Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. 05. 2013, 10:18

DIÁR (20): Hnutia v Ríme prežívali Turíce

Vatikánska banka bude na internete. Výmena veľvyslanca SR pri Svätej stolici. Kardinál O´Brien opustí Škótsko. Aj tieto udalosti priniesol uplynulý týždeň.  Františkov pontifikát zasvätený Panne Márii. Lisabonský patriarcha José Policarpo v pondelok vo Fatime zasvätil pontifikát súčasného pápeža P...

Vatikánska banka bude na internete. Výmena veľvyslanca SR pri Svätej stolici. Kardinál O´Brien opustí Škótsko. Aj tieto udalosti priniesol uplynulý týždeň.

 Františkov pontifikát zasvätený Panne Márii. Lisabonský patriarcha José Policarpo v pondelok vo Fatime zasvätil pontifikát súčasného pápeža Panne Márii Fatimskej. „Pápež František ma dvakrát poprosil, či by som mohol jeho novú službu zasvätiť Fatimskej Panne Márii,“ povedal kardinál Policarpo. Slávnostnej omše pri príležitosti 96. výročia zjavení Panny Márie sa zúčastnilo takmer 300 000 veriacich (viac tu).

Kolumbijský prezident a nemecká kancelárka u pápeža. V pondelok František prijal prezidenta Kolumbie Juana Manuela Santosa Calderóna, ktorý sa deň predtým zúčastnil kanonizácie prvej kolumbijskej svätice Laury Montoyovej. Obaja sa rozprávali o postavení cirkvi a sociálnej situácii v krajine, ako aj o vnútorných konfliktoch, ktorým musí čeliť.

V sobotu sa František stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Pápež František dal jasne najavo, že vo svete je Európa potrebná, že potrebujeme silnú a spravodlivú Európu,“ povedala Merkelová po stretnutí. Pápež a kancelárka sa stretli už po druhýkrát.

Katolíkov pribudlo. Podľa údajov nového vydania Pápežskej ročenky, ktorú v pondelok prezentovali pápežovi Františkovi, žila v roku 2011 na svete 1 miliarda 196 miliónov katolíkov. Oproti predchádzajúcemu roku išlo o nárast o 1,5 percenta. Katolíci tak tvoria 17,5 percent obyvateľov Zeme. Opäť sa potvrdili údaje z predchádzajúcich rokov, ktoré hovoria o náraste rehoľných a kňazských povolaní v Afrike a Ázii a o poklese v Európe a Amerike.

Vatikánska banka bude na internete. Inštitút pre náboženské diela (IOR), známejší ako vatikánska banka, začne zverejňovať výročné správy na pripravovanej internetovej stránke. Oznámil to prezident IOR Ernst von Freyberg, ktorý bol do funkcie menovaný v polovici februára. Na svojom prvom stretnutí so zamestnancami tiež povedal, že IOR začala rokovania s medzinárodne certifikovanou poradenskou spoločnosťou, ktorá bude dohliadať na dodržiavanie štandardov namierených proti praniu špinavých peňazí.

Generálna audiencia o modlitbe k Duchu Svätému. Počas stredajšej generálnej audiencie skupina účastníkov darovala Františkovi klietku s dvoma holubicami, ktoré vypustil na slobodu. Jeho katechéza sa týkala práve Ducha Svätého, ktorý býva zobrazovaný ako holubica. „Pravdy sa nemožno zmocniť ako nejakej veci, pravdu treba stretnúť. Nie je to vlastníctvo, je to stretnutie s Osobou,“ povedal pápež, podľa ktorého práve Duch Svätý umožňuje spoznávať pravdu. „Privedie nás nielen k stretnutiu s Ježišom, s plnosťou Pravdy, ale priam ,doprostred´ tejto Pravdy.“ Následne František vyzval ku každodennej modlitbe k Duchu Svätému.

Na konci audiencie pápež oznámil zámer navštíviť mariánske sanktuárium v Cagliari na Sardínii. „Takmer s istotou to bude v septembri,“ dodal František.

Výmena veľvyslanca SR pri Svätej stolici. V stredu skončil svoju diplomatickú misiu pri Svätej stolici slovenský veľvyslanec Jozef Dravecký. Túto pozíciu zastával od roku 2007. Na rozlúčkovom stretnutí ho František prijal 2. mája. „Nesplneným snom ostáva predstava sprevádzať Svätého Otca na návšteve Slovenska,“ povedal veľvyslanec. Meno jeho nástupcu ešte nie je známe.

Pápež o ekonomickej kríze. Vo štvrtok František prijal štyroch nových veľvyslancov akreditovaných pri Svätej stolici. V príhovore sa zameral na príčiny a dôsledky finančnej krízy. „O život sa musí bojovať a často o život nie veľmi dôstojný. Jedna z príčin tejto situácie, podľa môjho názoru, spočíva vo vzťahu, ktorý máme k peniazom, v akceptovaní ich vlády nad nami a nad našou spoločnosťou. Finančná kríza, ktorú prežívame, nás tak núti zabudnúť na jej prvotný pôvod spočívajúci v hlbokej antropologickej kríze. V popieraní primátu človeka!“ povedal František a dodal, že cieľom je „nová politická a ekonomická mentalita, ktorá prispeje k zmene absolútnej dichotómie medzi ekonomickou a sociálnou oblasťou na zdravé spolužitie“. Pápež sa dotkol aj tém ako vytváranie nových falošných idolov, fetišizmus peňazí či diktatúra ekonomiky bez tváre.

Kardinál O´Brien opustí Škótsko. Kardinál Keith Patrick O´Brien o niekoľko dní opustí rodné Škótsko, aby sa na neznámom „mohol niekoľko mesiacov venovať duchovnej obnove, modlitbe a pokániu“. Bývalý arcibiskup St, Andrews a Edinburgu ešte vo februári rezignoval na svoju funkciu a oznámil, že sa nezúčastní ani nadchádzajúceho konkláve. Vo vyhlásení priznal, že v minulosti jeho sexuálne konanie nebolo zlučiteľné s kňazským povolaním a ospravedlnil sa všetkým veriacim. „Akékoľvek rozhodnutie v súvislosti s jeho budúcimi plánmi bude záležať na dohode so Svätou stolicou,“ dodáva vyhlásenie vatikánskeho tlačového strediska.

Nový šéf rehoľníkov. Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej Adolfo Nicolás sa stal predsedom Únie generálnych predstavených mužských reholí. Vo funkcii nahradil františkána Josého Rodrígueza Carballu, ktorého František začiatkom apríla vymenoval za sekretára Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Oboch pápež pozval, aby koncelebrovali počas jeho inauguračnej omše.

Zasadanie Pápežských misijných diel. Počas uplynulého týždňa sa v Ríme stretlo približne 150 národných riaditeľov na výročnom zasadaní Pápežských misijných diel (PMD). Ich predseda Protase Rugambwa zdôraznil, že PMD nie sú jednou z charitatívnych organizácií, ktoré zbierajú finančné prostriedky pre krajiny tretieho sveta, ale ich poslaním je evanjelizácia. Podľa prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov Fernanda Filoniho je nevyhnuté uvažovať nad tým, ako priniesť modernému človeku kresťanské posolstvo, v ktorom by mohol nájsť odpoveď na svoje otázky a silu pre svoju činnosť v prospech ľudskej solidarity. V piatok účastníkov zasadania prijal aj pápež František.

Hnutia v Ríme. V sobotu a v nedeľu sa v Ríme stretlo vyše 120 000 členov a sympatizantov približne 150 laických katolíckych hnutí. „Pri oslavách päťdesiateho výročia začiatku Druhého vatikánskeho koncilu a v Roku viery nemohlo chýbať stretnutie s cirkevnými hnutiami, ktoré sú zjavným plodom tohto koncilu,“ povedal predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie Rino Fisichella. Podobné stretnutie sa konalo aj počas pontifikátu Jána Pavla II. (1998) a Benedikta XVI. (2006). „Ste darom a bohatstvom cirkvi!“ odkázal im pápež František pred nedeľnou modlitbou Raduj sa, nebies Kráľovná.

Svätodušná nedeľa vo Vatikáne. Viac ako 200 000 veriacich, 70 kardinálov a 400 kňazov sa zúčastnilo omše s pápežom Františkom na slávnosť zoslania Ducha Svätého (Turíce). Veľkú časť z nich tvorili účastníci víkendového stretnutia katolíckych hnutí. „Zdá sa, akoby Duch Svätý zjavne spôsoboval neporiadok v cirkvi, pretože prináša so sebou rôznosť chariziem a darov; toto všetko je však, vďaka jeho činnosti, veľkým bohatstvom, pretože Duch Svätý je Duchom jednoty, ktorá neznačí uniformitu, ale všetko privádza k harmónii,“ povedal pápež vo svojej homílii a dodal: „Pýtajme sa, či nie sme náchylní uzavrieť sa do seba samých, do našej skupiny, a či dovolíme Duchu Svätému, aby nás otvoril voči poslaniu.“

Imrich Gazda  

Diáre z predchádzajúcich týždňov nájdete tu.  

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

DIÁR (19): Pápež u pápeža

DIÁR (19): Pápež u pápeža

Počas minulého týždňa vzbudil najväčšiu pozornosť Františkov apel na rehoľníčky, aby boli duchovnými matkami a nie starými dievkami, ale aj jeho stretnutie s koptským pápežom Tawadrosom II. Noví členovia Švajčiarskej gardy. Najmenšia, ale podľa mnohých najkrajšia armáda sa rozrástla o 35 nových čle...

František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

Pápež František si už niekoľkokrát sňal z hlavy bielu pokrývku, aby ju daroval niektorému z veriacich. Na oplátku prijal novú. Oživil tak gesto, ktoré obľubovali aj jeho predchodcovia.  K netypickej výmene došlo aj počas poslednej generálnej audiencie. František sa pristavil pri dievčatku, ktoré mu ...

DIÁR (18): Benedikt XVI. sa vrátil do Vatikánu

DIÁR (18): Benedikt XVI. sa vrátil do Vatikánu

Najsledovanejšou udalosťou uplynulého týždňa bol návrat emeritného pápeža Benedikta XVI. do Vatikánu. František sa stretol s izraelským a libanonským prezidentom. Počas minulého týždňa pápež diskutoval o situácii na Blízkom východe s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a libanonským prezidentom ...