Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. máj 2013

DIÁR (19): Pápež u pápeža

Počas minulého týždňa vzbudil najväčšiu pozornosť Františkov apel na rehoľníčky, aby boli duchovnými matkami a nie starými dievkami, ale aj jeho stretnutie s koptským pápežom Tawadrosom II. Noví členovia Švajčiarskej gardy. Najmenšia, ale podľa mnohých najkrajšia armáda sa rozrástla o 35 nových čle...

Počas minulého týždňa vzbudil najväčšiu pozornosť Františkov apel na rehoľníčky, aby boli duchovnými matkami a nie starými dievkami, ale aj jeho stretnutie s koptským pápežom Tawadrosom II.

Noví členovia Švajčiarskej gardy. Najmenšia, ale podľa mnohých najkrajšia armáda sa rozrástla o 35 nových členov. Slávnostnú prísahu zložili, tak ako po minulé roky, 6. mája. Práve v tento deň v roku 1527 položilo 147 vojakov svoj život pri obrane pápeža Klementa VII. pred žoldniermi Karla V., ktorí plienili Rím. Pred samotnou prísahou regrútov prijal pápež František, ktorý ich vyzval, aby svoju službu využili aj na prehĺbenie svojej viery. Viac o Švajčiarskej garde tu.

Prísaha je tradične spojená s návštevou prezidenta Švajčiarskej konfederácie vo Vatikáne. Ueliho Maurera prijal František na osobnej audiencii.

Pápež pred rehoľníčkami kritizoval karierizmus. V utorok sa v Ríme skončilo päťdňové plenárne zhromaždenia Medzinárodnej únie vyšších rehoľných predstavených ženských reholí. Vyše 800 generálnych predstavených reprezentovalo 700 000 rehoľných sestier zo 75 krajín. V posledný deň zasadania ich prijal aj pápež František. „Myslíme na škodu, ktorú Božiemu ľudu spôsobujú muži a ženy v cirkvi, ktorí sú karieristi, ktorí používajú ľudí, cirkev, našich bratov a sestry – ktorým by mali slúžiť – ako odrazový mostík pre svoje vlastné záujmy a osobné ambície,“ kriticky poznamenal pápež a zdôraznil, že zasvätené osoby majú byť duchovnými matkami a nie starými dievkami. „Nasledovať Ježiša mimo cirkvi, milovať Ježiša bez toho, aby sme milovali cirkev, je absurdnou dichotómiou,“ dodal František.

Rehoľníčky si zvolili aj novú prezidentku, ktorou sa stala Malťanka Carmen Samuttová z Kongregácie Misionárok Našej Panej Afriky.

Vatikánske kongregácie popreli nezhody. Kongregácia pre náuku viery a Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života vydali vyhlásenie, v ktorom odmietli medializované nezhody v prípade reformy americkej Konferencie predstavených ženských reholí (viac tu).

Memorandum proti praniu špinavých peňazí. Dozorný úrad finančných operácií (AIF), ktorý kontroluje všetky finančné transakcie Svätej stolice, v utorok s americkou protistranou podpísal memorandum o spoločnom postupe proti praniu špinavých peňazí a financovaní terorizmu. „Vatikán ukázal, že je na medzinárodnej úrovni dôveryhodným partnerom a jasne sa usiluje o výmenu informácií pri čelení spomenutým fenoménom,“ povedal riaditeľ AIF René Brülhart. Podobné memorandá Vatikán uzavrel aj s Belgickom, Španielskom, Slovinskom, pričom rokovania prebiehajú s dvadsiatkou ďalších krajín.

Modlitby za politikov. V stredu sa začala druhá vlna kampane Adoptuj si politika. Viac ako tisíc ľudí si od začiatku roka duchovne adoptovalo niektorého slovenského politika, za ktorého sa denne modlia. Počas nasledujúcich mesiacov chcú organizátori kampane, ktorými sú Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže a Fórum kresťanských inštitúcií, počet modlitebníkov zdvojnásobiť. „Zatiaľ sa nám nepodarilo osloviť najmladšiu a najstaršiu generáciu. Preto sa v tejto fáze kampane zameriavame práve na nich,“ uviedol koordinátor projektu Eduard Filo. Súčasťou kampane je aj videoklip rappera Kušu a líderky kapely Christallinus Evy Hreškovej Nad touto krajinou.

