Zomrel kardinál Keith O'Brien. Pre sexuálny škandál sa nezúčastnil konkláve

Zomrel kardinál Keith O'Brien. Pre sexuálny škandál sa nezúčastnil konkláve

Foto – TASR/AP

Vo veku 80 rokov zomrel škótsky kardinál Keith O'Brien. Známy je tým, že sa ako prvý kardinál v dejinách vzdal možnosti voliť pápeža pre svoj osobný škandál.

Podľa spravodajskej stanice BBC sa tento bývalý najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi v Británii nedávno zranil pri páde a hospitalizovali ho s úrazom hlavy. 

O'Brien odstúpil v roku 2013 z postu arcibiskupa arcidiecézy St. Andrews a Edinburgh a vyhlásil, že sa nezúčastní ani na voľbe pápeža. Reagoval tak na štyroch mužov, ktorí prišli s obvineniami, že sa k nim nevhodne správal. Sám sa priznal, že sa v 80. rokoch minulého storočia dopustil nevhodného sexuálneho správania, ktoré neprináleží postaveniu kňaza, arcibiskupa či kardinála.

Prečítajte si aj
Britský kardinál možno dožije v exile Zdieľať

Podľa odborníkov bolo O'Brienovo rozhodnutie nezúčastniť sa na konkláve, ktoré zvolilo v roku 2013 pápeža Františka, bezprecedentné, konštatuje agentúra AP.

Leo Cushley, arcibiskup arcidiecézy St. Andrews a Edinburgh, uviedol, že názory na kardinála sa za jeho života rôznili. Teraz však v čase jeho smrti dúfa, že sa všetci spoločne „pomodlia za pokoj jeho duše“ a poskytnú podporu a útechu „tým, ktorých urazil, zranil a sklamal“.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo