozbúrenej verejnej mienky a očistenie mena katolíckej cirkvi. Kardinál sa mal totiž pápežovi vyznať z „nevhodného správania sa“ so štyrmi kňazmi a seminaristami v dávnejšej minulosti. V tejto súvislosti noviny priniesli jeho vyjadrenie: „Pokúšam sa teraz robiť všetko, čo viem aby som žil dobrým kresťanským životom. Mnohí ľudia mi pomáhajú vrátiť sa späť na správnu cestu a to je to, čo musím urobiť. Podporujú ma mnohí dobrí kresťania i mnohí neveriaci, ktorí si uvedomujú, že som požiadal o odpustenie každého, komu som ublížil. Ak je v kresťanstve niečo podstatné, je to práve odpustenie. (...) Je to pre mňa dosť ťažká, dosť zahanbujúca skúsenosť. Je to pre nich (mužov, ktorých sťažnosti ho viedli k skoršej rezignácii, pozn. red.) veľmi ťažké. Preto som sa aj ospravedlnil za to, že som bol učiteľom, ktorý nebol schopný správať sa podľa cirkevného učenia“.

Po tom, čo dostal otázku ohľadom vatikánskeho vyšetrovania jeho prípadu, reagoval: „Je to už na tých, ktorí sú za mňa zodpovední v Ríme, aby odpovedali na túto otázku“.

Kardinálovo priznanie

Kardinál O'Brien ponúkol Benediktovi XVI. svoju rezignáciu mesiac predtým, než dovŕšil kánonický vek 75 rokov. Po tom, čo ju vtedy ešte úradujúci pápež 18. februára prijal, odišiel niekdajší čelný predstaviteľ britskej katolíckej cirkvi oficiálne do dôchodku. Zároveň sa ako jediný z kardinálov – voličov rozhodol dobrovoľne sa nezúčastniť konkláve, ktoré malo zvoliť Benediktovho nástupcu. Nechcel, aby na neho bola zbytočne zameriavaná pozornosť médií, keďže bol obviňovaný z krytia sexuálnych škandálov. Krátko po svojej rezignácii sa nepriamo priznal, že ako kňaz a arcibiskup udržiaval homosexuálne styky. „Chcel by som využiť túto príležitosť, aby som pripustil, že boli časy, keď moje sexuálne správanie spadalo mimo štandardy, ktoré sa odo mňa očakávali ako od kňaza, arcibiskupa a kardinála. Tým, ktorým som ublížil, sa ospravedlňujem a žiadam o odpustenie. Katolíckej cirkvi a škótskemu ľudu sa tiež ospravedlňujem“, uviedol vtedy pod ťarchou rastúcich podozrení a svedectiev kardinál O'Brien.

Pred svojím verejným coming outom bol známy ako neochvejný kritik homosexuálov, za čo ho jedna z miestnych aktivistických skupín vyhlásila v roku 2012 za „bigotu roka“.

Marián Sekerák

Odporúčame

KULTUREVUE: Definitívna rehabilitácia Pia XII.?

KULTUREVUE: Definitívna rehabilitácia Pia XII.?

ppiusxii-text.jpg Osobnosť pápeža Pia XII. dodnes sprevádzajú obvinenia a nejasnosti, pokiaľ ide o jeho angažovanosť za záchranu Židov a mlčanie počas 2. svetovej vojny. Raz a navždy sa tieto pochybnosti pokúša vyvrátiť spisovateľ a investigatívny novinár Gordon Thoma...

František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

Pápež František si už niekoľkokrát sňal z hlavy bielu pokrývku, aby ju daroval niektorému z veriacich. Na oplátku prijal novú. Oživil tak gesto, ktoré obľubovali aj jeho predchodcovia.  K netypickej výmene došlo aj počas poslednej generálnej audiencie. František sa pristavil pri dievčatku, ktoré mu ...

DIÁR (18): Benedikt XVI. sa vrátil do Vatikánu

DIÁR (18): Benedikt XVI. sa vrátil do Vatikánu

Najsledovanejšou udalosťou uplynulého týždňa bol návrat emeritného pápeža Benedikta XVI. do Vatikánu. František sa stretol s izraelským a libanonským prezidentom. Počas minulého týždňa pápež diskutoval o situácii na Blízkom východe s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a libanonským prezidentom ...