Audiencia o Duchu Svätom. Na tradičnej generálnej audiencii František vyzval k načúvaniu Ducha Svätého: „Čo nám hovorí Duch Svätý? Boh ťa miluje! (...) A my, milujeme opravdivo Boha a druhých – tak ako Ježiš?“

Inzercia

Pápež u pápeža. V piatok František prijal pápeža Koptskej pravoslávnej cirkvi Tawadrosa II. Stalo sa tak presne 40 rokov po historickom stretnutí Pavla VI. a vtedajšieho koptského pápeža Šenudu III. 10. mája 1973. „Nech je toto len prvým z mnohých sérií stretnutí lásky a bratstva medzi dvoma veľkými cirkvami. Navrhujem preto, aby sa každý rok 10. mája oslavoval sviatok bratskej lásky medzi Katolíckou cirkvou a Koptskou pravoslávnou cirkvou,“ povedal koptský pápež, ktorý sa ubytoval v Dome sv. Marty, kde býva aj František. Obaja sa tak mohli neformálne stretnúť ešte pred oficiálnym rokovaním, počas ktorého František ocenil pozornosť, ktorú Tawadros II. venuje aj katolíckym koptom. „Existuje ekumenizmus utrpenia. Tak ako krv mučeníkov bola semenom sily a plodnosti cirkvi, tak sa zdieľanie každodenného utrpenia môže stať účinným nástrojom jednoty,“ povedal František, ktorý pripomenul aj stretnutie Šenudu III. s Jánom Pavlom II. v roku 2000 v Káhire.

Koptská pravoslávna cirkev má vyše 10 miliónov členov, z ktorých väčšina žije v Egypte. Tawadros II. bol zvolený 4. novembra 2012 a návšteva Ríma je jeho prvou zahraničnou cestou. Okrem Františka sa stretol aj s ďalšími predstaviteľmi Rímskej kúrie. Výsledkom ekumenického dialógu medzi oboma cirkvami je aj spoločná kristologická deklarácia, ktorá bola podpísaná v roku 1988.

František na Slovensko nepríde. Oslavy 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie budú definitívne bez účasti pápeža. V piatok František vymenoval slovinského kardinála Franca Rodého za legáta, ktorý ho bude reprezentovať 5. júla v Nitre. Vo Velehrade ho bude v ten istý deň zastupovať chorvátsky kardinál Josip Bozanic.

Noví svätí. František v nedeľu vyhlásil za svätých až 815 blahoslavených: Kolumbijčanku Lauru od sv. Kataríny Sienskej, ktorá založila Kongregáciu sestier misionárok Panny Márie Nepoškvrneného počatia, Mexičanku Mariu Guadalupe García Zavalovú, zakladateľku Kongregácie služobníc svätej Margity Márie a chudobných a 813 Talianov, ktorých v roku 1480 sťali otomanskí Turci po tom, čo sa odmietli vzdať svojej viery. „Všade, kde sa nachádzame, vyžarujme život evanjelia. Učí nás vidieť Ježišovu tvár, ktorá sa odráža v každom človeku, víťaziť nad ľahostajnosťou a individualizmom, ktorý rozožiera kresťanské spoločenstvá, rozožiera naše vlastné srdcia,“ povedal pápež v homílii a v závere sa spýtal: „Ako som verný Kristovi? Odnesme si so sebou túto otázku, aby sme na ňu mysleli po celý deň...“ Trojica svätorečení bola ohlásená ešte 11. februára Benediktom XVI., ktorý vzápätí oznámil svoju rezignáciu.

Deň predtým cirkvi pribudol aj nový blahoslavený. Talianskeho kňaza Luigiho Novareseho (1914-1984) v rímskej Bazilike sv. Pavla za hradbami blahorečil vatikánsky štátny sekretár Tarcisio Bertone. Nový blahoslavený vyše 30 rokov pracoval práve na Štátnom sekretariáte a popri tom vykonával rozsiahlu charitatívnu činnosť.

Imrich Gazda  

Diáre z predchádzajúcich týždňov nájdete tu.  

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

Pápež František si už niekoľkokrát sňal z hlavy bielu pokrývku, aby ju daroval niektorému z veriacich. Na oplátku prijal novú. Oživil tak gesto, ktoré obľubovali aj jeho predchodcovia.  K netypickej výmene došlo aj počas poslednej generálnej audiencie. František sa pristavil pri dievčatku, ktoré mu ...